Wydarzenia literackie w Krakowie. Co czeka tego lata na miłośników poezji?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wydarzenia literackie w Krakowie. Co czeka tego lata na miłośników poezji?
ZAINTERESOWANIA

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kraków to jedno z tych miast na mapie naszego kraju, którego historia jest nieodłącznie związana z literaturą. To właśnie tu tworzyli tacy znakomici polscy twórcy jak Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Z Krakowem nieodłącznie związany jest także cały okres w dziejach polskiej literatury Młoda Polska. Dziś miasto także słynie ze swojej bogatej i zróżnicowanej oferty kulturalno-literackiej, której znakomitym reprezentantem jest Festiwal Miłosza – wydarzenie, które odbędzie się już wkrótce!

Krakowskie tradycje literackie 

Kraków to miasto, które wprost tętni kulturą. To nie tylko miejsce pełne zabytków, klimatycznych zakątków oraz wielokulturowego tła, ale także miasto, w którym swoje pierwsze kroki w dziedzinie literatury stawiali tacy słynni twórcy, jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, Stanisław Wyspiański i wielu innych. Nic więc dziwnego, że Kraków od lat przyciąga do siebie całe rzesze miłośników literatury z całego kraju i nie tylko. Krakowska literatura jest znana i ceniona na całym świecie, a jej najznamienitsi twórcy tłumaczeni na wiele języków.

Fot.: elements.envato.com / MargJohnsonVA

Znakomitym powodem ku temu, aby odwiedzić stolicę Małopolski, są nie tylko jej wielowiekowe literackie tradycje, lecz także ważne współczesne wydarzenia ściśle związane z tą konkretną dziedziną sztuki. Krakowska literatura będzie obchodziła swoje święto już tego lata – 5 lipca startuje bowiem Festiwal Miłosza. Jest to cyklicznie organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe wydarzenie, na które zdecydowane warto się wybrać. Festiwal Miłosza to prawdziwa gratka dla wszystkich osób zafascynowanych twórczością Czesława Miłosza, lecz nie tylko! Podczas wydarzenia wystąpią poeci i poetki z całej Europy, którzy zaprezentują swoją twórczość.

Festiwal Miłosza 2023 – „Piosenki o końcu świata”

Tegoroczny Festiwal Miłosza odbędzie się pod hasłem „Piosenki o końcu świata”. Jest to tytuł jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza. Wydarzenie rozpocznie się już 5 lipca 2023 r. Wstęp na poszczególne spotkania odbywające się w jego ramach jest całkowicie bezpłatny, wszyscy zainteresowani udział w nich muszą się jednak zaopatrzyć w wejściówki – liczba miejsc jest bowiem ograniczona. Bilety wstępu można wygenerować na portalu KBF:BILETY.

Festiwal Miłosza potrwa 5 dni, podczas których swoje dokonania literackie zaprezentują tacy znakomici europejscy poeci i poetki, jak Kateryna Babkina, Kristin Berget, Antoine Cassar, Daniela Danz, Anja Kampmann i Jan Wagner, którym towarzyszyli będą także polscy autorzy, w tym m. in. Julia Fiedorczuk, Jerzy Jarniewicz, Agnieszka Wolny-Hamkało, Stanisław Kalina Jaglarz, Ewa Lipska i Ryszard Krynicki. Ważnym elementem festiwalu będzie twórczość ukraińska. Sprawom związanym z wojną na Ukrainie poświęcona zostanie natomiast jedna z festiwalowych debat zatytułowana „Środkowoeuropejskie rewizje”.

Festiwal Miłosza to krakowskie wydarzenie literackie, na które zdecydowanie warto się wybrać, zwłaszcza jeśli fascynuje nas literatura oraz chcemy poznać inne osoby, które w równym stopniu co my, kochają poezję. To także doskonała okazja, aby bliżej poznać twórczość zarówno polskich, jak i europejskich poetów oraz spędzić wolny czas w wartościowy sposób.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / BrianAJackson

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*