Książki Jane Austen, które warto mieć w swojej biblioteczce

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Książki Jane Austen, które warto mieć w swojej biblioteczce
ZAINTERESOWANIA

Jane Austen to jedna z najbardziej znanych angielskich pisarek, autorka licznych powieści, w których od stuleci zaczytują się kobiety na całym świecie. Poznaj dzieła tej słynnej autorki, które warto mieć na swojej półce.

Żyjąca na przełomie XVIII i XIX wieku Jane Austen stworzyła niezapomniane kreacje bohaterek literackich, takich jak Elizabeth Bennet, Emma czy Fanny Price. Sztukę pisania powieści – uważaną w jej czasach za typowo kobiecy gatunek – bez wątpienia opanowała do perfekcji. Opisane przez nią historie potrafią zająć czytelnika na całe wieczory i wprowadzić w świat XIX-wiecznej Anglii, szczegółowo przedstawiając życie ówczesnych wyższych sfer. Spośród jej licznych dzieł wybraliśmy dla Was te najbardziej lubiane przez czytelników.

Duma i uprzedzenie

To zdecydowanie numer jeden wśród powieści Jane Austen. Duma i uprzedzenie to książka, do której można wracać w nieskończoność. Podobnie i jak do licznych ekranizacji historii Lizzy i pana Darcy’ego. Oprócz głównego wątku miłosnego, powieść ta ukazuje nam obraz wiktoriańskiej Anglii oraz życia na prowincji. Barwne postacie, wartka akcja i subtelny język to istotne atuty tej lektury.

Rozważna i romantyczna

To pierwsza opublikowana przez Jane Austen książka, która ukazała się pod prostym pseudonimem A Lady. Ta komedia obyczajowa ukazuje życie dwóch sióstr, z których jedna to romantyczny typ uosabiający spontaniczność i otwartość w okazywaniu uczuć, druga natomiast jest rozważną, dbającą o konwenanse powściągliwą dziewczyną. Które podejście do życia i ludzi ma większe szanse na szczęście? Akcja lektury może Was zaskoczyć.

Opactwo Northanger

Choć rękopis tej książki powstał wcześnie, kiedy Jane była bardzo młoda, opublikowano ją dopiero po jej śmierci. Opactwo Northanger jest parodią fikcji gotyckiej, w której autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika, dzieląc się satyrycznymi rozważaniami na temat wartości powieści jako medium. Tym razem Austen łamie ówczesne konwencje fabularne, kreując postać głównej bohaterki jako prostej, niczym niewyróżniającej się dziewczyny, która zakochuje się w jednym z bohaterów.

Emma

W powieści tej Austen wykreowała bohaterkę, która odbiega od typowego dla tamtych czasów dążenia do bezpieczeństwa finansowego i wygodnego życia. Austen sądziła, że tworzy postać, której nikt poza nią samą nie polubi, a jednak liczne czytelniczki obdarzyły Emmę, jak i całą powieść, sympatią i uznaniem. 

Bogata i niezależna finansowo Emma postanawia nigdy nie wychodzić za mąż i możliwość tę widzi jako swój ogromny przywilej. Odporna na męskie zaloty i okazywane jej zainteresowanie, zajmuje się swataniem swoich przyjaciółek.

Perswazje

Powieść ta przedstawia historię Anne Elliot, która odrzucając w młodości oświadczyny Fredericka Wentwortha, pozostaje starą panną i przez całe życie żałuje swojej decyzji. Celem Jane Austen było zwrócenie uwagi na presję i naciski stosowane wobec młodych kobiet, od których oczekiwano jak najszybszego zamążpójścia.

Mansfield Park

W Mansfield Park Jane Austen ukazuje losy skromnej i rozsądnej Fanny Price, która wyrwana z ubogiego domu zaczyna wychowywać się przy bogatej rodzinie w Mansfield Park. Pod nieobecność ojca rodziny Fanny i jej kuzynki zaprzyjaźniają się z nowymi sąsiadkami, które charakteryzuje zamiłowanie do flirtów i blichtru miejskiego życia. Czy Fanny złamie swoje zasady i porzuci cnotliwą postawę, podążając za kuzynkami?

Zdj. główne: Seven Shooter/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*