Wakacje 2020. Jak wybrać bezpieczne miejsce na wyjazd?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Wakacje 2020. Jak wybrać bezpieczne miejsce na wyjazd?
ZAINTERESOWANIA

W poprzednich latach niebezpieczeństwo w czasie wakacji kojarzyło się z przestępczością lub terroryzmem. Obecnie do tych plag dołączyła obawa przed zarażeniem koronawirusem. Jak wybrać bezpieczne miejsce do spędzenia urlopu w Polsce i za granicą? 

Zagrożone wakacje?

Wiosenne ograniczenia w życiu społecznym zrodziły masę pytań o to, jak wyglądać będą wakacje 2020. Minister zdrowia Łukasz Szumowski przestrzegał jeszcze w lipcu, że wakacje będą, ale najpewniej z koronawirusem, co pociągnie za sobą liczne konsekwencje. Dość powszechnie mówiło się o spędzaniu czasu z rodziną i to raczej w Polsce. Odstąpienie od dużej liczby obostrzeń sprawiło, że poczuliśmy się swobodniej – plaże zaroiły się od turystów. W sierpniu znów mamy rekordy zachorowań, chociaż nikt nie mówi o ponownym lock downie. Jak zachowywać się na wakacjach, aby zminimalizować ryzyko zarażenia?

Jak powinny wyglądać bezpieczne wakacje podczas pandemii?

Podstawowym środkiem bezpieczeństwa, który zwiększa nasze szanse na zdrowie w kontekście koronawirusa, jest stosowanie się do zaleceń związanych z utrzymywaniem dystansu społecznego. Przede wszystkim należy stosować fizyczny dystans 1,5 – 2 metrów od innych ludzi i unikać bezpośredniego kontaktu. W miejscach publicznych, ale też na zatłoczonej ulicy trzeba mieć na sobie maskę. Liczy się też dbałość o higienę rąk i ich częstą dezynfekcję.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na wakacje w Polsce?

Dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, zwrócił uwagę na to, że warto wybrać hotel z aneksem kuchennym lub gospodarstwo agroturystyczne, które nie jest bardzo mocno oblegane przez turystów. Unikanie tłumów możliwe jest również nad Morzem Bałtyckim – wystarczy, że poświęcimy swój czas na znalezienie miejsca w mniej turystycznej miejscowości nad jego wybrzeżem. Urlop nad Bałtykiem nie musi przecież ograniczać się do Helu czy Władysławowa. 

Dobrym kierunkiem urlopowym wydają się też być Mazury, które zyskują dzięki swojemu zróżnicowaniu i przysłowiowemu byciu ‘’krainą tysiąca jezior’. Gospodarstwa agroturystyczne mają z kolei tę przewagę, że w każdej części kraju znajdziemy miejsca gotowe przyjąć letników, które oferują moc atrakcji dla dorosłych i dzieci. 

ForumWiedzy – 20 ciekawych miejsc na Mazurach – 4 dniowa wycieczka samochodem

Bezpieczne wakacje 2020 poza granicami kraju: zasady

Odmrożenie sektora turystycznego i lotów międzynarodowych dało nadzieję na to, że jednak wakacje 2020 uda się spędzić w innym kraju. Ostatecznie istnieje taka możliwość, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna. Nie wszędzie uda nam się wjechać, musimy też zachować zasady właściwe dla danego państwa. Nasza uwaga na sprawy dystansu społecznego powinna być zwrócona już w samolocie, gdzie trzeba przebywać w masce i starać się nie narażać na zbyt wiele interakcji z innymi pasażerami. 

Trzeba też na bieżąco monitorować przepisy wprowadzone w związku z pandemią w poszczególnych krajach. Dynamika ich zmian jest duża, więc zwróćmy na to szczególną uwagę, aby nie dać się zaskoczyć.

Gdzie pojechać?

Od końca sierpnia za bezpieczne uważa się szereg zagranicznych miejsc, gdzie udać się możemy samolotem lub samochodem. Jednymi z pierwszych krajów, gdzie mogliśmy się wybrać autem, były Czechy, Słowacja, Węgry i państwa nadbałtyckie. Od 10 lipca bez konieczności odbywania kwarantanny możemy udać się do Wielkiej Brytanii i 18 państw Unii Europejskiej. Na liście znajduje się prawie 60 państw, gdzie nie powinniśmy spodziewać się szczególnych trudności – z pewnością nie większych, niż krajowe. W niektórych obowiązują dodatkowe procedury:

  • Grecja, Bośnia i Hercegowina, Tunezja – trzeba mieć aktualny test na brak koronawirusa,
  • Hiszpania – obowiązuje bezwzględny obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych,
  • Cypr – należy wypełnić formularz online dotyczący stanu zdrowia i zadeklarować miejsce pobytu,
  • Litwa, Łotwa, Estonia – od 10 sierpnia obowiązuje dwutygodniowa kwarantanna dla osób z Polski,
  • Egipt – ruch turystyczny ograniczono do trzech prowincji kraju.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*