Kraków – ważne miasto kultury

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kraków – ważne miasto kultury
ZAINTERESOWANIA

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kraków od lat jest bardzo ważnym ośrodkiem kulturalnym w Polsce. Jest to jedno z najczęściej i najliczniej odwiedzanych przez turystów miast w naszym kraju, które ma wiele do zaoferowania nie tylko w zakresie zwiedzania, lecz także szeroko pojętej oferty kulturalnej. Nie bez powodu już w 2000 r. Kraków uzyskał tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a nieco później dołączył do programu Sieć Miast Kreatywnych UNESCO. Współczesny Kraków posiada bogatą i różnorodną ofertę kulturalną, w ramach której każda zainteresowana osoba ma szansę znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Kulturalne dziedzictwo współczesnego Krakowa

Kultura w Krakowie kwitnie od wielu wieków. Jest to miasto, które posiada niezwykle bogatą historię i tradycję, której ślady widać na jego mapie po dziś dzień. Współczesny Kraków to miejsce, w którym nie sposób się nudzić, zwłaszcza jeśli kochamy spędzać wolny czas w ciekawy i wartościowy sposób, obcując z lokalnymi tradycjami. Na terenie stolicy Małopolski działa sieć kin, teatrów, muzeów i innych obiektów związanych z różnymi dziedzinami kultury. Miasto posiada także bogate tradycje literackie – to właśnie na jego terenie tworzyli tacy znani autorzy, jak chociażby Wisława Szymborska, Stanisław Wyspiański oraz Stanisław Lem.

Fot.: elements.envato.com / friends_stock

W Krakowie powstał także pierwszy polski kabaret literacki „Zielony Balonik”, którego twórczość trwale zapisała się w świadomości wielu Polaków. W ramach jego działalności spotykali się liczni małopolscy artyści, działacze polityczni oraz arystokraci. Ważnym miejscem spotkań krakowskiej bohemy artystycznej była także znana na całą Polskę „Piwnica pod Baranami” oraz „Klub pod Jaszczurami”. Kultura w Krakowie nie zapomina o tradycji – to właśnie w stolicy Małopolski po dziś dzień kultywowane są takie piękne i fascynujące kolejne pokolenia zwyczaje i wydarzenia, jak m. in. pochód Lajkonika, Wianki oraz Jarmark Bożonarodzeniowy, uznawany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej wystawnych w całej Polsce.

Kraków miasto kultury i festiwali

Kraków nie bez powodu cieszy się także opinią jednego z najbardziej festiwalowych miast w Polsce. Na jego terenie co roku organizowane są liczne festiwale, z których wiele odbywa się cyklicznie. Krakowskie festiwale cieszą się sławą nie tylko nad Wisłą, ale także przyciągają do siebie liczne rzesze gości zza granicy.

Do najpopularniejszych wydarzeń o charakterze festiwalowym, które już od lat odbywają się w stolicy Małopolski, należą m. in. Misteria Paschalia, Sacrum Profanum, a także Festiwal Muzyki Filmowej. Zróżnicowany charakter tych wydarzeń sprawia, że coś dla siebie znajdą wśród nich miłośnicy różnych gatunków muzycznych – od muzyki klasycznej, aż po muzykę współczesną.

Kultura w Krakowie to także festiwale o charakterze literackim. Na szczególną uwagę zasługuje Conrad Festival, który połączony jest z targami książki. Miłośnicy poznawania dawnych tradycji mogą natomiast wziąć udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej, który pozwala bliżej poznać kulturę jednej z najliczniejszych grup etnicznych w przedwojennym Krakowie. Kultura w Krakowie to także bogata oferta kulinarna, z którą można zapoznać się, odwiedzając w przerwie pomiędzy wydarzeniami i zwiedzaniem krakowskie restauracje i lokale gastronomiczne.

Zdjęcie główne:  elements.envato.com / duallogic

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*