Jak przygotować dziecko na to, że w domu zamieszka pies?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować dziecko na to, że w domu zamieszka pies?
CZTERY KĄTYZWIERZĘTA

Artykuł sponsorowany

Pojawienie się w domu nowego członka rodziny może być dla dziecka trudną do zrozumienia sytuacją. Często dzieci są bardzo podekscytowane adopcją psa, jednak zdarza się też, że bywają zazdrosne, zagubione lub boją się, że pies zabierze ich miejsce. Jak przygotować dziecko na to, że w rodzinie pojawi się nowy domownik i jak nauczyć je obchodzić się z psem, by było bezpieczne? Podpowiadamy!

Pozwól dziecku decydować

Jeśli w domu ma pojawić się pies, spraw, aby dziecko było z tego powodu podekscytowane. Postaraj się sprawić mu radość na przykład pozwalając wybrać dla psiaka miski lub legowisko. Nie wykluczaj dziecka z podejmowanych wokół adopcji decyzji. Chociaż sam wybór rasy, wielkości i predyspozycji psa powinien należeć do Ciebie, jako głównego opiekuna czworonoga, kolor smyczy jak najbardziej może wybrać pięciolatek. Całą wyprawkę dla pupila możesz znaleźć na stronie https://taniakarma.com/. 

Edukuj dziecko od najmłodszych lat

Świadomość opiekunów zwierząt jest bardzo ważna i potrzebna, lecz niestety wciąż jeszcze na bardzo niskim poziomie. Dlatego warto edukować dzieci w temacie opieki nad zwierzętami od jak najwcześniejszego wieku. Przy wyborze karmy dla psa, którą możesz kupic na https://taniakarma.com/Wiejska-zagroda/pr/17, opowiedz dziecku jaka musi ona być, dlaczego nie może zawierać zbóż i czym różnią się produkty pochodzenia zwierzęcego od mięsa. Jeśli dziecko jest starsze, możesz nawet pozwolić mu po takim wytłumaczeniu znaleźć karmę samemu, ale do tego zadania musi przynajmniej umieć czytać. 

Jeśli adoptujesz starszego psiaka, prawdopodobnie karma sucha będzie dla niego zbyt trudna do zjedzenia. Psy schroniskowe i po przejściach mają często bardzo zły stan uzębienia, przez który trudno im jeść twarde chrupki suchej karmy, może to nawet sprawiać ból. Zadbaj wtedy o dobrej jakości karmę, która nie będzie sprawiała problemów z jedzeniem. Mokra karma Wiejska Zagroda to doskonały wybór dla dorosłych psiaków oraz psich seniorów.

Naucz dziecko psiej mowy ciała

Małe dzieci nie rozpoznają jeszcze różnicy między psem a człowiekiem. Interpretują one zachowania psa i sygnały, jakie wysyła, w taki sposób, jakby była to osoba. Niestety pokazywanie zębów, które u ludzi oznacza uśmiech, radość i sympatię, u psów jest znakiem proszącym o dystans, w późniejszych fazach nawet ostrzegawczym. Jeśli dziecko nie będzie tego wiedziało, może wywołać swoją natarczywością psią agresję, co będzie dla niego niebezpieczne. Jeśli będzie dochodzić do takich sytuacji, zarówno dziecko zrazi się do psa, jak i pies do dziecka. By uniknąć takich międzygatunkowych nieporozumień, każda interakcja malucha z psem powinna przebiegać pod ścisłym nadzorem osoby dorosłej. Nieskoordynowane ruchy dziecka mogą wywołać w psie lęk przed uderzeniem, a co za tym idzie, agresję lękową. Również zbytnia nachalność juniora w stosunku do psa, który potrzebuje spokoju, odpoczynku i dystansu, może sprawić, że zwierzak kłapnie zębami, by ostrzec dziecko, czym wystraszy je, co może skutkować nawet traumą. 

Kupowanie bądź adopcja psa dla dziecka, jako zabawki czy narzędzia do nauczenia go odpowiedzialności. To Ty, jako osoba dorosła jesteś opiekunem psa i bierzesz za niego pełną odpowiedzialność. Pozwalanie dziecku na bawienie się psem i brak poszanowania dla psiej prywatności i autonomii może skończyć się naprawdę tragicznie i to nie z winy psa. Do zapewniania dziecku rozrywki służą zabawki, żywe zwierzę jest członkiem rodziny. 

Zdjęcie główne: PicsbyFran/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*