Jak przygotować się do biwakowania?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przygotować się do biwakowania?
ZAINTERESOWANIA

Spędzanie wolnego czasu pod namiotem i na łonie przyrody jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów spędzania urlopu. Jak się do tego przygotować? Co ze sobą zabrać? Podpowiadamy.

Wybór odpowiedniego miejsca: pole namiotowe

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest wybór miejsca na biwak. Możemy postawić na pole namiotowe, gdzie będziemy mieli dostęp do kuchni i łazienki, ale będziemy musieli też liczyć się z pewnymi niedogodnościami. W takim miejscu spotkamy wielu ludzi, będzie hałas, który niekoniecznie umili nam spokojny urlop. Dodatkowo może się okazać, że wybór miejsca na biwak jest mocno ograniczony, a my musimy za nie jeszcze dodatkowo zapłacić.

Miejsce na biwak – bliżej natury

Alternatywą jest wybór miejsca biwakowania, które znajduje się na uboczu i jest dzikie lub odludne. Najpierw trzeba jednak sprawdzić, czy można w tym miejscu rozbić namiot. Jeżeli zakaz biwakowania tam nie obowiązuje, można cieszyć się upragnioną ciszą i spokojem. Oczywiście można tylko pomarzyć o toalecie i o prysznicu, warto więc radzić sobie samemu, choćby przez zabranie ze sobą prysznica turystycznego. Koniecznie trzeba też pamiętać o kuchence turystycznej. 

Pakowanie – byle nie na ostatnią chwilę

Chyba najgorszym możliwym sposobem na przygotowanie się do biwaku jest pakowanie się dosłownie na godzinę przed odjazdem. W tym przypadku nie tylko chodzi o to, aby niczego nie zapomnieć, ale warto też przetestować sprzęt. Znajdź więc chwilę czasu na kontrolę stanu namiotu, oględziny kuchenki elektrycznej i przenośnego prysznica. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko jest w 100% sprawne. 

Bushcraftowy – Wszystko co potrzebujesz na biwak 

Namiot do spania

Najbardziej oczywisty element biwakowego asortymentu, czyli namiot do spania, może przysporzyć wiele kłopotów. Warto postawić na konstrukcję, która już była rozkładana i sprawdzana w przydomowych warunkach, aby wykryć jego ewentualne wady. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą modelu nieco większego, niż liczba osób, które będą na biwaku. Dlaczego? Bo wygoda jest w cenie. Dodatkowa przestrzeń może się okazać szczególnie przydatna wtedy, gdy deszczowa pogoda zmusi uczestników wycieczki do zorganizowania sobie czasu wewnątrz namiotu. Świetnym rozwiązaniem jest  model zaopatrzony w przedsionek, który pozwoli na przechowanie dodatkowych rzeczy i zapobiegnie przedostaniu się do środka komarom. 

Wygodne i ciepłe – akcesoria do spania

Na rynku dostępnych jest wiele modeli namiotów. W ich wyborze najlepiej kierować się pragmatyzmem i postawić na takie modele, które oferują duża wszechstronność. Najlepiej, żeby był to rozpinany model, który posłuży nam w razie potrzeby jako kołdra lub okrycie podczas przebywania na zewnątrz. Do tego należy pamiętać również o karimatach. Niektórzy zabierają ze sobą zamiast nich matę samopompującą, ale czy taki poziom wygody nie zatraca czegoś z atmosfery biwaku i przebywania na łonie przyrody?

O czym jeszcze pamiętać?

Poza wymienionymi już akcesoriami i pozytywnym nastawieniem koniecznie trzeba zabrać ze sobą apteczkę z najpotrzebniejszymi lekami, opatrunkami i przyborami koniecznymi do udzielenia doraźnej pomocy. Przydatna będzie też lodówka turystyczna – zwłaszcza w przypadku dłuższego biwakowania pozwoli nam na dłużej cieszyć się świeżością produktów spożywczych. Zawsze warto mieć latarkę, scyzoryk i mapę obszaru, gdzie się wybieramy. Oczywiście trzeba też zadbać o odpowiednią ilość zróżnicowanych ubrań, które pomogą zarówno w obliczu porannego i wieczornego chłodu, jak i przy upale. Bezwzględnie trzeba też pozostawić miejsce biwaku takim, jakie było przed naszym przyjazdem. Foliowe worki i pojemniki na śmieci też powinny  znaleźć się w naszym wyposażeniu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*