Obroża czy szelki – co wybrać dla psa?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Obroża czy szelki – co wybrać dla psa?
CZTERY KĄTYZWIERZĘTA

Artykuł sponsorowany

Zakup odpowiedniej obroży lub szelek dla psa to odwieczny dylemat większości właścicieli. Liczy się przecież nie tylko komfort i wygoda twojego pupila, ale przede wszystkim jego bezpieczeństwo w czasie wspólnych spacerów. Co zatem będzie lepsze – obroża czy szelki? Podpowiadamy!

Czym się kierować wybierając szelki lub obrożę dla psa?

Wielu, szczególnie początkujących właścicieli psów przy wyborze obroży lub szelek dla swojego pupila kierują się przede wszystkim aspektem wizualnym, a ich użyteczność schodzi na dalszy plan, co jest ogromnym błędem. Wybierając tego typu akcesoria dla czworonoga trzeba wziąć pod uwagę budowę swojego psa oraz to, jak zachowuje się podczas wspólnych wyjść. Inne rozwiązania sprawdzą się lepiej w przypadku szczeniaków, a jeszcze inne u dorosłych osobników. Nie bez znaczenia jest również stan zdrowia twojego pupila. Wszystkie te kryteria są istotne, aby dokonać właściwego zakupu i mieć pewność, że wspólne spacery będą dla Was przyjemnością. W przypadku, gdy masz wątpliwości, czy lepszym pomysłem będzie zakup obroży czy może szelek dla swojego pupila warto skonsultować się wcześniej ze specjalistą, np. z weterynarzem lub behawiorystą. Warto również przetestować oba rozwiązania i sprawdzić, jak będzie reagował na nie twój pies.

Kiedy warto zdecydować się na szelki dla psa?

W przypadku bardzo ruchliwych i aktywnych psów warto rozważyć zakup szelek. Wówczas możesz mieć pewność, że ciągnięcie na smyczy przy jednocześnie gwałtownych ruchach twojego zwierzęcia nie spowoduje u niego żadnej kontuzji szyi, czy też kręgosłupa. Szelki polecane są również w przypadku małych czworonogów, szczególnie ras miniaturowych. Ponadto chętnie wybierają je właściciele, którzy uprawiają sport w towarzystwie swoich psów. W takich przypadkach szelki zapewniają odpowiednie bezpieczeństwo, a uwolnienie się z nich przez psa jest praktycznie niemożliwe. 

Kiedy już zdecydujemy się na szelki dla psa kolejnym pytaniem, które się pojawia, to jaki model wybrać dla swojego czworonoga. Stojąc przed ogromnym wyborem różnych psich akcesoriów może być to nie lada wyzwanie. Jest to niezwykle ważna kwestia, ponieważ nieodpowiednio dobrane np. zbyt ciasne szelki nie tylko są źródłem dyskomfortu dla zwierzęcia, ale też mogą negatywnie wpłynąć na jego układ ruchowy oraz powodować niedotlenienie organizmu. Wybierając szelki dla psa trzeba więc wziąć pod uwagę  przede wszystkim wiek oraz budowę anatomiczną czworonoga. W sklepie johndog.pl można znaleźć szeroki wybór szelek, które z łatwością można dopasujesz do wielkości, rasy jak również temperamentu swojego pupila.

Obroża dla psa – w jakich przypadkach?

Tego typu akcesoria dla psa są dobrym pomysłem, jeżeli jesteś właścicielem dużego czworonoga. Obroża umożliwia odpowiednią kontrolę nad zachowaniem czworonoga, a ponadto jej zakładanie oraz zdejmowanie jest znacznie mniej skomplikowane i nie zabiera aż tyle czasu w porównaniu z szelkami. Wadą obroży jest jednak to, że cały nacisk w czasie aktywności psa skupia się na szyi, co może powodować jej przeciążenia. Wybierając obrożę dla psa należy zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z którego jest wykonana. Ważne, aby wyróżniał się elastycznością, a z drugiej strony był odpowiednio wytrzymały. Dużą popularnością cieszą się obroże parciane, które są dostępne w różnych wzorach i kolorach. Właściciele czworonogów chętnie wybierają również obroże wykonane ze skóry, które są zazwyczaj droższe, ale przy tym często bardziej solidne. Ten rodzaj zaleca się jednak przeważnie dla większych psów. Druga istotna kwestia to rodzaj zapięcia. Odpowiednia regulacja sprawia, że obrożę łatwiej dopasować do psa i jest łatwiejsza w codziennym użytkowaniu.  

Co wybrać w przypadku szczeniaka?

Tu zdania właścicieli są podzielone, ponieważ zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Bez względu na to, jaką decyzję zakupową podejmiesz, ważne, aby szelki i obroża były jak najlepiej dopasowane do malucha. Obroża zapewnia dobrą kontrolę nad młodym psem, ale z jednej strony nie może być zbyt opięta, aby nie powodować ucisku, natomiast zbyt luźna sprawi, że szczeniak będzie się z niej wyślizgiwał w czasie spacerów. Szelki z kolei gwarantują równomierne rozłożenie wszystkich obciążeń, nie powodując ucisku na drogi oddechowe młodego osobnika. Trzeba jednak pamiętać, aby nie były zbyt obcisłe, gdyż w dłuższym czasie mogą źle wpłynąć na postawę i rozwijający się układ ruchu szczeniaka.   

fot. Samson Katt/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*