Ogród w szkle – jak go zrobić? Odkryj pomysł na ciekawy dodatek do wnętrz

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Ogród w szkle – jak go zrobić? Odkryj pomysł na ciekawy dodatek do wnętrz
ARANŻACJECZTERY KĄTY

Ogród w szkle to modny i efektowny dodatek dekoracyjny do każdego wnętrza. Jak wykonać go samodzielnie?

Ogrody i lasy w słoiku to wnętrzarski hit dekoracyjny ostatnich lat. Roślinne kompozycje zamknięte w szklanych, ozdobnych naczyniach to przykuwająca wzrok dekoracja półek, komód i parapetów. Taka instalacja sprawdza się również jako prezent: na dzień matki, z okazji urodzin, czy jako podziękowanie dla rodziców podczas wesela. W kwiaciarniach, marketach budowlanych i specjalistycznych sklepach internetowych możemy kupić gotowy ogród w szkle. Możemy go też wykonać sami.  

Ogród w szkle – czym jest

Ogród zamknięty w szkle to swoisty, miniaturowy ekosystem. Miniaturowa Ziemia na naszej półce. W obrębie szklanego naczynia stworzone jest odpowiednie podłoże i nasadzania. W zależności od wariantu – zamkniętego lub otwartego naczynia – ogród należy podlewać lub pozostawić go samemu sobie.

Aranżacje w szkle mogą przestawiać fragment lasu, opierać się o mech, być wykonane z sukulentów albo nasadzeń kwiatowych. Nie każda roślina nadaje się jednak do hodowania w słoiku.

Oprócz roślin i odpowiedniego podłoża szklane naczynie wypełnia się także dekoracjami. Mogą to być miniaturowe figurki, fontanny, szyszki i kamienie. Wszystko zależy od naszej fantazji i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Ogród w szkle może być stylizowany na ogrody japońskie, plac zabaw, górskie hale i wiele innych.

Ogród w szkle – kup gotowca

Ogrody w szkle z powodzeniem kupimy jako gotowe kompozycje. Jeżeli zdecydujemy się na zakup w sklepie stacjonarnym, powinniśmy od sprzedawcy otrzymać szczegółową instrukcję obsługi naszego mini ogrodu. Zwróćmy szczególną uwagę na rodzaj roślin, które znajdują się w słoiku. Czy są one bardziej, czy mniej wymagające, jakie stanowisko preferują itd. To wszystko może wpłynąć na to, czy przyniesiony do domu ogród w szkle zaaklimatyzuje się w wybranym przez nas miejscu. Gotowe kompozycje kupimy także w internecie. 

Ogród w szkle – jak zrobić

Własnoręczne wykonanie ogrodu w szkle nie jest trudne. W specjalistycznych sklepach możemy nabyć gotowy zestaw DIY zawierający wszystkie potrzebne elementy oraz instrukcję. Ogród w szkle możemy samodzielnie złożyć, a następnie podarować w prezencie bliskiej osobie. Amatorom ogrodowych prac spodoba się możliwość samodzielnego wykonania aranżacji.

Do wykonania ogrodu w szkle potrzebujemy:

  • szklanego naczynia – sprawdzi się duży słoik, wisząca szklana bańka, ozdobny wazon lub pękata butla;
  • podłoże – odpowiednia gleba, żwiry dekoracyjne i drenażowe, aktywny węgiel;
  • rośliny – odpowiednie miniaturowe rośliny, które przeżyją w szklanym ogrodzie;
  • dekoracje – ozdobne kamyczki, żwirki, figurki, akcesoria. Wszystko, czym udekorujemy nasz ogród w szkle wg naszego gustu i preferencji;
  • narzędzia – dzięki odpowiednim narzędziom praca w ogrodzie w szkle będzie dużo prostsza. Pamiętajmy, że przestrzeń, w której obrębie będziemy pracować, jest niewielka. Odpowiednio cienkie, długie i precyzyjne narzędzia to podstawa;
  • akcesoria do podlewania i zraszania – idealnie sprawdzą się precyzyjne spryskiwacze, pipety i strzykawki. Możemy postawić również na dekoracyjne nawadniacze w dekoracyjnych kształtach.

Dno szklanego naczynia wysypujemy drenażowym żwirem. Kolejna cienka warstwa to aktywny węgiel. Następnie układamy warstwę ziemi (ok. 6 cm). W tak przygotowanym podłożu sadzimy rośliny i układamy dekoracje. Gotowe!  

Zdjęcie główne: magdakamyszek/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*