Jak dobrze wybrać lornetkę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak dobrze wybrać lornetkę?
ZAINTERESOWANIA

Artykuł sponsorowany

Lornetka pozwoli Ci zobaczyć to, czego nie dostrzeżesz gołym okiem. Dzięki niej możesz podziwiać piękne krajobrazy oraz ptaki i inne zwierzęta. Jednak na rynku dostępnych jest tyle rodzajów i modeli lornetek, że czasami możemy nie wiedzieć, na który się zdecydować. Podpowiadamy więc, jak dobrze wybrać lornetkę, aby spełniała wszystkie Twoje oczekiwania.

Rodzaje lornetek

Najważniejszym kryterium podczas wyboru lornetki jest jej rodzaj. Jest ich dostępnych dość sporo, dlatego też możesz wybrać model uniwersalny lub bardziej wyspecjalizowany. Jaka lornetka będzie najlepsza dla Ciebie?

Lornetka uniwersalna

Jak sama nazwa wskazuje, jest to lornetka, której możesz używać w wielu sytuacjach. Taką uniwersalnością charakteryzują się lornetki 8×42, najlepiej modele wodoodporne, zabezpieczone przed zaparowaniem od wewnątrz i z dobrej jakości optyką pokrytą wielowarstwowo powłokami antyodblaskowymi. Te lornetki świetnie sprawdzą się zarówno do obserwacji ptaków, jak i w roli lornetki wojskowej.  

Lornetka do obserwacji przyrody

Jeśli szukasz sprzętu, który pomoże Ci w podziwianiu przyrody, to również tego typu lornetki dostępne są na rynku. Dzięki takiej lornetce będziesz mieć możliwość podziwiania trudno dostępnych roślin oraz płochliwych lub niebezpiecznych zwierząt. Sprzęt do obserwacji przyrody bardzo często wyposażony jest w statyw. Charakteryzuje się on także  duże powiększenie i jasna optyka pokryta wielowarstwowo powłokami antyrefleksyjnymi. Jeśli obserwacje chcesz prowadzić także wieczorem, to warto zainwestować w model z większym obiektywem na przykład 50 mm. Popularne wersje lornetek do obserwacji przyrody to modele 8×42, 10×42 czy 10×50.

Lornetka morska

Lornetka morska to idealna propozycja dla żeglarzy, dlatego też są najlepszym wyborem jeśli wybierasz się na łódkę.  Mają one bardzo dobrą optykę i duży zasięg. Standardem jest także wodoodporna, pokryta antypoślizgowym tworzywem obudowa – w końcu jest to sprzęt, którego będziesz używać, będąc na wodzie. Modele morskie i żeglarskie mogą być używane praktycznie w każdych warunkach, bez obaw o ich zamoczenie czy zaparowanie wnętrza, a dodatkowo większość z nich jest zabezpieczona przed szkodliwym działaniem słonej wody. Lornetki morskie najczęściej występują z powiększeniem x7.

Lornetka sportowa lub lornetka teatralna

Jeśli szukasz sprzętu, który ułatwi Ci oglądanie wydarzeń sportowych, to świetnym wyborem będzie lornetka sportowa. Wybierając taką lornetkę sportową, warto zdecydować się na model, który oferuje szybkie ostrzenie. Przyda Ci się ona nie tylko na meczach, ale także na koncertach oraz innych wydarzeniach organizowanych na świeżym powietrzu. Podobne zastosowanie ma lornetka teatralna umożliwiająca oglądanie sztuki z bardziej oddalonych miejsc na przykład z balkonu. Modele te charakteryzują się gustownym i stylowym wyglądem oraz wysoką jakością wykonania. 

Lornetka wojskowa oraz lornetka taktyczna

Lornetki wojskowe oraz taktyczne to profesjonalne lornetki używane przez zespoły snajperskie, żołnierzy zwiadu, funkcjonariuszy straży granicznej czy ekipy poszukiwawczo-ratunkowe. Charakteryzują się one dość dużą uniwersalnością, co pozwala na korzystanie z nich w różnych warunkach. Dodatkowo lornetki wojskowe i taktyczne cechuje wysoka wytrzymałość korpusu, optymalna waga oraz zabezpieczenie przed wodą i pyłem. Najczęściej wybieranymi modelami są lornetki  8×42, 10×42 oraz 10×50.

Zdjęcie główne: Francis Seura/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*