Jak udekorować ściany w salonie? Poznaj nasze propozycje

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak udekorować ściany w salonie? Poznaj nasze propozycje
CZTERY KĄTYDEKORACJEZAINTERESOWANIA

Salon jest miejscem reprezentacyjnym. Dzięki odpowiedniej dekoracji ścian możemy podkreślić jego charakter. Dekoracja ścian w salonie na pewno pomoże nam wyodrębnić jego niepowtarzalny styl oraz klasę. Sprawdźmy, jakie będą odpowiednie dekoracje na ścianę, i jak można je łączyć z innymi elementami wystroju.

Dekoracje przyklejane na ścianę

Jeśli jesteśmy pewni naszego pomysłu na aranżację salonu, to warto umieścić na ścianie dekoracje, które będą na stałe przymocowane w wybranym miejscu. Ważne, aby dekoracja była widoczna oraz podkreślała charakter wnętrza. Do wyboru mamy:

  • dekoracyjne kasetony,
  • drewniane płytki,
  • płytki ceramiczne,
  • beton oraz farbę o strukturze betonu,
  • fototapetę,
  • stiuki.

Wszystkie te elementy można dobrać tak, aby dopełniały wnętrze.

Dekoracyjne kasetony

Kasetony najczęściej są wykonane ze styropianu i umieszcza się je na suficie. Można również tworzyć z nich ciekawą dekorację na ścianach. Pojedyncze, np. okrągłe kasetony, dobrze wyglądają na ścianach w reprezentacyjnych miejscach, zwłaszcza nad kanapą. Warto pomalować je na charakterystyczny, kontrastujący z odcieniem ścian kolor, aby nadawały wnętrzu ciekawego stylu. Można pomalować je za pomocą specjalnej farby w sprayu, na odcień złoty lub srebrny, co bardzo przypomina nam o dawnym stylu Ludwika XVI, ale również Art déco. Kasetony dobrze wyglądają również w naturalnej bieli, zwłaszcza jeśli mają oryginalną fakturę, która sama w sobie stanowi świetną dekorację.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne od dawna przestały kojarzyć się z łazienką czy kuchnią. Wiele osób nawet do salonu wybiera ceramiczne płytki ścienne, które mogą nadać wnętrzu nieco egzotycznego lub południowego charakteru. Świetnie łączą się np. ze stiukami.

Stiuki

Stiuki mogą być wykonane na całej ścianie, ale też tylko do jej połowy. Sprawdza się to wyłącznie przy wysokich sufitach, ponieważ w innym wypadku mogą one znacznie skrócić pokój. Bardzo dobrze sprawdzą się w pokojach eleganckich oraz wyjątkowo klasycznych. W połączeniu z dekoracyjnymi drewnianymi meblami oraz tapicerowanymi sofami i szezlongami będą nawiązywały do stylu angielskiego. Aby nabrała typowego, angielskiego charakteru można również jej środek pokryć tapetą.

Fototapety

Fototapety w latach 90’ XX wieku były bardzo popularne, ale odbiegały swoją stylistyką od tych, które można kupić obecnie. Współczesne fototapety są wyjątkowo eleganckie, a przy okazji można znaleźć je w wielu ciekawych wzorach i kolorach. Dzięki nim nasz pokój może nabrać oryginalnego charakteru. Fototapety mogą nawiązywać np. do dawnych drzeworytów czy znanych dzieł sztuki, co sprawdzi się w bardziej klasycznym salonie, z dodatkową ozdobą w formie sztukaterii przy suficie. Bardziej nowoczesne fototapety, np. 3D z kolei będą idealne do futurystycznych mebli lub do oświetlenia LED.

Beton

Farby, które tworzą imitację betonu na ścianie, są eleganckie, a jednocześnie uniwersalne. Sprawdzą się do prostych wnętrz minimalistycznych, w których goszczą loftowe, industrialne meble czy też minimalistyczna ilość dodatków.

Drewniane płytki

Drewniane elementy na ścianie, w formie boazerii wyglądają naturalnie, a przede wszystkim idealnie pasują do wnętrz, które nawiązują do stylu skandynawskiego. Boazeria, w której drewno ma widoczne słoje i pokazuje jego strukturę, sprawia, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Na tle szarej lub beżowej kanapy z ciepłym, wełnianym pledem, boazeria pasuje idealnie. Połączenie naturalnej, dębowej podłogi również sprawdzi się znakomicie.

Dekoracje do powieszenia

Oprócz dekoracji, które umieszcza się na stałe na ścianie, można również zadbać o elementy nieco bardziej ruchome, idealne do zawieszenia. Oto niektóre z nich:

  • półki na książki,
  • lustra,
  • ramki ze zdjęciami,
  • plakaty.

Dla każdego prawdziwego bibliofilia nie ma lepszej dekoracji ściany w salonie niż półka wypełniona książkami. Można znaleźć je w różnych wersjach. Oryginalne propozycje mają dekoracyjną formę, np. drzewa, gdzie podłużne elementy półek są konarami, a książki umieszczone na równoległych do podłogi półkach przypominają liście. Modne są też półki, które łączą w sobie drewniane oraz metalowe elementy. Metalowy stelaż z umieszczonymi w nim drewnianymi półkami nada wnętrzu nowoczesności oraz loftowego klimatu.

Lustra z kolei optycznie powiększają przestrzeń, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na umieszczenie podłużnego lustra przy wejściu. Dzięki takiemu zabiegowi pokój stanie się większy. Mają dekoracyjny charakter, zwłaszcza jeśli duże lustra powiesimy razem z mniejszymi lusterkami i stworzymy niebanalną kompozycję.

Ramki ze zdjęciami zawsze będą przypominały nam miłe chwile, dlatego warto je umieścić w dobrze widocznych miejscach, podobnie jak plakaty, które odzwierciedlają nasze hobby. 

Fot. Sidekix Media/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*