Rząd opublikował harmonogram luzowania obostrzeń. Powrót do normalności już w maju!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Rząd opublikował harmonogram luzowania obostrzeń. Powrót do normalności już w maju!
SPORT I ZDROWIE

Podczas dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego opublikowano harmonogram luzowania obostrzeń. Do końca maja większość sfer gospodarki ma być otwarta.

Pierwsze ograniczenia zostaną zniesione już 1 maja, tak aby odpoczywający w majówkę obywatele mogli uprawiać sport na świeżym powietrzu. Tuż po długim weekendzie 4 maja dzieci z klas 1-3, otworzą się galerie handlowe, muzea, sklepy budowlane oraz meblarskie. Od 8 maja z 50% obłożeniem powrócą także hotele, których restauracje oraz strefy spa&wellness pozostaną zamknięte. Kolejnym etapem luzowania obostrzeń będzie dzień 15 maja, od którego zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek na dworze, do szkół w trybie hybrydowym wrócą klasy IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych, uruchomione zostaną gastronomia, kultura i imprezy okolicznościowe na świeżym powietrzu, a na otwarte obiekty sportowe będą mogli wrócić kibice. Ostatni etap wiosennego znoszenia obostrzeń nastąpi 29 maja kiedy to otworzona zostanie gastronomia wewnętrzna, kina, teatry oraz siłownie i kluby fitness.

Wzrastająca liczba szczepień

Podczas konferencji Minister Zdrowia podkreślił, że wprowadzenie tego harmonogramu jest w dużej części zależne od utrzymującej się tendencji wzrostu liczby zaszczepionych osób oraz stałej liczbie zakażeń, która na terenie całego kraju nie powinna przekraczać 15/100 tysięcy mieszkańców. Ustalony plan uchylania obostrzeń jest ściśle uzależniony od harmonogramu szczepień, który według Premiera powinien zostać w całości utrzymany, a nawet przyspieszony. Według podanych informacji w maju do Polski ma trafić około 10 milionów dawek.

Fot. Anna Shvets/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*