Podstawy diety konia

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Podstawy diety konia
ZWIERZĘTA

Artykuł sponsorowany

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, wymagają odpowiedniej diety. Jak jednak karmić konia, aby przez długi czas cieszyć się jego zdrowiem? Przedstawiamy podstawy diety konia, które powinien znać każdy hodowca tych zwierząt!

Konie w zależności od rasy mają różne potrzeby żywieniowe – jedne rasy są łatwiejsze w utrzymaniu, a inne o wiele trudniejsze. Jest jednak kilka podstawowych zasad, które pomogą Ci skomponować odpowiednią dietę dla Twojego pupila. Jak więc karmić swojego konia?

Składniki odżywcze w diecie konia

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na składniki odżywcze w diecie swojego pupila. Czego dokładnie potrzebują konie?

Ogromne znaczenie dla zdrowia oraz kondycji konia ma woda. Dlaczego? Woda w organizmie konia jest niczym wbudowany system chłodzenia – reguluje ciepłotę ciała i działa jak środek poślizgowy. Należy jednak pamiętać, że podczas jesieni i zimy przydatne mogą okazać się tak zwane podgrzewacze, aby podawać swoim podopiecznym w odpowiedniej temperaturze. 

W diecie konia nie może zabraknąć także węglowodanów – są one źródłem energii dla wszystkich zwierząt. Aby dostarczyć koniom węglowodanów, możesz podawać im siano oraz trawę. W paszy nie może zabraknąć również tłuszczów oraz białka, które jest głównym budulcem nie tylko dla mięśni, ale także dla skóry, sierści oraz kopyt.

Postaraj się również, aby pasza dla Twoich koni była bogata w witaminy oraz minerały. Szczególne znaczenie mają tutaj żelazo, wapń oraz fosfor.

Rodzaje pasz dla koni

Paszę dla koni możesz pozyskiwać przede wszystkim z pastwiska. Warto jednak wiedzieć, że również w sklepach zoologicznych takich jak https://eggersmann.com.pl/ znajdziesz wiele różnych rodzajów paszy dla koni. 

Trawa i siano są podstawowym pokarmem dla konia. Pamiętaj jednak, że konie potrzebują siania jak najlepszej jakości. Powinno być ono jasnozielone, liściaste i mieć delikatną konsystencję, o świeżym, przyjemnym aromacie. 

Jeśli chcesz wzbogacić nieco dietę swojego konia, możesz zdecydować się również na zakup paszy. Dobrym wyborem będą tak zwane pasze hodowlane oraz pasze podstawowe, które znajdziesz na stronie https://eggersmann.com.pl/52-pasze-podstawowe. Taka gotowa pasza to nic innego jak skoncentrowana mieszanka składająca się z ziaren zbóż z różnego rodzaju dodatkami, których celem jest zwiększenie zawartości składników odżywczych. Możesz także zdecydować się na tak zwane koncentraty, czyli mieszanki drobnych ziaren, kukurydzy, owsa i jęczmienia. 

Fot.: Kaboompics/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*