Jak rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Jak rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka?
RODZINAROZWÓJ

Artykuł sponsorowany

Dziecko to człowiek odkrywający świat z najszczerszym zainteresowaniem. Jego ciekawość może być czasami zaskakująca, ale jako rodzic musisz być gotowy na wszystko! Sprawdź, jak pomóc swojemu maluchowi w rozwijaniu wyobraźni.

Kreatywne zabawy

Rozwijanie wyobraźni następuje w wyniku podejmowania aktywności, które wymagają od dziecka samodzielnego myślenia, szukania rozwiązań i uczenia się rozwiązywania prostych zadań. Mogą w tym pomóc na przykład klocki drewniane stworzone do zabaw tego typu. Drewniane klocki są doskonałym narzędziem do wyzwalania w dziecku potencjału twórczego – dzięki nim maluch może tworzyć własne projekty architektoniczne: domy i miasta, w których będą żyć wymyśleni przez niego mieszkańcy. 

Również gry wykonane z drewnianych klocków, takie jak Wieża Jenga albo Memory, mogą pomóc w rozwijaniu wyobraźni. Tym razem zabawa skupia się na pamięci przestrzennej, wymyślaniu skojarzeń i przewidywaniu konsekwencji. Takie zabawy są w pewnością dedykowane starszym dzieciom – najlepiej kilkuletnim – ale mogą stanowić doskonałe uzupełnienie w domowej edukacji kreatywnej.

Pozwól na rozwój duszy artysty

Potrzeba tworzenia jest głęboko zakorzeniona w każdym człowieku. Również dzieci mają ochotę zrobić coś własnymi rękami, dlatego koniecznie wspieraj te zapędy. Odwiedź sklep dla plastyków i zaopatrz się w bloki, kredki, brystole, farby i plastelinę, a z pewnością zainteresujesz swoje dziecko eksperymentowaniem ze sztuką. W rozwijaniu kreatywności znacznie lepiej sprawdzi się samodzielne tworzenie rysunków od podstaw niż kolorowanki, które nie stymulują wyobraźni, a jedynie wspomagają koordynację ręka-oko.

Dobrym pomysłem jest również podsunięcie dziecku – oczywiście pod kontrolą dorosłego – plasteliny, modeliny lub gliny do rzeźbienia. Dzięki zabawie z takimi materiałami, maluch rozwija wyobraźnię przestrzenną i uczy się tworzyć trójwymiarowe przedmioty. Może to pomóc w rozwijaniu wyobraźni i kreatywności, ponieważ daje szersze pole do popisu – zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą również kolory.

Zdj. główne: Paige Cody/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*