Jaka podłoga na balkon?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jaka podłoga na balkon?
CZTERY KĄTYOGRÓD I BALKON

Wybór odpowiedniego materiału na podłogę balkonową może sprawić wiele trudności. Tym bardziej, jeśli zależy nam na rozwiązaniu estetycznym i trwałym. Sprawdź nasze pomysły na podłogę na balkon!

Co dać na podłogę na balkon?

Odpowiednie wykończenie podłogi na balkonie to często spore wyzwanie. Jeśli jednak przed podjęciem decyzji o tym, co dać na podłogę na balkon, poświęcimy nieco czasu i zrobimy rozeznanie wśród dostępnych materiałów, to wybór będzie o wiele prostszy. Pamiętaj, że nie każdy rodzaj podłogi sprawdzi się na balkonie. W końcu to miejsce o szczególnych uwarunkowaniach — podłoga będzie narażona na działanie deszczu i wilgoci, promieniowania słonecznego, wysokich i niskich temperatur oraz zabrudzeń. Warto zatem wybrać taki materiał na podłogę na balkon, który nie tylko spełni nasze estetyczne oczekiwania, ale będzie też trwały. W czym zatem możemy wybierać?

Płytki na balkon — sprawdzone rozwiązanie

Zdaniem wielu osób jedynym słusznym wyborem na podłogę balkonową są płytki. Są szczególnie cenione za wysoką trwałość i łatwość do utrzymania w czystości. Nie bez znaczenia jest też ich stosunkowo niewysoka cena. Pamiętaj jednak, by nie wybierać jak najtańszych płytek na balkon, gdyż mogą być mniej trwałe niż specjalne płytki przeznaczone do montażu na zewnątrz. Warto też zwrócić uwagę, by powierzchnia płytek nie była idealnie gładka — takie płytki zdecydowanie łatwiej wyczyścić, jednak podczas deszczowych dni będą one niezwykle śliskie.

Niewątpliwą zaletą płytek jest też ogromna liczba kształtów, wzorów i kolorów, w których są dostępne. Niezależnie od tego, w jakim stylu chcesz urządzić balkon, z pewnością znajdziesz płytki, które doskonale wpasują się w jego aranżację.

Drewniana podłoga — balkon w dobrym guście

Jeśli zależy Ci na stworzeniu na balkonie przytulnej przestrzeni, to swój plan rozpocznij koniecznie od położenia drewnianej podłogi. To wbrew pozorom bardziej praktyczne rozwiązanie, niż mogłoby się wydawać! Drewniana podłoga na balkonie jest niezwykle elegancka, ale też bardzo funkcjonalna. Deski przeznaczone na podłogę balkonową mają ryfle, czyli wgłębienia, które sprawiają, że nie są one śliskie. Co więcej, drewniana podłoga jest dużo przyjemniejsza w dotyku (nie nagrzewa się w upalne dni, więc można chodzić po niej boso bez ryzyka poparzenia stóp) i nie powoduje tak mocnych urazów podczas upadku jak np. podłoga z płytek (jest to szczególnie istotne, jeśli mamy małe dzieci).

Utrzymanie czystości drewnianej podłogi na balkonie nie powinno przysparzać większych problemów. Zaleca się regularne mycie desek wodą z dodatkiem delikatnego płynu uniwersalnego lub przeznaczonego do mycia powierzchni drewnianych.

Co można położyć na balkon zamiast płytek i drewnianych desek?

Wybór materiałów na podłogę na balkon nie kończy się na płytkach i drewnie. Warto przemyśleć też opcję desek kompozytowych (wyglądają jak drewno, a są trwałe jak tworzywa sztuczne), sztucznej trawy, gumowych płyt, płytek kamiennych czy też płyt betonowych. Uwaga! Dwa ostatnie z wymienianych materiałów są ciężkie, więc nie na każdym balkonie możemy sobie pozwolić na położenie takiej podłogi.

Jak widzisz, wybór materiałów, które możemy położyć na balkonie, jest stosunkowo szeroki. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć.

Zdj. główne: Pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*