Jak zmienić wygląd płytek bez kucia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zmienić wygląd płytek bez kucia?
REMONT

Skuwanie płytek i ich wymiana na nowe to rzecz kłopotliwa i kosztowna. Mało kto chce się w to angażować. Z drugiej strony płytki w kuchni czy łazience mogą się znudzić albo utracić swój pierwotny blask. Co wówczas? Nie musisz wcale skuwać kafelków, żeby odmienić ich wygląd. Są na to inne sposoby. Jakie? Dowiedz się z naszego materiału!

Czyszczenie płytek

Jeśli kafelki w kuchni czy łazience z upływem czasu utraciły blask i świeżość, to może przyszła pora na generalne porządki? W taki sposób wnętrze pozostanie to samo, ale przeżyje „drugą młodość”. Czyszczenie nie pomoże oczywiście przy pęknięciach i innych mechanicznych uszkodzeniach, ani też jeśli chcesz odmienić design kafelków. 

Naklejki na płytki

Jeśli oczyszczanie Cię nie zadowala, pomyśl o naklejkach z folii samoprzylepnej. Koszty związane z taką odnową płytek są minimalne, a efekty przekroczą Twoje oczekiwania. Dekoracyjne naklejki znajdziesz w sklepach budowlanych i z artykułami gospodarstwa domowego. Zanim je przymocujesz na wybrane kafelki, upewnij się, że są dokładnie oczyszczone i osuszone. W przypadku błędu w klejeniu naklejki zawsze można usunąć. Z ich pomocą zamaskujesz szczeliny i pęknięcia na płytkach. Naklejki są proste w użyciu, na długo zachowują blask i świeżość, a także nie straszna im woda.

Płytki PCV

Płytki winylowe to prosty sposób na całkowitą odmianę wyglądu kafelków. Płytki winylowe możesz bez niczyjej pomocy położyć bezpośrednio na starych kafelkach. Wystarczy, że dobrze oczyścisz i odtłuścisz ich powierzchnie. Potem pozostaje Ci tylko przyklejenie płytek. Dzięki różnorodności wzorów i kolorów, z pewnością znajdziesz płytki dopasowane do swoich potrzeb.

Malowanie płytek

Jeśli płytki nie są już w trendzie lub po prostu znudził Ci się ich design, możesz je przemalować. Na rynku dostępnych jest wiele farb przeznaczonych do kafelków. Trzeba tylko pamiętać, że o ile do matowych kafli wystarcza matowa farba, o tyle do szkliwionych potrzebny jest jeszcze podkład. Tak jak w przypadku naklejek i płytek winylowych, przed nałożeniem farby kafelki należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Przed malowaniem warto też zastosować preparat izolujący wilgoć – podniesie to odporność ścian łazienki.

Dla urozmaicenia możesz zamiast całej powierzchni pomalować tylko wybrane płytki. Jeśli nie brak Ci cierpliwości, możesz się pokusić o domalowanie wzorów czy ornamentów. Tutaj efekt będzie zależny od staranności wykonania i Twoich wrodzonych talentów.

Nowe płytki na stare lub tapeta

Jeśli stare płytki zostały przymocowane bez zarzutu, można na nie położyć nowe, pamiętając, że ich żywotność będzie krótsza, a także że takie rozwiązanie powinno się stosować miejscowo. Stare płytki możesz też okleić tapetą. Wprowadzisz do wnętrza efekt świeżości bez konieczności przeprowadzania generalnego remontu. Do klejenia tapety w miejscach narażonych na kontakt z wodą stosuje się kleje, które mają w swoim składzie środki antygrzybiczne. Przed zabraniem się do pracy, ścianę gruntujesz i pozostawiasz do wyschnięcia.

Zdj. główne: Martin Woortman/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*