Jak zaaranżować salon w stylu nowojorskim?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaaranżować salon w stylu nowojorskim?
ZAINTERESOWANIA

Luksusowe wnętrza nowojorskich apartamentów, rozsławione dzięki sztuce filmowej, stały się wzorcem do naśladowania. Tak narodził się styl nowojorski, który wiele osób chciałoby przenieść do swojego salonu. Oto solidna dawka informacji, które z pewnością w tym pomogą.

Czym odznacza się styl nowojorski?

Urządzenie mieszkania w stylu nowojorskim wymaga łączenia surowej elegancji i przepychu z minimalizmem i akcentami bardziej przytulnymi. Styl rodem z biurowców powinien łączyć się z nowoczesnością. 

Barwy w stylu nowojorskim

Dominować powinny stonowane kolory. Mowa zwłaszcza o szarościach, beżach, jasnej żółci i różnych odcieniach bieli, które łączy się z purpurą, granatem lub zielenią. 

Przestrzeń i światło

Przeniesiony z Manhattanu styl nowojorski charakteryzuje się też upodobaniem do dużych i dobrze doświetlonych przestrzeni. Jednym z jego atrybutów, podobnie jak w przypadku stylu loftowego, będą duże i panoramiczne okna. 

Rola mebli i dodatków 

Meble powinny być okazałe, ale jednocześnie proste. Sofy fotele miękkie i wygodne, tapicerowane w kolorach pasujących do wnętrza. Stół zaś nowoczesny i koniecznie szklany. Ostateczny efekt zależy też od doboru ciemnych i ciężkich zasłon, stylowych narzut czy dywanów.

Meble do salonu w stylu nowojorskim

Dobór mebli dla wnętrz w stylu nowojorskim polega na łączeniu klasycznej formy z wysokiej jakości materiałami. Mowa o starannie dobranych tkaninach, skórze ekologicznej i pięknym drewnie, które czaruje swoim naturalnym wyglądem, które łączy się np. z powierzchniami niklowanymi. W ten sposób tworzy się meble luksusowe, których piękno tkwi w ogólnej jakości, nie w misternych lub zaskakujących zdobieniach. Warto też zwrócić uwagę na meble tapicerowane, które muszą być wygodne i wyścielone miękkimi materiałami. Nie są jednak tak lśniące i pyszne, jak w przypadku stylu glamour. Warto też dodać, że urządzeniu w ciekawy sposób „focal point’’, centralnego miejsca w salonie, sprzyja mniej typowy dobór kompletu wypoczynkowego; czasami zdarza się, że zestawiona zostaje np. szara kanapa z kremowymi fotelami. Warto jednak zachować umiar w takich eksperymentach.

Dodatki w stylu nowojorskim

Wnętrza w stylu nowojorskim powinny się różnić od stylu glamour choćby tym, że nie są tak świetliste i błyszczące, ale też łączą stare z nowym. Stąd bierze się potrzeba właściwego doboru dekoracji. Ważne są elementy, określane jako rustykalne.

Szkło w stylu nowojorskim

Charakterystyczne dla stylu nowojorskiego są też meble szklane. Mowa przede wszystkim o ławach i stolikach kawowych. Ich sposób wykonania jest zróżnicowany, podobnie jak kształty. Okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, na stelażu przypominającym literę „X’’ lub na pojedynczej nóżce; stoliki szklane są bardzo funkcjonalne, proste i użyteczne. Szkło pojawia się również w szafkach i półkach na książki, które zaprojektowane są z tego materiału i elementów metalowych, najczęściej niklowanych. 

Dekoracje

Klasycznym przykładem dekoracji, którą znajdziemy we wnętrzu nowojorskim na każdym filmie, jest okazała stojąca lampa. Najczęściej ich podstawa jest niklowana lub szklana, abażur zaś schludny i materiałowy. We wnętrzu nowojorskim znajdziemy też na kanapach poduszki, często w kolorach odróżniających się od barwy obicia. Koniecznie muszą być kształtne i miękkie. 

Zasłony i pokrowce na krzesła

Zdecydowanie powinny być uszyte z ciężkich i grubych materiałów wysokiej jakości, raczej w ciemnych kolorach. Polecanym kolorem jest świętująca ostatnio szczyt popularności butelkowa zieleń. Sprawdzą się też burgund i granat.

Dywany

Dobór dywanu do salonu w stylu nowojorskim jest okazją do włączenia rustykalnego wątku w aranżację pomieszczenia. Może być to designerski przedmiot w różnych kolorach z przebiegającymi równolegle liniami. 

Fot. SammiJo/Getty Images Entertainment/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*