Czym czyścić płytki w łazience?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym czyścić płytki w łazience?
CZTERY KĄTYSPRZĄTANIE

Lśniące płytki ceramiczne w łazience mogą stanowić jej element dekoracyjny. Jak utrzymać je w czystości, aby estetycznie się prezentowały? Czym czyścić płytki łazienkowe? Podpowiadamy.

Różnorodność stylów, form i kolorów płytek ceramicznych pozwala stworzyć w łazienkach naprawdę efektowne kompozycje. Ten materiał wykończeniowy charakteryzują walory estetyczne oraz praktyczność. Aby dobrze prezentowały się w naszej łazience, wymagają jednak regularnego czyszczenia. Osadzający się kamień, pozostałości mydła czy innych kosmetyków pielęgnacyjnych mogą z czasem stworzyć trudny do usunięcia brud. Czym najlepiej myć płytki w łazience, aby pozbyć się zabrudzeń i nadać im blasku? 

Metoda dobrana do rodzaju płytek

Zależnie od faktury oraz materiału, z jakiego wykonane są płytki, inne środki czyszczące okażą się najskuteczniejsze. 

Czym czyścić glazurę?

Do płytek z glazury o gładkiej, lśniącej powierzchni najlepiej użyć delikatnych środków – glazura nie jest najbardziej wytrzymałym materiałem, zatem lepiej nie traktować jej silnymi detergentami. Poza tym ze względu na swoją śliską warstwę wierzchnią jest dość odporna na zabrudzenia i łatwo utrzymać ją w czystości. Nawilżona wodą ściereczka z dodatkiem delikatnego płynu myjącego powinna wystarczyć do usunięcia standardowych zabrudzeń z glazurowanych płytek.

Jaki środek czyszczący do płytek gresowych?

Gres to bardzo twardy i wytrzymały materiał – idealnie nadaje się do stosowania zarówno we wnętrzu, jak i np. na balkonie czy tarasie. Płytki gresowe bez obaw możemy czyścić przy użyciu mocnych środków, a także szorować szorstką gąbką. 

Pytki z terakoty – jak czyścić?

Terakota jest zdecydowanie twardsza od glazury, jednak mniej wytrzymała od gresu. Dlatego w przypadku płytek z tego materiału lepiej nie sięgać po najsilniejsze detergenty i nie szorować powierzchni zbyt intensywnie. Standardowe środki czyszczące i ściereczka powinny poradzić sobie z zabrudzeniami na terakocie.

Domowe środki do mycia płytek łazienkowych

Płytki ceramiczne możemy spróbować wyczyścić domowymi środkami. Soda oczyszczona, kwasek cytrynowy i ocet to składniki, z których możesz przyrządzić naturalny środek czyszczący do swojej łazienki. Z nagromadzonym kamieniem najlepiej poradzi sobie kwasek cytrynowy. Soda skutecznie zmiękczy zabrudzenia, a ocet nada płytkom blasku. Jeżeli obawiasz się intensywnego zapachu octu, możesz go zneutralizować, dodając do domowego preparatu kilka kropel wybranego olejku eterycznego.

Jakie akcesoria do mycia płytek?

Niezastąpionymi akcesoriami do czyszczenia płytek łazienkowych są miękka ściereczka z mikrofibry i gąbka. Przy pomocy gąbki wyczyścisz bardziej uciążliwe plamy, ściereczką zaś wytrzesz na połysk swoje płytki. Pamiętaj o stosowaniu gumowych rękawiczek podczas używania środków czyszczących – nawet te delikatne mogą wysuszać skórę.

Na rynku znajdziemy także specjalne środki nabłyszczające do płytek ceramicznych lub detergenty myjące i nabłyszczające jednocześnie. Jeżeli zależy nam na nienagannym efekcie, warto od czasu do czasu przemyć płytki w łazience tego rodzaju środkiem.

Zdj. główne: Michael C/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*