Kobieta, która przeciera szlaki – kim jest Kamala Harris?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis
Kobieta, która przeciera szlaki – kim jest Kamala Harris?
KOBIETY Z PASJĄ

Od kilku dni oczy całego świata są zwrócone na wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, w tym również na Kamalę Harris, kalifornijską polityk, która w wyniku wygranej Joe Bidena zostanie pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA. Będzie również pierwszą w historii Afroamerykanką oraz pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia, która obejmie ten urząd.

Może jestem pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale na pewno nie ostatnią, ponieważ każda mała dziewczynka patrzy dzisiaj i widzi, że to kraj możliwości – mówiła po ogłoszeniu przez amerykańskie media wyników wyborów podczas swojego pierwszego wystąpienia w Wilmington w Delaware.

CNN – Watch Kamala Harris’ full victory speech

Kim jest Kamala Harris? 

Kamala Devi Harris przyszła na świat 20 października 1964 roku w Oakland w Kalifornii w rodzinie imgrantów. Jej matka Shyamala Goplan przybyła do USA z Indii i pracowała jako lekarka, z kolei ojciec Donald Harris pochodził z Jamajki i był profesorem ekonomii. Nadane jej przez matkę imię „Kamala” oznacza w sanskrycie kwiat lotosu. Studiowała politykę i ekonomię na Uniwersytecie Howarda, z kolei w 1989 roku ukończyła prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim, zdobywając stopień juris doctor.

Swoją karierę prawniczą rozpoczęła w 1990 r. od pracy na stanowisku zastępcy prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda. W latach 2004-2010 pełniła funkcję prokuratora okręgowego San Francisco. Warto podkreslić, że była pierwszą czarnoskórą kobietą, która sprawowała ten urząd. Jako pierwsza Afroamerykanka i Amerykanka azjatyckiego pochodzenia została również wybrana na prokuratora generalnego stanu Kalifornia. Jej kariera polityczna nabrała rozpędu po tym, jak została senatorem stanu Kalifornia z ramienia demokratów. W 2019 r. sama również była kandydatką na prezydenta, ale po 11 miesiącach wycofała się walki o fotel prezydencki.

Od początku swojej drogi zawodowej Kamala Harris prowadzi aktywną działalność na rzecz walki z rasizmem oraz prześladowaniami kobiet. Dużą wagę przywiązuje również do kwestii ochrony klimatu i inwestycji w odnawialne źródła energii.

Prywatnie od 2014 roku jest w związku małżeńskim z prawnikiem Douglasem Emhoffem.

Fot. Gage Skidmore/ Wikimedia Commons/ CC BY-SA 2.0

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*