Jak układać ubrania w małej szafie? Kilka praktycznych porad

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Jak układać ubrania w małej szafie? Kilka praktycznych porad
ZAINTERESOWANIA

Przestronna modna garderoba z nowoczesnymi systemami przechowywania i luźno zawieszonymi ubraniami to marzenie każdej kobiety. Niestety często mamy do dyspozycji jedynie małą szafę. Ale nawet jeśli musimy zmieścić swoje ubrania w niewielkiej szafie, nie ma co się załamywać. Im mniejsza przestrzeń do przechowywania, tym umiejętniej trzeba wykorzystać każdy dostępny centymetr i zastosować specjalne techniki do utrzymania porządku. 

Zwiększ użyteczną powierzchnię szafki

Pamiętaj, aby najpierw przekształcić wnętrze szafy w taki sposób, aby nie marnować żadnej przestrzeni. Dobrze rozmieszczone drążki, półki, kosze i haczyki pozwolą wykorzystać każdy centymetr szafy. Oto kilka wskazówek:

  • Jeśli nie nosisz długich ubrań, powieś dwa drążki zamiast jednego. Wtedy zmieścisz w szafie znacznie więcej rzeczy.
  • Oszacuj wysokość półek – często są one przesadnie oddalone od siebie. Jeśli to możliwe, zainstaluj dodatkowe półki.
  • Jeśli nie można wyregulować półek, użyj drucianych koszy i półek. Pomogą zoptymalizować i zaoszczędzić miejsce w szafie bez konieczności jej przebudowy – sa bardzo proste w montażu. Półki i kosze można precyzyjnie dopasować do wymiarów swojej szafy; zakres rozmiarów takich akcesoriów jest dość szeroki.
  • Wybierz dodatkowe systemy przechowywania do swojej szafy: wysuwane wieszaki, kosze, uchwyty itp. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, dzieki któremu zaoszczędzisz sporo miejsca i utrzymasz porządek. 
  • Zastanów się, jak możesz wykorzystać drzwi szafki. Możesz zamontować na nich kosze, haczyki, szyny, organizery z kieszeniami na akcesoria i różne drobiazgi.
Marie Kondo – The KonMari Fold | Basics

Akcesoria do przechowywania

Jeśli wszystkie półki, drążki, haczyki w szafie są już idealnie ustawione, czas pomyśleć o akcesoriach do przechowywania. Odpowiednio dobrane kufry, pudełka, organizery itp. Pozwolą zaoszczędzić sporo czasu w poszukiwaniach ubrań i dodatków, a co najważniejsze – zwolnią wiele cennego miejsca w szafie.

Worki próżniowe – worki próżniowe nie tylko zmniejszają zajmowaną przez ubrania powierzchnię o co najmniej połowę, ale również chronią je przed kurzem, wilgocią, owadami. Istnieją worki o różnych rozmiarach, a także modele z wieszakami. 

Wieszaki wielopoziomowe – znacząco zwiększą możliwości, jeśli chodzi o wieszanie ubrań. Zamiast jednej lub dwóch rzeczy, na wieszaku wielopoziomowym zawiesisz bez problemu 4 lub 5 ubrań! Istnieją różne modele tego rodzaju wieszaków: zwykłe, z kilkoma poprzeczkami, z otwieranymi ramionami, z klipsami itp.

Kufry, kosze, pudełka na ubrania i buty – pomogą uporządkować rzeczy, ułożyć je w kompaktowy sposób, a także lepiej zorganizować przedmioty i drobiazgi, których rzadko używasz. Warto uporządkować rzeczy według ich rodzaju, częstotliwości użytkowania. Oznacz pudełka i kosze, prawidłowo rozłóż je na półkach; wygodny system przechowywania to podstawa! Przed zakupem pudełek i koszy zmierz przestrzeń szafki, aby nie zabrakło ani jednego centymetra. Dopilnuj, aby pudełka były łatwo dostępne. Sprawdź, czy można je układać jedno na drugim, jeśli zamierzasz je przechowywać w ten sposób.

Organizery do bielizny – do bielizny, skarpet, rajstop, T-shirtów można użyć specjalnych organizerów. Ułóż rzeczy w komórkach organizera, a zdziwisz się, jak łatwo przyjdzie Ci utrzymywanie porządku w szafie. Jeśli masz wysokie półki, wybierz organizery z pokrywkami i ułóż je jedno na drugim; jest to kompaktowe i wygodne rozwiązanie. 

Wiszące organizery – jeśli w Twojej szafie nie ma wystarczającej ilości półek, możesz je zastąpić wiszącymi systemami do przechowywania. Takie organizery mocowane na drążku, można  idealnie dopasować do wolnej przestrzeni. Wiszący organizer jest wygodny do przechowywania ubrań i akcesoriów, a także pomaga w sortowaniu rzeczy.

Pudełka i organizery na buty – mowa tu o pudełkach na buty o standardowym rozmiarze. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mogła wygodnie umieścić buty w szafie. Innym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest użycie organizera na buty zamiast pudełek. To doskonała opcja do miękkich butów.

Stwórz modułowy system kompaktowego przechowywania rzeczy

Aby zorganizować kompaktowe przechowywanie rzeczy w szafie, polecamy przede wszystkim zasadę modułową, która zakłada użycie organizerów. Pozwala zaoszczędzić do 40% miejsca, nie rezygnując przy tym z designu, nie tylko szafy, ale także otwartych półek, wnęk i miejsca pod łóżkiem. To także świetny sposób na porządkowanie rzeczy i kategoryzowanie ich. Ponadto pojemniki i organizery chronią odzież przed kurzem, wilgocią, zapachami i innymi niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. W razie potrzeby przestrzeń szafy można łatwo przekształcić zgodnie z własnym upodobaniem i potrzebami, przesuwając lub dodając niezbędne organizery.

Fot. Sarah Brown/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*