Co powinien jeść szczeniak i jak często go karmić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Co powinien jeść szczeniak i jak często go karmić?
CZTERY KĄTYZWIERZĘTA

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Gdy szczeniak zaczyna zaglądać do miski, co zwykle dzieje się w 3-4 tygodniu jego życia, należy zacząć podawać mu pokarm stały, lekko zmęczony, w niewielkich porcjach. Jeśli nie masz czasu na samodzielne przygotowanie posiłków dla psa, najlepszym wyborem jest dobrej jakości, gotowa karma dla szczeniaka. Co wchodzi w skład takiej karmy? Czy taka żywność różni się czymś od karm dedykowanych psom dorosłym? Jak często i jak długo należy ją podawać?

Zdrowe menu dla szczeniąt

Psy są zwierzętami mięsożernymi i choć mają zdolność do trawienia niektórych roślin, to jednak podstawą ich wyżywienia powinny być produkty pochodzenia odzwierzęcego, przede wszystkim mięso, podroby i tłuszcz. W przypadku młodych psów zapotrzebowanie na składniki energetyczne i białko jest szczególnie wysokie. Dlatego producenci żywności dla zwierząt przygotowują specjalne karmy dla szczeniąt, o zwiększonej gęstości kalorycznej, które dodatkowo wzbogacane są o mikroelementy niezbędne do prawidłowego rozwoju wszystkich układów wewnętrznych młodego, psiego organizmu. Dobra karma dla szczeniaka powinna bazować na mięsie i podrobach. Powinny znajdować się w niej również witaminy dobrze wchłaniające się w tłuszczach oraz takie pierwiastki jak fosfor i wapń, które mają wpływ na prawidłowy rozwój układu szkieletowego i zębów.

Częstotliwość podawania karmy

Szczeniaki warto zacząć przyzwyczajać do stałego pokarmu już po około 3 tygodniach od urodzenia. W tym momencie dieta małych psiaków wciąż bazuje na mleku matki, ale pokarmu jest coraz mniej i wkrótce zaniknie. Stałe pokarmy powinny być wprowadzane powoli, w niewielkich ilościach, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko biegunek i innych problemów gastrycznych. Przy stosowaniu suchych karm dla szczeniaków należy pamiętać o wcześniejszym namoczeniu granulek w wodzie, dzięki czemu mały piesek nie będzie miał trudności w ich pogryzieniu i połknięciu. Zarówno sucha, jak i mokra karma dla szczeniaka powinna być karmą pełnoporcjową, a zatem zawierać w składzie wszystko to, czego potrzebuje organizm zwierzęcia do wzrostu i codziennego funkcjonowania. Karmę młodym psom podaje się częściej niż dorosłym. Miesięczne szczenięta karmimy 4-6 razy dziennie, w kolejnych miesiącach stopniowo redukujemy liczbę dziennych posiłków, aż dojdziemy do 2-3 porcji dziennie, gdy pies skończy pół roku. 

Prawidłowe żywienie młodych psów ma bezpośrednie przełożenie na ich zdrowie i dobrą kondycję w przyszłości. Dlatego warto inwestować w sprawdzone karmy dla szczeniąt lub podawać psiakom samodzielnie przygotowane posiłki na bazie mięsa, podrobów i tłuszczu zwierzęcego.

Fot.: Berkay Gumustekin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*