Jak zaaranżować salon z aneksem kuchennym? Kilka propozycji

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak zaaranżować salon z aneksem kuchennym? Kilka propozycji
ARANŻACJECZTERY KĄTY

Szukasz pomysłu na praktyczną i efektowną aranżację salonu z aneksem kuchennym? Sprawdź nasze propozycje!

Połączenie salonu z aneksem kuchennym to popularne rozwiązanie nie tylko dla małych wnętrz. Ceni się je również ze względu na praktyczność, funkcjonalność oraz możliwość stworzenia nowoczesnej aranżacji. Aneks kuchenny z salonem możemy spotkać nie tylko w mieszkaniach, ale też w domach wolnostojących o dużym metrażu. Otwarta kuchnia posiada wiele zalet, a pomysłowa aranżacja pozwala wykorzystać je wszystkie.

Salon z aneksem kuchennym: przestrzeń graniczna

Aranżację salonu z aneksem kuchennym warto rozpocząć od przemyślenia, czy i jak chcemy zaznaczyć granicę pomiędzy częścią kuchenną a wypoczynkową. Stworzenie granicy nie jest konieczne – możemy postawić na całkowicie otwartą kuchnię, która płynnie przechodzi w salon. Wytyczenie granicy jest jednak chętnie stosowanym rozwiązaniem ze względu na swoją praktyczność i towarzyszące mu wrażenie uporządkowania przestrzeni.

Wyspa kuchenna

Jednym z chętnie stosowanych sposobów na oddzielnie przestrzeni kuchennej od wypoczynkowej jest wykorzystanie wyspy kuchennej. Umieszczona na granicy części kuchennej wyspa doskonale wyodrębni obszar, a przy okazji pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń roboczą.

Blat i krzesła barowe

Kolejnym efektownym i zarazem funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie na granicy kuchni i części salonowej podwyższonego blatu, który będzie pełnił rolę stołu. Jako siedziska świetnie sprawdzą się tutaj wysokie krzesła barowe.

Przedłużenie blatu roboczego

Innym sposobem na wytyczenie granicy pomiędzy kuchnią a salonem jest przedłużenie blatu roboczego tak, iż w efekcie uzyskujemy popularną i lubianą zabudowę w kształcie litery U. Mamy dzięki temu więcej miejsca do pracy oraz estetyczną granicę pomiędzy dwiema częściami pomieszczenia.

Aranżacja części kuchennej i wypoczynkowej

Przy urządzaniu salonu z aneksem kuchennym zastanówmy się, czy chcemy, aby któraś z tych części była tą przewodnią, pod którą dostosujemy drugą część pomieszczenia. W takim przypadku skupiamy się najpierw na wybranej części, aby następnie dopasować do niej pozostałą przestrzeń.

Możemy też podejść do aranżacji w sposób zrównoważony, podzielić uwagę równomiernie na część kuchenną i wypoczynkową. Wówczas często planujemy aranżację obu części jednocześnie, starając się dopasować ich poszczególne elementy.

Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań wyróżnić można następujące sposoby urządzania salonu z aneksem kuchennym:

  • spójna kolorystyka,
  • kolorystyka odróżniająca jedną część od drugiej.

Jeżeli decydujemy się na spójną kolorystykę, musimy z góry dobrze przemyśleć wszystkie elementy zarówno części kuchennej, jak i salonowej. Obie części powinny posiadać wspólne kolory i współgrające ze sobą materiały. Możemy też zdecydować się na całkowicie jednolitą kolorystykę.

Innym sposobem aranżacji jest wyraźnie odmienna kolorystyka każdej części pomieszczenia. To rozwiązanie wymaga dobrego wyczucia w dobieraniu kolorów. Udane połączenie kontrastowych kolorów może stworzyć zachwycający efekt i przy okazji optycznie oddzielić jedną część od drugiej. 

To drugie rozwiązanie zastosowała w swoim mieszkaniu m.in. Dorota Szelągowska, znana z programów o aranżacji wnętrz. Wystrój jej kuchni połączonej z salonem możemy obejrzeć tutaj.

Zdj. główne: Simona Sergi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*