Beading dla początkujących – od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Beading dla początkujących – od czego zacząć?
ZAINTERESOWANIA

Beading to sposób tworzenia ciekawych przedmiotów polegający na przewlekaniu przez specjalną nić szklanych, drewnianych czy plastikowych koralików. Beading narodził się wiele tysięcy lat temu, a mimo to ciągle wraca na salony. Jeśli chcesz spróbować swych sił w koralikowaniu, zapraszamy do lektury!

Beading – czego potrzebujesz?

Do stworzenia pięknego rękodzieła z koralików musisz się zaopatrzyć w następujące materiały:

1. Koraliki

Oczywiście na pierwszy plan wysuwają się koraliki. Te bywają i szklane, i plastikowe, z drewna czy kamienia. Najczęściej występują w formie nieco spłaszczonych przy brzegach kuleczek z otworem pośrodku. Ciekawą postacią są szklane rurki różnej długości, od kilku milimetrów do nawet dziesięciu centymetrów, a także łezki z otworem na szczycie. Na pewno zetkniesz się też ze ściętymi i oszlifowanymi z dwóch stron koralikami, przywodzącymi na myśl pierścionek z pieczęcią.

2. Nici

Do tworzenia przedmiotów w technice beadingu najlepiej nadają się nici nylonowe o grubości do 0,3 mm. Zbudowane są z wielu cienkich włókien, pokrytych woskiem i połączonych w jedną nić. Ich atutem jest to, że występują w wielu kolorach, czego nie można powiedzieć o niciach polietylenowych, dostępnych w 2–3 kolorach. Te ostatnie sprawdzą się jednak przy większych koralikach.

3. Igły

Te stosowane w technice beadingu są elastyczne, cienkie i mają tę samą grubość na całej długości, dzięki czemu koraliki nie mogą „ugrząźć” pośrodku, co może się zdarzyć w przypadku użycia zwykłej igły.

4. Małe krosno

Docenisz je, gdy przyjdzie Ci chęć stworzenia bransoletki z koralików. Mini krosno może być z drewna, metalu czy plastiku.

Ponadto warto zaopatrzyć się w filc, przydatny jako baza do wyszywania koralików, ostre nożyczki i szydełko.

Technika beadingu – jak to ugryźć?

Koralikowanie to wciągające, ale też dość trudne zajęcie. Aby wyczarować małe arcydzieło, musisz opanować podstawowe ściegi, na podstawie których stworzysz ozdoby jubilerskie, elementy dekoracyjne, breloki i inne drobiazgi.

Peyote

W ściegu peyote koraliki układają się jak cegiełki w murze – z przesunięciem o pół koralika. Sam ścieg ma kilka odmian. Ze względu na liczbę koralików w rzędzie wyróżniamy peyote parzysty i nieparzysty, a ze względu na kształt otrzymanej ozdoby – peyote płaski, cylindryczny i kolisty.

Brick

Ściegiem peyote tworzysz większe koralikowe płaszczyzny, a detale łatwiej uzyskasz ściegiem brick. W tym ściegu koraliki również układają się jak cegiełki w murze, ale możesz nim pracować zarówno na płasko, jak i w okrążeniach, tworząc koła i tuby. To właśnie tym ściegiem tworzy się popularne kolczyki z frędzlami.

RAW

Nieco trudniejszy w opanowaniu jest ścieg prostokątny, zwłaszcza jego odmiany przestrzenne. Aby ułatwić sobie sprawę, warto zaopatrzyć się w dwie igły, choć ścieg RAW możesz też uzyskać jedną igłą. W tym ściegu możesz łączyć różne typy koralików, uzyskując fantazyjne bransoletki, pierścionki i koralikowe kule.

Zdj. główne: vonvix/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*