Zakup odkurzacza – na co zwrócić uwagę?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zakup odkurzacza – na co zwrócić uwagę?
CZTERY KĄTYSPRZĄTANIE

Bez odkurzacza trudno nam wyobrazić sobie codzienne porządki. Pozwoli nam zadbać o czystość w domu i skrócić czas sprzątania. Obecnie możemy znaleźć wiele ciekawych modeli odkurzaczy, które zachwycą nas swoją wielozadaniowością i funkcjonalnością.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru odkurzacza?

Wiele osób zwraca szczególną uwagę na moc silnika, co jest jednym z kluczowych elementów parametrów urządzenia. Najważniejsza jest jednak moc samego silnika. Dobrej jakości odkurzacze mają uciąg w granicach od 45 do 60 litrów. Klienci często zwracają uwagę tylko na moc liczoną w watach. Okazuje się jednak, że odkurzacz o 2000 W ma uciąg jedynie 30 l/s. Takie urządzenie nie będzie wciągało kurzu w takiej ilości, w jakiej byśmy tego oczekiwali, za to może być mało oszczędne. Ważna jest również technologia zasysania i cyrkulacji powietrza.

W sytuacji, gdy jesteśmy alergikami, zwróćmy uwagę na ilość oraz rodzaj zastosowanych filtrów w odkurzaczu. Najbardziej popularne są filtry HEPA, które wychwytują cząsteczki alergenów. W przypadku mniej jakościowych filtrów większość zanieczyszczeń wydostaje się z powrotem do pomieszczenia, co niestety wpływa na nasze samopoczucie. Wrogami alergików są roztocza, grzyby oraz pleśnie. Filtry HEPA znacznie szybciej je eliminują oraz spełniają unijne normy H12. Warte uwagi są też odkurzacze wodne wyposażone w systemy filtracyjne (normy od H1 do U17). Stosuje się je w szpitalach i miejscach, gdzie trzeba zadbać o sterylność. Wiele odkurzaczy ma aż 5-stopniowy poziom filtracji.

Aby sprzątani dawało najlepsze efekty, warto zakupić odkurzacz bez wyrzutu powietrza na zewnątrz. Przy wyższej klasie sprzętu wciągane powietrze, wraz z drobinkami alergenów, pozostaje w środku.

Wyposażenie dobrego odkurzacza

Decydujmy się na odkurzacze z systemem miękkiego startu, które zmniejszają ryzyko powstania przepięcia. Można dzięki temu ochronić instalację elektryczną. Bardzo ważne są również dodatkowe akcesoria, takie jak końcówka do tapicerki czy szczelin. Wiele zestawów zapewnia również elektroszczotkę, przydatną do czyszczenia wykładzin. Sprawdza się doskonale przy dywanach o dłuższym włosiu. Bardzo dobrze wciąga brud, a także kurz. Turboszczotka jest przydatna również w mieszkaniach, w których są zwierzęta, ponieważ skutecznie usuwa sierść z dywanów i tapicerki.

Nowoczesne odkurzacze mają również systemy cylindryczne, które zbierają wszystkie zanieczyszczenia w jednym miejscu, dzięki czemu nie musimy kupować nowych worków. W ten sposób zmniejszymy również nasz kontakt z niebezpiecznymi dla nas alergenami oraz roztoczami. Taki system zbierania zanieczyszczeń stosuje się obecnie w większości nowoczesnych odkurzaczy.

Bierzmy pod uwagę także warunki gwarancji. Powinna obejmować zarówno samo urządzenie, jak i części do niego, w tym filtry, ale i przejściówki czy rury teleskopowe. Standardowa gwarancja na odkurzacz trwa około 5 lat. Istnieje również możliwość rozszerzenia gwarancji na poszczególne elementy, w tym na silnik. Przed zakupem warto sprawdzić, ile trwa gwarancja, a także co obejmuje. 

Fot. Cottonbro/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*