Sprzątanie dla pięknej sylwetki? Sprawdź, ile kalorii możesz spalić w czasie domowych porządków

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Sprzątanie dla pięknej sylwetki? Sprawdź, ile kalorii możesz spalić w czasie domowych porządków
CZTERY KĄTYSPRZĄTANIE

Chcesz spalić dodatkowe kalorie, ale nie lubisz ćwiczyć? Zapomnij o siłowni i po prostu zacznij sprzątać! Jeśli poświęcisz godzinę dziennie na sprzątanie, nie tylko schudniesz, ale będziesz mógł się też cieszyć czystym mieszkaniem. Sprawdź, jak sprzątanie może skutecznie spalać kalorie. 

Czy sprzątanie naprawdę może stać się Twoim treningiem?

Spalanie kalorii to nic innego jak zużywanie energii poprzez wykonywanie określonej czynności. Równie dobrze może być nią sprzątanie! Zatem tak długo, jak porządkujesz swój dom, spalasz kalorie. Są oczywiście zadania, które są intensywniejsze od innych, ale każda czynność wymaga większego lub mniejszego wysiłku. Odkurzanie, mycie okien, szorowanie podłóg to aktywności, które wymagają nieco energii. Warto również pamiętać, że waga, wzrost, aktualna kondycja oraz stopień intensywności pracy także mają spory wpływ na to, ile kalorii spalisz.

Organizm spala kalorie przy każdym ruchu, jaki wykonujesz. Idąc do pracy, robiąc zakupy, a nawet stojąc w kolejce w sklepie, zużywasz energię. Jednak jeśli większość czasu siedzisz w domu i w dodatku pracujesz zdalnie, możesz znaleźć nowy sposób na trening, bez marnowania czasu. Doskonałym sposobem na spalenie kalorii jest sprzątanie. Podczas ruchów, takich jak zamiatanie podłóg, zmiana pościeli, czy odkurzanie, osoba ważąca około 70 kilogramów spala do 3-4 kalorii na minutę. Choć może to wydawać się niewiarygodne, w godzinę sprzątania można spalić około 200 kalorii. Sprawdź jak dodatkowo wzmocnić mięśnie i sprawić, by codzienne porządki były jeszcze skuteczniejszą formą treningu. 

Fot. Anete Lusina z Pexels

1. Intensywne odkurzanie

Czy wiesz, że podczas odkurzania możesz jednocześnie wzmacniać mięśnie nóg? Wystarczy, że w trakcie korzystania z odkurzacza będziesz chodzić energiczniej. Co więcej, możesz pokusić się o dodatkowe wykroki podczas tej czynności, w międzyczasie poruszając odkurzaczem w przód i w tył, ćwicząc mięśnie ramion. Dzięki takim ruchom spalisz około 4 kalorii na minutę.

2. Dodatkowe obciążenie podczas sprzątania

Odkurzanie, które jest świetnym ćwiczeniem na pracę mięśni ramion, działa również na mięśnie pleców. Możesz podnieść poprzeczkę podczas sprzątania, zakładając dodatkowo na nadgarstki ciężarki obciążające. W ten sposób podczas odkurzania będziesz dodatkowo wzmacniać mięśnie ramion, a także spalisz ok. 4 kalorii na minutę.

3. Przysiady i pranie

Co powiesz na robienie przysiadów podczas zajmowania się praniem? Zamiast stać podczas podnoszenia i składania prania, ćwicz mięśnie nóg i bioder za pomocą przysiadów! 

4. Wzmocnij łydki podczas mycia naczyń

Choć w dzisiejszych czasach większość z nas korzysta ze zmywarki, możesz od czasu do czasu umyć talerze ręcznie. W trakcie zmywania naczyń stań na palcach i powoli podnoś się na nich i opuszczaj, nie pozwalając piętom dotknąć podłogi. Powtarzaj to ćwiczenie za każdym razem, gdy będziesz myć naczynia. Tym sposobem spalisz 3 kalorie na minutę, a także wzmocnisz łydki, nogi i biodra. 

5. Gimnastyka podczas ścielenia łóżka

Ścieląc łóżko lub zmieniając pościel, spróbuj wykonać wykroki na bok. Ćwiczenie to świetnie pobudza wewnętrzne i zewnętrzne mięśnie nóg. Jak to zrobić? Wykonaj wykrok w bok i rozciągnij wyprostowaną nogę, zginając drugą w kolanie. Dzięki temu ćwiczeniu spalisz 2 kalorie na minutę.

Jakie jeszcze domowe czynności możesz wykonywać zamiast treningu?

Prasowanie – nie lubisz prasować ubrań? A co jeśli powiemy Ci, że dzięki tej czynności możesz schudnąć? Poświęć godzinę na prasowanie ubrań, a spalisz 85 kalorii!

Zamiatanie – 150 kalorii spalisz, zamiatając podłogę przez godzinę. Jeśli weźmiesz się za sprzątanie garażu, werandy lub chodnika przed domem, spalisz około 195 kalorii w ciągu godziny.

Zmiana aranżacji pomieszczeń – przenoszenie mebli i przedmiotów w domu może pomóc Ci spalić dużo kalorii – ponad 325 kalorii w ciągu godziny.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*