Czym karmić psa, a czego unikać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Czym karmić psa, a czego unikać?
ZWIERZĘTA

Artykuł sponsorowany

Prawidłowa dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia, samopoczucia oraz witalności Twojego pupila. Czym więc karmić swojego psiaka? A czego kategorycznie unikać? Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze pożywienie dla czworonożnego przyjaciela!

Dlaczego odżywianie jest tak ważne?

Warto zacząć od tego, dlaczego prawidłowe odżywianie jest tak ważne w przypadku psów. Należy pamiętać, że karma oraz przekąski, które dostaje Twój psiak, mają bezpośredni wpływ na jego zdrowie, a co za tym idzie, także witalność oraz długość życia. 

Nieodpowiedni pokarm może natomiast prowadzić do wielu chorób i schorzeń, a w tym do cukrzycy, schorzeń serca oraz szkieletu i stawów, a także choroby nerek, a nawet raka. Koniecznie unikaj więc takich produktów jak czekolada, rodzynki i winogrona, awokado, cebula, czosnek, szczypiorek oraz alkohol.

Zdrowa dieta dla psa

Jaka dieta będzie więc najzdrowsza dla Twojego pupila? Przede wszystkim należy pamiętać, że psy różnią się od siebie, na przykład rasą, wielkością czy też aktywnością. Stąd też dieta psiaka powinna być ustalana indywidualnie. Ważny jest także wiek – innej diety będzie potrzebował szczeniak, a innej psi senior. 

Substancje odżywcze

Wybierając karmę dla psa należy przede wszystkim szukać pożywienia, które będzie dostarczało Twojemu psiemu przyjacielowi wszelkich substancji odżywczych.

Białko

Najważniejszą z nich jest oczywiście białko. Zawarte w nim aminokwasy są niezbędne dla  prawidłowego funkcjonowania Twojego psiaka. Szczególnie wartościowym źródłem białka jest w tym przypadku mięso – standardowo mówi, że z to właśnie z mięsa powinno składać się 70% diety psa. Świetnym wyborem będzie przede wszystkim mięso z indyka. Możesz także zdecydować się na podawanie swojemu psu ryby. Pamiętaj jednak, aby robić to nie częściej niż raz/dwa razy w tygodniu.

Tłuszcze

Oprócz mięsa w diecie psa musi znaleźć się także źródło tłuszczów. Psy potrzebują przede wszystkim kwasów tłuszczowych omega-3 pochodzących od zwierząt, a także kwasów tłuszczowych omega-6, których najwięcej zawierają oleje roślinne. Doskonałym wyborem będzie między innymi olej z łososia.

Węglowodany

W psiej diecie powinny znaleźć się także węglowodany. Ich doskonałym źródłem będą jabłka oraz marchewki, które w niewielkich porcjach możesz z powodzeniem podawać swojemu pupilowi.

Dobrej jakości karmę dla psów, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze oferuje internetowy sklep zoologiczny Animalo – koniecznie zajrzyj na stronę https://animalo.pl/k/psy/karma/sucha-karma-dla-psa/

Fot.: Maksim Goncharenok/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*