Ptak w domu – o czym należy pamiętać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Ptak w domu – o czym należy pamiętać?
ZWIERZĘTA

Większość ptaków domowych jest inteligentna i aktywna. Opieka nad nimi może wydawać się trudnym zadaniem. Niewiele osób wie, jak się zająć tymi egzotycznymi zwierzętami. Jeśli chcesz hodować ptaszki, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Klatka

Wybierz miejsce, w którym ptak może uczestniczyć w życiu rodziny, ale nie znajduje się w jego centrum. Oprzyj klatkę o ścianę, dzięki czemu ptaszek będzie czuł się bardziej komfortowo. Może wtedy spokojnie obserwować, co się dzieje, nie martwiąc się przy tym, że ktoś zakradnie się do niego od tyłu. Z tego samego powodu postaw klatkę z dala od dużych mebli, które mogą zasłaniać jego widok na pokój i korytarz. Z pewnością nie chcesz, by czuł się odizolowany.

Klatka dla ptaka powinna znajdować się w miejscu o temperaturze pokojowej, dobrze oświetlonym, z dala od przeciągów i bezpośredniego światła słonecznego. Nigdy nie trzymaj go w łazience ani w kuchni, gdzie zmiany temperatury i chemikalia mogą być dla niego szkodliwe. Chroń go przed oparami, substancjami chemicznymi, ciepłem, ostrymi przedmiotami i maszynami.

Utrzymanie czystej klatki ma kluczowe znaczenie dla zdrowia ptaka. Dlatego czyść ją raz w tygodniu. Pamiętaj też o dokładnej dezynfekcji raz w miesiącu.

Zabawki

Jeśli chodzi o zabawki, nie przesadzaj ich z ilością. Wystarczą dwie lub trzy. Użyj naturalnych, drewnianych grzęd, które możesz kupić w sklepie zoologicznym. Ustaw je tak, by nie znajdowały się bezpośrednio nad naczyniami z jedzeniem i wodą. Wyłóż dno klatki gazetą lub innym bezpiecznym materiałem.

Zabawki wspierają rozwój fizyczny i psychiczny ptaszka. Wybierając jednak konkretne modele, kieruj się bezpieczeństwem ptaka. Produkty “do żucia” obejmują gałęzie, szyszki, gryzaki z surowej skóry, sznur z włókien naturalnych i miękką korę sosny. Jeśli chcesz zwrócić na nie uwagę ptaka, możesz wprowadzić pewne ulepszenia. Niektóre ptaszki lubią rwać papier. Dużo radości sprawi im tekturowa rolka papieru toaletowego. Daj im też kawałek kukurydzy na kolbie. Co ciekawe, nawet gałęzie z liśćmi umieszczone w klatce lub na zewnątrz, tak, aby ptak mógł je przeciągnąć przez druty, można potraktować jako “terapię zajęciową”.

Jak opiekować się ptakiem?

Pamiętaj, że przez kilka pierwszych dni ptaszek może być zestresowany, dlatego staraj się go wtedy nie głaskać. Możesz jednak cicho i spokojnie do niego mówić lub śpiewać. Oczywiście, musisz pamiętać o zmianie wyściółki w klatce, czyszczeniu jej i bieżącym uzupełnianiu wody i pokarmu. Rób to spokojnie, powoli i ostrożnie. Nie obrażaj się, jeśli odsunie się od Ciebie. Daj mu tyle czasu, ile potrzebuje. Nie staraj się niczego przyspieszać.

Ptaki są inteligentnymi, zabawnymi zwierzętami, a co najważniejsze kochają kontakt z ludźmi. Zastanów się, czy jesteś im w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu. Jeśli chcesz mieć ptaka w domu, pamiętaj, by zarezerwować czas tylko dla niego. Mów do niego, baw się lub naucz różnych sztuczek.

Jeśli szkolenie sprawi, że stanie się posłuszny i spokojny, możesz go wyjąć z klatki i trochę się pobawić. Upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są dobrze zamknięte. Usuń też wszelkie niebezpieczne przedmioty z pomieszczenia. Mniejszym ptakom, które nie wychodzą z klatki, takie jak zięby i kanarki, możesz podarować nowe zabawki. W ten sposób pokażesz im, że Ci na nich zależy. Przed zakupem zabawki upewnij się tylko, że jest ona odpowiednia dla danego gatunku ptaka.

Dobre odżywianie

Uwaga nie jest jedyną rzeczą, jakiej potrzebują ptaki. Pamiętaj też o zdrowej, zbilansowanej diecie. Podstawą jadłospisu powinna być karma dla ptaków w granulkach. Mniej brudzi i można ją łatwiej kontrolować niż nasiona. Warto wzbogacić ją o świeże owoce i warzywa, takie jak jabłka czy melony.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*