Styl prowansalski we wnętrzach – jak go uzyskać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Styl prowansalski we wnętrzach – jak go uzyskać?
ARANŻACJECZTERY KĄTYZAINTERESOWANIA

We współczesnym designie istnieje wiele rozmaitych kierunków i każdy z nich jest na swój sposób ciekawy. Jednym z najpopularniejszych nurtów jest styl prowansalski, u którego podstaw leży prostota i elegancja. 

Meble, elementy dekoracyjne, materiały wykończeniowe i kolorystyka – wszystko tu ze sobą współgra, żeby stworzyć wyjątkowo przytulne i praktyczne wnętrze. Co wyróżnia styl prowansalski we wnętrzach?

Styl prowansalski we wnętrzach – charakterystyka

Styl prowansalski odtwarza znajomy wszystkim, klasyczny już nastrój francuskiej prowincji. Dla wnętrz charakterystyczne są miękkie, opływowe kształty, subtelne odcienie i naturalność. Każdy element wystroju rodzi się ze skojarzeń z bezchmurnym niebem, lazurowym wybrzeżem i bezgranicznymi polami francuskich wsi.

Styl prowansalski jest bardziej pożądany w przestronnych pomieszczeniach, dlatego że „powietrze” jest w nim pełnoprawnym elementem wnętrza. Nieduże pokoje lepiej urządzić w innym stylu albo wykorzystać tylko wybrane elementy prowansalizmu.

Do malowania ścian w tym stylu wykorzystaj jasną, pastelową paletę barw. Za główny kolor mogą posłużyć delikatne odcienie różu, zieleni i błękitu, które doskonale będą się prezentować na tle naturalnego drewna i roślinnych ornamentów.

W prawdziwym prowansalskim wnętrzu każdy mebel jest dziełem sztuki. Stoły, krzesła i szafki są bielone i noszą oznaki starości. Idealnym rozwiązaniem byłby zakup mebli z wyjątkową przeszłością pochodzących z aukcji. To jednak spora inwestycja, dlatego sugerujemy zamówić elementy wyposażenia stylizowane na stare.

W stworzeniu przytulnej atmosfery pomocne też będą dodatkowe elementy dekoracyjne, właśnie dlatego dla stylu prowansalskiego tak istotna jest powierzchnia pomieszczenia. We wnętrzu powinny się znaleźć rośliny doniczkowe, a także dekoracje w postaci obrazów i statuetek. Obfitość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia pomoże raz jeszcze podkreślić urok każdego elementu wystroju.

Aranżacja mieszkania w stylu prowansalskim

Mieszkanie urządzone od początku do końca w stylu prowansalskim może stać się prawdziwą oazą ciepła i przytulności. Takie wnętrze tchnie lekkością i świeżością, sprawiając, że jego domownicy i goście doznają w nim stanu błogości. Stylowi prowansalskiemu obce są ciemne kolory i kontrasty, ciężkie meble i zbyt jaskrawe dekoracje. Wszystkie wykorzystywane tu elementy nastrajają domowników pozytywnie: ornamenty kwiatowe, naturalne tkaniny i ciepłe kolory, kojarzone z morzem i słońcem.

Rozwiązania kolorystyczne

Przyjemne dla oczu, subtelne, uspokajające odcienie to podstawa prowansalskiego wnętrza. Designerzy najczęściej wybierają następujące odcienie: 

  • beżowy,
  • piaskowy,
  • jasnoniebieski,
  • jasnozielony,
  • liliowy.

Obraz całości dopełniają elementy dekoracyjne pomalowane na żywsze kolory, na przykład ciemnoniebieskie.

Ważne, abyś w tej samej kolorystyce utrzymał nie tylko powierzchnie ścian, ale też większość mebli i ozdób. Ściany i podłoga muszą być przy tym maksymalnie neutralne, aby dobrze wyeksponować meble w ciemniejszych kolorach.

Charakterystyka wykończenia

Ściany wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim mogą zostać wykończone sztukaterią. Przy jej montażu nie trzeba dążyć do uzyskania efektu idealnie gładkich ścian: wszelkie nierówności będą perełką designu.

Ściany można też wytapetować. W prowansalskim wnętrzu dobrze wyglądają tapety papierowe z roślinnym ornamentem.

Wybór mebli

Meble w stylu prowansalskim powinny nie tylko cieszyć oko, ale też być funkcjonalne. Wybierać należy wyłącznie drewniane meble, w miarę możliwości unikając wstawek z plastiku, a nawet przeszkleń.

Meble są zazwyczaj bielone i postarzane: wszelkie wytarcia i sęki posłużą jako ozdoba na równi z rzeźbieniami i dodatkami. Nie mniej istotne jest obicie mebli: z naturalnych tkanin i w neutralnym kolorze.

Tekstylia i ozdoby

Dekoracje są tym, bez czego styl prowansalski nigdy nie będzie wyglądać elegancko.

Obowiązkowym elementem dekoracyjnym są zasłony wykonane z lekkich tkanin, przez które do pomieszczenia wpada światło dzienne. Idealne będą zasłony z bawełny i lnu – styl prowansalski hołduje przecież naturalności.

Tkaniny na zasłony mogą być jednobarwne, ale do niektórych wnętrz pasować będą roślinne i geometryczne wzory. To samo dotyczy pościeli.

Jak najwłaściwsze będzie też zawieszenie na ścianach obrazów, niezależnie od reprezentowanych przez nie kierunków. Wyeksponuj je pozłacanymi ramami.

Estetykę pomieszczenia podniosą też elementy dekoracyjne, takie jak szkatułki, wazy, figurki, zdjęcia. Może być ich całkiem dużo, ale pamiętaj, że zbyt wiele zdobień może przeciążyć wnętrze.

Fot. Sophia Kunkel/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*