Skalniak – jak go stworzyć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Skalniak – jak go stworzyć?
CZTERY KĄTYOGRÓD I BALKON

Skalniak ogrodowy bardzo pasuje do ogrodów, w których jest wiele krzewów i kwiatów, które rosną maksymalnie do 50 cm. W tworzeniu takiej ozdoby do naszego ogrodu ważne jest, by istniejące już drzewa i krzewy go nie przysłaniały. Jeśli chcesz stworzyć skalniak w ogrodzie, koniecznie przeczytaj ten poradnik. Znajdziesz w nim wszystkie niezbędne informacje. 

Skalniak ogrodowy – od czego zacząć?

Aby nasza skalna ozdoba prezentowała się naturalnie i idealnie pasowała do ogrodu, należy ją odpowiednio rozplanować. Pamiętaj, że nie musisz naśladować natury – w końcu każdy ogród ma swoje charakterystyczne cechy. Aby taka dekoracja nie wyglądała sztucznie, unikaj geometrycznych form podczas jej planowania – okręgi czy prostokąty nie będą odpowiednie. Rozrysuj nierównomierny plan, tak by skalniak faktycznie wydawał się naturalną częścią ogrodu. Jego umiejscowienie jest bardzo ważne. Tworząc go, unikaj ustawiania kamieni na środku działki – w ten sposób stworzysz nieco sztuczną, kamienną wyspę pośrodku „niczego”. By wyglądał naturalnie, umieść go w rogu ogrodu, najlepiej przy ogrodzeniu. Łatwiej Ci będzie rozplanować położenie kamieni oraz nasadzenia niskich krzewów, które je otaczają.

Skalniak ogrodowy jest elementem, który przykuwa uwagę, dlatego warto zbudować go w reprezentacyjnym miejscu. Obok tarasu lub altany będzie prezentować się znakomicie. Należy zadbać o to, by nie wyglądał zbyt sztucznie, dlatego wokół niego powinny być umieszczone skarpy lub murki, będące integralną częścią tej dekoracji.

Skalniak nowoczesny nie musi wyglądać jak naturalne, kamienne wzniesienie z niskimi krzewami –  jego płaska wersja też będzie prezentowała się pięknie i oryginalnie. Skalniak połączony z niską rabatą kwiatową wygląda wyjątkowo elegancko. Sprawdzi się np. w niewielkich ogrodach, w których trudno jest zaplanować takie skalne wzniesienie.

Ważną informacją jest to, czy skalniak powinien być umieszczany w nasłonecznionym stanowisku, czy raczej w cieniu. Krzewy oraz niektóre kwiaty lubią słońce, podobnie jak mchy, dlatego warto zadbać o ich wyeksponowanie na promienie słoneczne. Jeśli jednak wybierasz rośliny, które lubią miejsca zacienione, umieść skalną konstrukcję pod murem budynku lub rozłożystym drzewem.

Budowa skalniaka krok po kroku

  1. Na początku oczyść i odchwaść grunt, na którym ułożysz kamienie, tworząc konstrukcję zewnętrzną. Jej wnętrze wypełnij ziemią, a następnie obficie ją podlej.
  2. Z ziemi stwórz lekkie wzniesienie, na którym ułożysz kamienie. Konstrukcję rozpoczynaj od dużych kamieni, a kończ na mniejszych okazach.
  3. Na skalniaku posadź rośliny, najlepiej w grupkach po kilka sztuk z jednego gatunku. Warto skomponować je tak, by nieco różniły się od siebie kolorem lub kształtem liści. W ten sposób będą wyróżniały się na tle kamieni.

Skalniak – kwiaty

Skalniak w ogrodzie będzie wyglądał bardzo naturalnie, jeśli ozdobisz go np. mchem. Są jednak inne bardzo ciekawe rośliny, które wspaniale będą prezentowały się na tle kamieni i skał.

Jedną z nich jest Janowiec skrzydlaty. To niewysoka krzewinka, która kwitnie późną wiosną i ma jaskrawożółte kwiaty. Należy do rodziny motylkowatych. Wymaga ziemi bogatej w azot.

Pięknie prezentuje się również Barwinek pospolity o niebieskich kwiatach. Co ważne, ma on ciemnozielone, skórzaste liście, tworzące cenną okrywę ziemi. Dzięki nim pozostaje ona wilgotna, pomimo upałów.

Aby urozmaicić skalniak możesz również posadzić Goryczkę bezłodygową. Ma duże i niebieskie kwiaty, a także bardzo ciekawe, rozłożyste liście. Jest widoczna w skalnym ogrodzie, dlatego warto ją tam umieścić. Źle znosi podlewanie z góry, dlatego warto nawadniać ją przy łodydze.

Wspaniale będzie prezentowała się również Szarotka alpejska, inspirowana klasycznymi ogrodami skalnymi. Jej charakterystyczne kwiaty z szaro-białym kutnerem sprawiają wrażenie oszronionych. Kwitnie aż do sierpnia, a pierwszych kwiatów możesz wypatrywać już w czerwcu. 

Fot. Guang Nguyen Vinh/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

czternaście + dziesięć =