Czy warto założyć dziecku konto oszczędnościowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy warto założyć dziecku konto oszczędnościowe?
DOMOWE FINANSERODZINA

Konto oszczędnościowe dla małego dziecka? Takie rozwiązanie coraz mniej dziwi. Przyszłe wykształcenie będzie kosztować, a wchodząc w świat dorosłych dobrze  jest posiadać środki finansowe na lepszy start. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania? Podpowiadamy.

Zalety konta oszczędnościowego dla dziecka

Z pewnością taka forma oszczędzania, jak każda decyzja finansowa, musi być dobrze przemyślana. Wybór konta oszczędnościowego ma większy sens wtedy, gdy decydujemy się na nie w długiej perspektywie, regularnie zasilając środkami. 

Różnice między kontem oszczędnościowym a lokatą

Zaletą konta oszczędnościowego dla dzieci jest też możliwość wypłaty środków wraz z odsetkami. Można to zrobić w każdym momencie, co sprawia, że przez cały czas ma się dostęp do środków finansowych, w przeciwieństwie do środków “zamrożonych” na lokacie.

Inne zalety konta oszczędnościowego dla dzieci

  • możliwość wpłacania dowolnych kwot w nieregularnych odstępach czasu,
  • oprocentowanie w skali 2% lub więcej jest konkurencyjne w stosunku np. do popularnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych,
  • oszczędzanie można rozpocząć już od chwili urodzenia dziecka,
  • zabezpieczenie środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – wysoki poziom bezpieczeństwa np. w przypadku bankructwa banku.
Fot. Maitree Rimthong/Pexels

Koszty alternatywne, czyli wady konta oszczędnościowego dla dziecka

Zawsze jednak istnieją koszty alternatywne inwestycji. Podobnie jest z przeznaczeniem środków finansowych na otwarcie i prowadzenie konta oszczędnościowego – pieniądze można by było przeznaczyć w tym samym czasie na inne dobra. W dodatku do wad konta oszczędnościowego dla dzieci mogą należeć:

  • pomniejszenie zysku o tzw. ‘’podatek Belki’’ odprowadzany od oszczędności,
  • możliwa konieczność otwarcia przez opiekunów dodatkowych rachunków, posiadania karty,
  • obowiązuje opłata za każdą drugą i kolejną wypłatę środków w miesiącu (tylko pierwsza jest bezpłatna).

Jak działa konto oszczędnościowe dla dziecka?

Oczywiście nie ma możliwości, żeby konto oszczędnościowe założyła osoba niepełnoletnia. Z drugiej strony: dzieci otrzymują pieniądze przy okazji chrztu, komunii, urodzin i innych okazji. Konto oszczędnościowe dla dzieci jest sposobem, gdzie dzięki rodzicom, te środki mogą być odkładane na cele w przyszłości. Dodatkowo podlegają korzystnemu oprocentowaniu.

Czy dziecko może rozporządzać kontem?

Dziecko do 13 roku życia włącznie jest pozbawione zdolności do czynności prawnych, więc nie może nawet za zgodą rodzica rozporządzać środkami ze swojego konta. Może to czynić jego rodzic lub prawny opiekun wtedy, gdy zjawi się w oddziale banku lub w formule bankowości elektronicznej, jeśli sam produkt bankowy w tej samej instytucji, co konto oszczędnościowe dziecka. Z konta małoletniego nie można w ciągu miesiąca wypłacić więcej, niż wynosi ‘’kwota zwykłego zarządu’’ (4800 – 5000 zł).

Po ukończeniu 13 roku życia

Ukończenie 13 roku życia związane jest z nabyciem częściowej zdolności do czynności prawnych. Dziecko może więc zarządzać swoimi pieniędzmi, ale wyłącznie w ramach limitów określonych wolą rodzica. Dzieje się tak zarówno w tradycyjnej bankowości, jak i w mobilnej. Dalej majątek małoletniego chroniony jest limitem ‘’kwoty zwykłego zarządu’’ wypłacanej w ciągu miesiąca. 

Ranking polecanych kont 

Zainteresowanie tego rodzaju produktami rośnie. Nie powinno więc dziwić, że nawet mniej popularne banki miewają je w swojej ofercie. Oto kilka przykładowych kont powstałych z myślą o najmłodszych:

  1. PKO BP – Pierwsze Konto Oszczędnościowe – mogą otworzyć jedynie posiadacze konta bieżącego dla dzieci, bez opłat za otwarcie i prowadzenie konta; 2% oprocentowania w skali roku do 20 000 zł, powyżej tej kwoty już 1,6%; 0,5% bonusu m.in. za brak wypłat przez pierwsze trzy miesiące. 
  2. ING Bank Śląski – Otwarte Konto Oszczędnościowe – konto dla dziecka poniżej 13 r. ż. można otworzyć tylko w oddziale banku, brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta; oprocentowanie promocyjne 2,5% przez pierwsze cztery miesiące do wysokości kwoty 100 000 zł, później 0,5%. 
  3. Bank Pekao – Mój Skarb – konto można otworzyć wyłącznie w oddziale banku; bezpłatne otwarcie i prowadzenie rachunku; oprocentowanie w skali roku wynosi 1,5%.

Fot. Skitterphoto/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*