Strój na rozmowę o pracę – najważniejsze zasady

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Strój na rozmowę o pracę – najważniejsze zasady
GARDEROBAMODA I URODA

Artykuł sponsorowany

Dobre pierwsze wrażenie odgrywa istotną rolę na rozmowie kwalifikacyjnej. Istotne jest nie tylko przygotowanie merytoryczne, ale zadbanie o właściwy ubiór.

Gdy wybierasz się na rozmowę o pracę, musisz wiedzieć, że Twój potencjalny przyszły pracodawca ocenia Twoje zachowanie, wiedzę oraz to, jak się prezentujesz. Jest to szczególnie ważne w przypadku starania się o stanowisko wymagające kontaktu z klientem.

W wyborze kieruj się też stanowiskiem, na które aplikowałaś. Im jest ono wyższe, tym większą uwagę powinnaś zwrócić na to, aby Twój look był jak najbardziej biznesowy.

Elegancka sukienka

Przede wszystkim powinna być skromna, czyli pozbawiona wszelkich nadruków oraz zdobień. Powinnaś wybrać model, który zakryje ramiona oraz dekolt. Jeżeli chodzi o długość, wybierz sukienkę sięgającą kolan lub kończącą się kilka centymetrów poniżej ich. Najlepiej sprawdzi się model midi, posiadający rękaw 3/4. Do sukienki możesz dodać dobrze skrojoną marynarkę. 

Klasyczne rozwiązania

Dobrym rozwiązaniem będzie również założenie czarnych spodni oraz białej koszuli. Możesz też wybrać górę w kolorze jasnoniebieskim, granatowym lub szarym. Najważniejsze jest unikanie krzykliwych barw. 

Innym pomysłem może być zestaw spódnica + koszula. Spódnica nie może być krótka – wybieraj model za kolana. Unikaj zbyt wzorzystych kreacji, które mogą niepotrzebnie odciągać uwagę osoby rekrutującej do tego, co mówisz.

Podobnie jak spodnie męskie, tak i damskie powinny mieć stonowaną barwę. Stawiaj na klasyczną czerń, szarość lub beż, w zależności od tego, w jakim kolorze jest góra Twojego stroju. Całość możesz podkreślić elegancją marynarką.

Fot. Tima Miroshnichenko/Pexels

Materiał ma znaczenie

Mimo że sukienki czy damskie garnitury sprawdzą się o każdej porze roku, musisz wiedzieć, ze nie każdy materiał,  którego zostały uszyte będzie uniwersalnym rozwiązaniem. I tak na przykład zimą, lepiej wybrać wełniane czy też tweedowe stylizacje, które dadzą Ci komfort cieplny. Latem natomiast stawiaj na lekkie materiały, które przepuszczają powietrze. 

Co z butami?

Sprawdzonym rozwiązaniem są szpilki. Jeżeli nie lubisz w nich chodzić, możesz wybrać pantofle na płaskim obcasie, ewentualnie baleriny. Istotne w wyborze butów jest wybieranie klasycznych modeli, najlepiej w kolorze czarnym. Nie powinny one odkrywać pięt oraz palców. Nie zakładaj na rozmowę nowych butów, ponieważ mogą Cię one uciskać, co nie sprzyja Twojemu komfortowi podczas i tak stresującej rozmowy.

Dodatki

Strój możesz podkreślić biżuterią. Zwróć uwagę, aby nie przyciągała ona uwagi, lecz była tylko dopełnieniem stroju. Załóż małe kolczyki oraz subtelny naszyjnik. Ewentualnie możesz zdecydować się na elegancki zegarek na bransolecie. Biżuteria nie powinna wyróżniać się krzykliwym kolorem – do czarnych kreacji dobierz delikatne złoto. W przypadku stroju na rozmowę kwalifikacyjną, kieruj się zasadą: mniej znaczy więcej. 

Jak przygotować strój?

Gdy masz już wybrane ubrania, musisz zadbać o to, aby dobrze się prezentowały. Dlatego zwróć uwagę, czy nie ma nich wgnieceń, wystających nitek czy odstających guzików. W przypadku białych ubrań, dokładnie sprawdź, czy nie ma niej żółtych przebarwień. Przed wyjściem użyj rolki zbierających kurz oraz paprochy z odzieży. Buty natomiast wyczyść pastą lub innym specyfikiem do ich pielęgnacji. 

Pamiętaj, że na rozmowie o pracę powinnaś czuć się komfortowo. Nie ubieraj zatem ubrań, które są za duże, za małe lub takich, za którymi nie przepadasz. Dobrze dobrany strój doda Ci pewności siebie, sprawi, że pracodawca zauważy, że potrafisz ubrać się profesjonalnie.

Fot. Edmond Dantès/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*