Zastanawiasz się, jak zaaranżować taras? Oto przegląd najciekawszych trendów

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Zastanawiasz się, jak zaaranżować taras? Oto przegląd najciekawszych trendów
ARANŻACJECZTERY KĄTY

Właśnie taras, bardziej niż cokolwiek innego, odzwierciedla sztukę czynienia swego życia lepszym, umiejętność czerpania przyjemności z pracy i wypoczynku, cieszenia się każdą pogodą i każdym dniem tygodnia. Nie ma złych dni, jest tylko źle urządzony taras.

Taras otwarty bez ogrodzenia

Najprostszy rodzaj tarasu to taki, który stanowi przedłużenie domu. Jego nawierzchnia może być wykonana z drewna, kamienia lub płytek.

Jeśli decydujesz się na naturalne drewno, to przygotuj się na częste naprawy i prace konserwacyjne. Im twardsze drewno, tym bardziej odporne na kaprysy pogody i zmiany temperatury. Drewnianą nawierzchnię zaleca się co roku oczyszczać szczotką i roztworem myjącym, polerować i pokrywać specjalnym impregnatem.

Minimalistyczna architektura odkrytego tarasu wymusza nowoczesny styl aranżacji. Doskonale odnajdą się tutaj elementy ze szkła i betonu, masywne meble z naturalnego drewna i naturalnie barwione tkaniny.

Taras otwarty z ogrodzeniem

Drewniany taras z balustradą to nieodłączny element klasycznego domku letniskowego. W czasie jego urządzania szczególną uwagę należy zwrócić na nawierzchnię. Jednym z najpopularniejszych materiałów do wykańczania podłogi na tarasie są deski kompozytowe. Deski tarasowe z kompozytu drewna wyglądają ładnie i nowocześnie, są wygodne w użytkowaniu, odporne na wilgoć i zmiany temperatur, nie gniją i nie wymagają prac konserwacyjnych.

Miękkie pledy, odblaski słońca na lekko wytartej podłodze, powoje i fotel na biegunach to atrybuty prostego, nienarzucającego się i przytulnego stylu rustykalnego, który będzie najlepszym wyborem przy aranżacji otwartego tarasu ogrodzonego balustradą. Wieczorami na takim tarasie efektownie wygląda stojąca lampa przypominająca kształtem latarnię uliczną.

Taras zadaszony

Jednym z najważniejszych elementów tarasu jest zadaszenie. Jeśli nie chcesz budować stałego zadaszenia, możesz zamontować na tarasie osłonę. Na rynku dostępne są markizy i żagle ogrodowe, które poza tym, że skutecznie chronią przed deszczem i słońcem, to dodatkowo mogą stanowić ciekawy element dekoracyjny. Efektowniej i stabilniej wyglądać będą jednak pergole z rozsuwanym dachem. Najbardziej popularne są pergole z drewna, jednak coraz modniejsze stają się też te z dachem z metalu, tkaniny czy szkła.

W wystrój tarasów zadaszonych doskonale wpisze się bujana ławka, miękka sofa zachęcająca do relaksu i czytania, a nawet okrągły stół obiadowy w towarzystwie klasycznych wiedeńskich krzeseł.

Taras przeszklony

Chcesz upajać się widokiem natury w maksymalnie komfortowych warunkach? Postaw na przeszklony taras dający pełną osłonę przed niepogodą, a jednocześnie maksymalnie szeroką perspektywę.

Taras przeszklony daje Ci duże możliwości aranżacyjne i przestrzeń dla inwencji twórczej. Pierwsza myśl, która się niejako narzuca, to zaaranżowanie w takiej przestrzeni jadalni połączonej z salonem. Doskonałym pomysłem jest dobudowanie do zamkniętego tarasu otwartej przestrzeni, w ramach której można urządzić strefę grillową i kuchnię letnią.

Taras na dachu

Jego design często przypomina miniaturowy sad. Na dachu możesz założyć trawnik i sad owocowy, uprawiać zioła i przyprawy. Dach przeznaczony pod taras musi spełniać trzy podstawowe warunki: po pierwsze musi mieć odpowiednie nachylenie, po drugie – być szczelny i ciepły, po trzecie powinien być wyposażony w systemy hydroizolacji i odprowadzania wód opadowych i roztopowych.

Nawierzchnia może być wykonana z dowolnego materiału – drewna, kamienia, płytek – a nawet wyłożona naturalnym trawnikiem.

Styl, w jakim urządza się taras na dachu, powinien odzwierciedlać ekokoncepcję konstrukcji. Postaw więc na naturalne materiały i kolory oraz minimalistyczne dekoracje. Na takim tarasie możesz też rozbić namiot lub zaaranżować werandę z przenośnym wysuwanym dachem.

Taras wokół domu

Tradycyjny element domków urządzonych w stylu górskim i domów na palach. Taki taras opasuje dom niczym pokład statku i nadaje szczególnego charakteru architekturze.

Dodatkowo uzyskiwana w ten sposób przestrzeń jest zawsze praktyczna. Można zorganizować tam letnią kuchnię i postawić grilla, zorganizować jadalnię, powiesić hamak albo urządzić kącik zabaw dla dzieci, powiesić huśtawkę lub zorganizować strefę sportu. Tego typu zabudowa łączy w sobie zalety tradycyjnego otwartego tarasu, pawilonu, zewnętrznej kuchni i krytej werandy.

Zdjęcie główne: lukaszszczepanski/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*