Z czego mogą wynikać problemy ze snem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Z czego mogą wynikać problemy ze snem?
SPORT I ZDROWIE

Artykuł sponsorowany

Zaburzenia snu są problemem, który znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu. Po nieprzespanej nocy pojawia się dużo dolegliwości, takich jak zmęczenie, brak koncentracji, czy bóle głowy. Przeczytaj, aby dowiedzieć się, co może powodować bezsenność. 

Złe warunki do spania

Problemy ze snem mogą wynikać między innymi z nieodpowiednich warunków do spania. To bardzo częsta przyczyna, którą na szczęście łatwo wyeliminować. Przed spaniem zwróć uwagę na to, jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. To jeden z czynników, który wpływa na zasypianie. Jeśli jest na przykład za gorąco, to powoduje to wybudzanie się w nocy. Optymalnie w sypialni powinno być około 19-21 stopni. Z tego powodu warto wietrzyć pomieszczenie przed snem, nawet zimą. Oprócz tego powodem takich problemów może być nieodpowiednie łóżko. Z tego powodu warto zadbać o to, żeby było ono wygodne. 

W tym celu trzeba wybrać odpowiedni materac. Nie powinien być on zbyt twardy ani zbyt miękki. Dobierz go jednak przede wszystkim w zależności od swoich preferencji. Warto zainwestować w taki zakup trochę pieniędzy, ponieważ wpływa to bezpośrednio na zdrowie. Jeśli chcesz zadbać o tę kwestię, to polecamy materace kokosowe. Mają one wysoką sprężystość, przez co wpływają na poprawne ułożenie ciała i kręgosłupa. Ich twardość jest delikatnie większa od modeli wykonanych z pianki termoelastycznej. Z tego powodu nie występuje na nich uciążliwy efekt zapadania. 

Nieodpowiednie nawyki

Na pogorszoną jakość snu wpływają również złe nawyki. Jednym z nich jest korzystanie ze wszelkiej elektroniki bezpośrednio przed spaniem. To problem, który dotyka aktualnie wiele osób. Nie powinno się więc oglądać telewizji ani używać smartfona w nocy. Warto odłożyć je, chociaż pół godziny przed snem. Korzystanie z nich nie pozwala na relaks i wyciszenie. Nie powinno się późno pić napojów, które zawierają kofeinę w swoim składzie. Przykładowo jest to kawa lub napoje energetyczne. Zalicza się do tego też popularną ostatnio Yerba Mate. 

Niekorzystnie wpływają także nieregularne godziny snu i spanie przez zbyt krótki czas. Powinno się kłaść do łóżka o stałych porach, żeby organizm mógł się przyzwyczaić. Wielu specjalistów uważa, że sen dorosłej osoby powinien trwać około 7-8 godzin. Wpływają na to jednak różne czynniki i każdy człowiek ma nieco inne zapotrzebowanie. Sporym błędem są regularne drzemki podczas dnia, szczególnie jeśli trwają one zbyt długo. Warto dodać, że osoby, które nie uprawiają aktywności fizycznej, są bardziej narażone na bezsenność. Powinno się więc dbać o odpowiednią ilość ruchu podczas dnia. Ćwiczenia sprawią, że sen będzie mocniejszy, przez co organizm lepiej odpocznie. 

Dolegliwości zdrowotne

Niestety na bezsenność wpływa także szereg dolegliwości zdrowotnych. Wśród niektórych z nich znajdują się na przykład: nadczynność tarczycy, problemy z układem pokarmowym lub bezdech senny. Mogą to być również niektóre problemy natury psychicznej. Wpływają na to również intensywne emocje oraz przewlekły stres. Zauważono, że osoby, które cierpią na przykład na depresję i zaburzenia lękowe, często gorzej śpią. 

Jeśli mimo tego, że dbasz o odpowiednie nawyki, nie możesz spać, koniecznie udaj się do lekarza. Niektóre z takich dolegliwości można zminimalizować, stosując przykładowo na bezdech senny aparat. Jest to urządzenie, które zapewnia lepszy i bezpieczniejszy sen, ułatwiając oddychanie. Dodatkowo taki sprzęt jest niezwykle prosty w użyciu. Nowoczesne aparaty są lekkie oraz nie generują głośnych dźwięków. Metoda ta jest obecnie najczęściej używana przy tego typu przypadłościach.

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*