Robot sprzątający – jaki kupić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Robot sprzątający – jaki kupić?
CZTERY KĄTYSPRZĄTANIEZAINTERESOWANIA

Odkurzacz automatyczny może być przydatny, jeśli nie masz ochoty odkurzać każdego dnia. Taki robot, który automatycznie wyczyści za Ciebie podłogę, to naprawdę wygodne i nowoczesne rozwiązanie. Ale jak wybrać najodpowiedniejszy dla siebie model?

Jak działa robot odkurzający?

Odkurzacz automatyczny porusza się samodzielnie po podłodze. Możesz także ustawić, kiedy robot ma się uruchamiać i z jakim programem sprzątania. Dzięki naładowanej baterii odkurzacz porusza się po (wyznaczonej) przestrzeni i wykrywa napotkane po drodze przedmioty. Za pomocą bocznych szczotek i/lub obrotowej szczotki na dole zasysa brud do pojemnika.

Najnowsza generacja odkurzających robotów jest już dość dopracowana. Urządzenia te potrafią stworzyć w swojej pamięci mapę całej przestrzeni, dzięki czemu proces sprzątania jest o wiele wydajniejszy.

Fot. Cottonbro/Pexels

iRobot Roomba 692

Obecnie najlepszym odkurzaczem automatycznym prawdopodobnie jest iRobot Roomba 692. Ten nowy model firmy iRobot ma wiele zaawansowanych funkcji, które dostępne są w droższych od niego urządzeniach.

Co najważniejsze, naprawdę dobrze czyści powierzchnie. Jest to najtańszy model robota sprzątającego tej marki, a jednak ma on zdecydowanie najlepszy stosunek ceny do jakości. Wspaniałą rzeczą w iRobot Roomba 692 jest to, że wystarczy go skonfigurować tylko raz. Ponieważ Roomba została znacznie ulepszona w porównaniu do swojego poprzednika, używanie tego robota jest czystą przyjemnością.

Obsługa tego iRobota jest prosta. Steruje się nim za pomocą aplikacji na telefon, którą można uruchomić nawet spoza własnej sieci Wi-Fi. Dzięki końcówce ssącej i obrotowej szczotce, robot z łatwością zasysa brud, kurz i sierść zwierząt. Ponadto jego końcówka wciągająca nie zatyka się. Gdy bateria jest na wyczerpaniu, odkurzacz sam wraca do stacji ładującej, aby się naładować. 

Minusami jest to, że jest dość hałaśliwy i ma mniej możliwości sterowania aplikacją niż dwukrotnie droższa seria 900. Jest także dość ciężki. 

Xiaomi Mi 1C

Xiaomi Mi 1C – ten robot odkurzający będzie doskonałym pomocnikiem w Twoim domu. Aby jak najlepiej zmapować całą przestrzeń, odkurzacz Xiaomi Mi 1C wykorzystuje różne czujniki. Skanuje on środowisko około 30 000 razy na sekundę. Ma również czujnik, który 50 razy na sekundę śledzi, czy trasa odkurzacza jest nadal bez przeszkód. W razie potrzeby urządzenie oblicza nową ścieżkę przez Twój dom, oczywiście najbardziej wydajną.

Korpus odkurzacza robota Xiaomi jest wyposażony w 15 dodatkowych czujników. Ma to na celu zapobieganie upadkom lub utknięciom między przeszkodami. Czujniki te działają z dużą precyzją i zapewniają, że urządzenie może dostosować się do nowych rozwiązań w przestrzeni.

iRobot Roomba E5

Roomba E5 od iRobot to inteligentny odkurzacz, który na baterii działa dokładnie 90 minut. Odkurzacz jest łatwy w obsłudze dzięki specjalnej aplikacji. Robot ma 5 razy większą moc ssania niż seria 600. Dzięki nowym, obrotowym szczotkom środkowym, żaden brud nie przykleja się ani nie blokuje dyszy. Dwie gumowe końcówki zostały specjalnie zaprojektowane, aby wydajnie czyścić wszystkie rodzaje podłóg.

Po użyciu robota można w łatwy sposób wyjąć z niego pojemnik na kurz, aby wypłukać go pod bieżącą wodą. Taki zabieg usuwa również drobny pył, a to z kolei wzmacnia moc ssania maszyny.

System wykrywania zabrudzeń sprawia, że robot zapewnia dokładne czyszczenie, wykonując dodatkową rundę sprzątającą. Dzięki dołączonej wirtualnej ścianie możesz wytyczyć obszary, do których Roomba ma nie docierać. 

Odkurzacz ten można łatwo skonfigurować za pomocą aplikacji, dzięki czemu działa on później automatycznie. Urządzenie posiada funkcję Dirt Detect, czyli używa specjalnych czujników, które prowadzą je po podłodze i wzdłuż mebli.

IRobot Roomba E5 jest nieco droższy niż 692. Jednak wraz z większą ceną produkt oferuje więcej opcji i korzyści. Oprócz lepszej jakości czyszczenia, E5 poradzi sobie z większą powierzchnią, jest wyposażony w filtr HEPA i ulepszone opcje nawigacji. Dzięki końcówce ssącej i obrotowej szczotce bocznej, ten odkurzacz świetnie walczy z sierścią zwierząt. Po zużyciu energii robot wraca do stacji ładującej.

Fot. Jens Mahnke/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Rafix 01.09.2022

    Xiaomi mi 1c to bardzo kiepski model, nie polecam.