Pomadka ochronna – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Pomadka ochronna – na co zwracać uwagę przy zakupie?
MAKIJAŻ

Usta należy chronić o każdej porze roku. Zwłaszcza latem i zimą są narażone na działanie niekorzystnych czynników, które wpływają na ich estetykę i powodują dyskomfort. Warto więc wybrać odpowiednią pomadkę ochronną.

Pomadki ochronne do ust – kiedy ich używać?

Wśród kosmetyków codziennego użytku zdecydowanie powinny się znaleźć pomadki ochronne do ust. Piękny i wyszukany makijaż nie wystarczy, jeśli usta są spierzchnięte i popękane, a co za tym idzie – bolesne. Podstawą dla uzyskania wspaniałego efektu, w przypadku makijażu ust, jest ich zdrowie. Pomadki ochronne powinny być stosowane regularnie. Tylko wówczas będzie możliwe uzyskanie efektu gładkości i świeżości. Należy je dobierać do poszczególnych pór roku.

Jak działają pomadki do ust?

Podstawowym zadaniem takich kosmetyków jest odpowiednie nawilżenie ust. Pomadki ochronne zapewniają im również właściwe odżywienie. Nawet w przypadku już spierzchniętych ust, mogą przynieść dość szybką ulgę, dzięki nawilżeniu warg i utrzymaniu w nich wody. Ich celem w zimie jest przede wszystkim skuteczna ochrona przed mrozem i lodowatym wiatrem. Latem niwelują negatywny wpływ gorącego powietrza.

Na co zwracać uwagę? Pielęgnacja nie tylko dla kobiet

Podczas wymieniania cech, które powinna mieć dobra pomadka do ust, nie można pominąć jeszcze jednej ważnej kwestii. Mianowicie: produkty w tej kategorii przeznaczone są nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Panowie także posiadają spierzchnięte i źle odżywione usta, o które warto zadbać. 

Pomadki ochronne dla mężczyzn nie mają typowo kobiecych, słodkich zapachów. Zwykle są również bezbarwne. 

Jakie pomadki do ust wybierać?

Klasycznym rozwiązaniem są pomadki w sztyfcie. Rynek oferuje jednak dużo preparatów podanych w innych, bardzo zróżnicowanych, formach. Mamy więc do wyboru pomadki w pudełeczkach, tubkach lub w kulce. Podstawowym kryterium doboru pozostaje komfort, czyli to, z którym spośród licznych sposobów podawania jest nam najwygodniej.

Okiem Kosmetologa – Przegląd naturalnych balsamów do ust

Kolor jest bardzo istotny

O ile pomadki ochronne dla panów zwykle są bezbarwne, to już produkty oferowane paniom mogą być dostępne w ciekawej kolorystyce. Oczywiście wciąż można wybrać coś subtelnego i dyskretnego. Alternatywą są jednak pomadki znacznie bardziej rzucające się w oczy – w tonacji naturalnej czerwieni, romantycznego różu lub subtelnej pomarańczy.

Pielęgnacja anti-aging

Pośród wielu rodzajów pomadek ochronnych można zdecydować się na bardziej specjalistyczne kosmetyki, w szczególności te dobrane do wieku. Przykładem niech będzie pielęgnacja anti-aging. Wiadomo, że zaniedbane usta szybciej będą podlegały procesom starzenia – kosmetyki tego rodzaju będą więc walczyć z postępującym starzeniem się ust, utratą przez nie jędrności i objętości. Pomogą również w utrzymaniu wyrazistego konturu. 

Pomadki do ust – potęga naturalnych składników

Świadomy konsument dobrze wie, że przed zakupem pomadki do ust należy dokładnie przestudiować jej skład. Warto sięgać po wyroby zawierające jak najwięcej naturalnych wyciągów i składników, które pozyskiwane są z bogactwa roślin. Unika się w nich stosowania chemii, plastiku i olejów mineralnych. Ważne substancje naturalne, które dobrze działają na pielęgnację ust, to:

 • masło kakaowe,
 • masło shea,
 • olejek z drzewa herbacianego,
 • nagietek,
 • aloes,
 • melisa,
 • mocznik,
 • olejek arganowy,
 • rumianek.

Etykiety produktów powinny dobrze przejrzeć zwłaszcza osoby na diecie wegańskiej oraz te mające alergię. Można bowiem wybrać pomadki ochronne do ust pozbawione wosku pszczelego, miodu, lanoliny i oleju palmowego. Warto także skłaniać się ku kupowaniu tych kosmetyków, które nie były testowane na zwierzętach. 

Jakie witaminy powinny być dostarczane ustom?

Na rynku znajdziemy także preparaty o zwiększonej zawartości witamin, przydatnych dla zdrowia ust. Możemy im dostarczyć między innymi:

 • witaminę C,
 • witaminę E,
 • witaminę B5.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*