Nawet jeśli nie masz własnego ogródka, możesz go stworzyć w domowej kuchni! Sprawdź najlepsze inspiracje i ciesz się świeżymi ziołami przez cały rok!
Jeśli chcesz, aby Twój ogródek zawsze wyglądał zachwycająco, zacznij od roślin, które są proste w uprawie. Dobrym wyborem na początek będą zioła lub kiełki. Najłatwiej osiągnąć sukces z gotowymi roślinami, takimi jak świeże zioła doniczkowe. Świeża dymka, czosnek i por również świetnie sprawdzą się w ogródku w kuchni. Latem rośliny i warzywa możesz wyłożyć na taras lub posadzić w skrzynkach.
Jednym z najlepszych miejsc do założenia domowego ogródka jest parapet kuchenny. Poniżej prezentujemy nasze sugestie dotycząca tego, co można uprawiać w doniczkach lub w skrzynkach umieszczonych na kuchennym blacie lub parapecie.
Zioła ładnie pachną i przydają się w codziennym gotowaniu. W wielu sklepach i supermarketach można znaleźć zioła sprzedawane w doniczkach, które są tanie i doskonale sprawdzą się w kuchni. Można je łatwo podzielić i posadzić w większych doniczkach z dobrą glebą i nawozem. Jeśli masz szczęście, po kilku tygodniach Twoje zioła wypuszczą solidniejsze korzenie, dzięki czemu będziesz mógł je przesadzić do większych doniczek. Wiadomo jednak, że zioła są wrażliwe, więc nie zdziw się, jeśli któraś z roślin zwiędnie. Szczypiorek, bazylia i rozmaryn, są wytrzymałymi roślinami, dlatego polecamy je do domowego, kuchennego ogródka.
Jeśli chcesz hodować cebulę w swoim kuchennym ogródku, najpierw wybierz odmianę, która z łatwością wytrzyma warunki panujące w domu. Zarówno żółtą, jak i czerwoną cebulę, szalotkę lub czosnek można sadzić bezpośrednio do doniczek. Czosnek umieszcza się w glebie w postaci ząbków, cebulę sadzi się w całości i przykrywa wilgotną glebą. Kiedy wypuści zielone pędy, można je zjeść. Hodując dymkę lub por, należy przyciąć ich zielone pędy od góry, aż do miejsca, w którym zaczną robić się białe. Następnie korzenie należy umieścić w szklance wody, która minimalnie je przykryje. Gdy cebulka wypuści korzenie o długości 2-3 cm, należy posadzić ją w wilgotnej ziemi w doniczce, a następnie postawić w jasnym i ciepłym miejscu na kuchennym parapecie.
Jednymi z najprostszych roślin do hodowli w kuchni są różnego rodzaju kiełki.Wybrane nasiona należy moczyć do momentu, aż wykiełkują, a następnie można je zjeść.
Istnieje wiele rodzajów fasoli, soczewicy i grochu, które nadają się do kiełkowania, a ponadto mają one wiele właściwości odżywczych. Kiełki dobrze smakują zarówno w sałatkach, jak i potrawach azjatyckich. Można je kupić zarówno w supermarketach, jak i w specjalistycznych sklepach z roślinami. Wszystko, czego potrzebujesz do hodowli kiełków, to naczynie do kiełkowania, np. pusty słoik po dżemie.
Pomidory doskonale nadają się do uprawy domowej. W szczególności polecamy pomidory koktajlowe. Są małe, ale dają spore plony i nie są wymagające w uprawie. Zasiej pomidory w pomieszczeniu, a pod koniec maja przesadź je do większych pojemników, w których będą miały dużo miejsca, dzięki czemu korzenie będą mogły lepiej rosnąć.
Jeśli posadzisz sałatę w skrzyni, już zawsze będziesz mógł cieszyć się jej pysznym i świeżym smakiem.
Znajdź ładny kawałek korzenia imbiru w sklepie (wybierz taki, który wygląda świeżo i nie jest pomarszczony). Umieść go w pionowej pozycji w doniczce w taki sposób, aby z jego końcówek mogły wyrosnąć korzenie. Następnie umieść go w wodzie i pozostawić na noc, a kolejnego dnia wsadzić korzeń do ziemi. Upewnij się, że gleba jest wilgotna, ale nie mokra. Po 8-10 miesiącach będziesz cieszyć się już własnym imbirem!