Włosomaniaczki zakochały się w olejowaniu włosów. To idealna i prosta metoda pielęgnacji, która nie będzie cię kosztowała wiele wysiłku, a da wspaniałe efekty. Jak olejować włosy i jakich olejków używać, by były piękne i lśniące?
Olejowanie polega na nakładaniu na całą powierzchnię włosów olejków o właściwościach odbudowujących i odżywczych. Dzięki temu stają się one znacznie gładsze i lepiej się rozczesują.
Przed olejowaniem włosów należy zmyć z nich cały brud, w tym również łój. Użyj szamponu głęboko oczyszczającego. Ważne jest również usunięcie wszystkich silikonów, a także parafiny i filmów pokrywających włosy, które pozostały na nich po innych zabiegach pielęgnacyjnych. Umyj włosy dwukrotnie, a potem nałóż delikatną odżywkę do spłukiwania.
Można wyróżnić dwie metody olejowania włosów – na sucho i na mokro.
W tym wypadku nakładamy olejek na suche włosy. Pamiętaj, by wcześniej je rozczesać i podzielić na małe pasma. W ten sposób olejek dotrze do poszczególnych kosmyków i lepiej je odżywi. Najlepiej sprawdzą się lekko podgrzane olejki, np. w dłoniach lub w łyżce umieszczonej nad gorąca wodą. Po nałożeniu olejku na całe włosy, zawiń głowę w czepek lub ręcznik.
Ciepło sprawi, że składniki aktywne szybciej wnikną w głąb włosów. Możesz pozostawić olejek na całą noc lub na kilka godzin. Następnie umyj włosy delikatnym szamponem i użyj odżywki. Po olejowaniu na sucho nie susz włosów ciepłym strumieniem powietrza. Daj im swobodnie wyschnąć.
W tym wypadku olejek nakładaj na wilgotne włosy. Po ich umyciu delikatnie wyciśnij wodę za pomocą ręcznika i nałóż olejek tak samo, jak przy metodzie na sucho. Odczekaj około 2–3 godzin, a później spłucz olej letnią wodą, bez używania szamponu. Na koniec użyj delikatnej odżywki.
Metoda olejowania na mokro sprawia, że olej znacznie głębiej wnika w strukturę włosów. To olejowanie sprawdzi się przy włosach wysokoporowatych, suchych i zniszczonych.
Zarówno olejowanie na sucho, jak i na mokro da pierwsze widoczne efekty po około 3 miesiącach regularnego stosowania olejków.
Bez względu na to, jaką metodę olejowania wybierzesz, pamiętaj żeby:
Aby wybrać odpowiedni olej do tego zabiegu pielęgnacyjnego, weź pod uwagę porowatość włosów, ilość wydzielanego łoju oraz wcześniejsze zabiegi stylizacyjne, jakie były na nich stosowane.
Wybierz olej zimnotłoczony, bogaty w witaminy, NNKT oraz fitosterole. Powinien posiadać niezbędne nasycone kwasy tłuszczowe i być ekologiczny.
Najlepiej sprawdzą się: olej jojoba, który pomaga w problemach z łupieżem, olej kokosowy, działający odżywczo i regenerująco na włosy suche i zniszczone, lub olej rycynowy, przeciwdziałający wypadaniu włosów.
Dzięki olejowaniu włosy stają się mniej łamliwe, bardziej lśniące i znacznie łatwiejsze do rozczesywania, wzmocnione oraz bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, w tym promieniowanie UV, działanie wiatru i wilgoci.Na pewno zauważysz też poprawioną sprężystość oraz miękkość. Włosy będą mniej się puszyły i staną się łatwiejsze w stylizacji, np. przy pomocy prostownicy.
Olejki odbudowują strukturę włosa i sprawiają, że jest on o wiele gładszy i zauważalnie bardziej lśniący. Zniknie też problem suchych i rozdwajających się końcówek – olejki chronią przed utratą protein. Dzięki olejowaniu fryzura będzie łatwiejsza do ułożenia.
Fot. Masha Raymers/Pexels