Blogi o makramie, które warto śledzić w Internecie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Blogi o makramie, które warto śledzić w Internecie
ZAINTERESOWANIA

Wśród popularnych ostatnio ozdób DIY szczególnym zainteresowaniem cieszy się sztuka wiązania sznurków, czyli makrama. Jak się jej nauczyć? Od czego zacząć? Jakie akcesoria będą potrzebne do wykonania pierwszych dekoracji? W internecie znajdziemy wiele stron, które pomogą nam postawić pierwsze kroki w sztuce makramy. Poznaj makramowe blogi, które warto śledzić.

Efektowna sztuka wiązania sznurków sięga czasów starożytnych. Już kilka wieków przed naszą erą w Asyrii i Babilonii wyplatano niezwykłe ozdoby do wnętrz oraz dekoracyjne elementy odzieży. W Europie makrama stała się szczególnie popularna w epoce wiktoriańskiej, która kochała strojne ozdoby. Dzisiaj ręcznie wyplatane dekoracje z naturalnych materiałów są mile widzianym elementem wystroju zwłaszcza we wnętrzach boho. Jak nauczyć się robić makramy? Od czego zacząć? Skąd czerpać inspirację? Oto kilka blogów, z którymi nauczysz się tej wyjątkowej sztuki.

1. Makramowy Zakątek

W Makramowym Zakątku Marleny Smolarczyk-Maciąg znajdziesz szczegółowe instrukcje oraz wideotutoriale, z którymi wykonasz swoje pierwsze makramy. Autorka dzieli się na blogu sporządzonymi przez siebie wzorami, które prezentują dokładne ułożenie sznurków i poszczególnych węzłów. Plik ze skrupulatnym rysunkiem danego projektu możemy pobrać i wydrukować, aby ułatwić sobie pracę. Co więcej, dowiesz się tutaj, jak przygotować kijki do makram, jak obliczyć długość sznurka i co zrobić, gdy w trakcie pracy okaże się, że jest go za mało.

2. Przeplatane.pl

Na blogu Karoliny znajdziemy gotowe zestawy DIY do wykonania swojej pierwszej makramy. Taki startowy zestaw okaże się dobrym krokiem na początek, kiedy nie jesteśmy jeszcze pewni, czego możemy potrzebować do stworzenia pierwszego projektu. Poza tym na blogu znajdziemy oczywiście liczne tutoriale, które pomogą nam wypleść różnego rodzaju dekoracje. Dowiemy się, jakie sznurki są odpowiednie do robienia makramy. Poznamy też odmienne sposoby wiązania węzłów.

3. Z głową w sznurkach

Kolejnym miejscem, które przedstawi nam różnego rodzaju sploty, węzły i wzory do wyplatania, jest blog Agaty. Znajdziesz tutaj nieco wiedzy ogólnej, recenzje książek o makramie oraz dokładne instrukcje z wideotutorialem, które pokażą Ci, jak krok po kroku wykonać efektowne dekoracje. W sekcji „Od czego zacząć” dowiesz się, jakie sznurki wybrać, jak mocować je na kijku oraz w jaki sposób wykonać pierwsze węzły. Autorka oferuje również do pobrania darmowy e-book, z którym poznasz wszystkie narzędzia potrzebne do tworzenia makram.

4. Marheri Crafts

Blog Marty Zakrzewskiej, Marheri Crafts, jest chyba najpopularniejszym polskim blogiem o makramie, dlatego polecam Ci go jako ostatni – bardzo prawdopodobne, że sama zdążyłaś już do niego dotrzeć. A jeśli nie, to z pewnością warto go odwiedzić. Znajdziemy tu istotne instrukcje dotyczące różnych technik wyplatania makramy oraz liczne tutoriale i pomysły na dekoracje – od łapaczy snów przez kolczyki i torebki po abażury i makramowe ramy do luster! Każda instrukcja wykonana jest w formie wideo.

Zdj. główne: Liligance/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • makrama 17.01.2022

    Są to 4 blogi na których oparłam swoją makramową wiedzę. Naprawdę warto je śledzić. Stawiając pierwsze kroki w rękodziele makramowym takie twórczynie są inspiracją.

  • Lamotek.pl 11.04.2023

    świetne zestawienie, idealne dla początkujących. 🙂