Peptydy – co trzeba o nich wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Peptydy – co trzeba o nich wiedzieć?
SPORT I ZDROWIE

Artykuł sponsorowany

Ludzkie ciało składa się z białek, które budują nie tylko skórę, lecz także mięśnie, narządy wewnętrzne, stawy, chrząstki i kości, a nawet krew. Bez aminokwasów organizm nie może istnieć i prawidłowo funkcjonować, jednak z wiekiem produkcja niektórych rodzajów białek słabnie. Wtedy konieczna jest suplementacja, dzięki której ciało jest w stanie utrzymać odpowiedni poziom protein w organizmie. Przekonaj się, czym są peptydy i jak mogą wpłynąć na Twoje zdrowie i wygląd.  

Czym są peptydy?   

Peptydy należą do organicznych związków chemicznych, które powstają w wyniku biosyntezy białek w organizmie. Są one fragmentami aminokwasów, połączonymi ze sobą wiązaniem peptydowym. W przyrodzie peptydy występują właściwie na każdym kroku, ponieważ są obecne w każdym organizmie, od roślin, po ssaki. Białko jest podstawowym budulcem w każdej materii organicznej, a peptydy są nieodłączną częścią powstawania i trawienia aminokwasów. Są bowiem efektem końcowym translacji białek w organizmie. 

Gdzie wykorzystuje się peptydy?   

Wiele rodzajów peptydów jest szybko absorbowanych do krwiobiegu, przez co często wykorzystywane są one do pielęgnacji cery. Białko jest podstawowym budulcem skóry, a jego niedobór zmienia strukturę, gęstość i wygląd cery, co objawia się między innymi zwiotczeniem skóry i tworzeniem się zmarszczek.  

Wiele produktów kosmetycznych, a także zabiegów poprawiających urodę, korzysta z mocy związków białek, by odbudowywać i regenerować komórki skóry. Kosmetyki z peptydami opóźniają procesy starzenia się skóry, dzięki czemu zmarszczki pojawiają się później, twarz zachowuje swój młody wygląd na dłużej. Kremy z peptydami są jednymi z najbardziej skutecznych środków przeciwzmarszczkowych na rynku. Z kolei peptydy miedziowe to doskonałe rozwiązanie dla osób z cerą trądzikową, ponieważ wykazują działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Kosmetyki z tym składnikiem są łagodzące dla skóry, wyciszają stany zapalne i hamują powstawanie zmian trądzikowych.   

Peptydy w medycynie  

Oprócz wykorzystania w branży kosmetycznej, peptydy znajdują także szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Te związki bardzo skutecznie wspierają produkcję kolagenu w całym organizmie, dzięki czemu mogą być wykorzystywane nie tylko do poprawy kondycji skóry, lecz także do wspomagania regeneracji stawów. Peptydy kolagenowe są stosowane w medycynie estetycznej, ale również w ortopedii, na przykład przy kontuzjach stawów.   

Fot.: Brittney Weng/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*