Podczas urządzania łazienki w pewnym momencie stajemy przed wyborem prysznica. Jeżeli zadajesz sobie pytanie, jak wybrać taki, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom, a jednocześnie nie narazi Cię na zbędne koszty, mamy artykuł dla Ciebie.
Przede wszystkim musisz zastanowić się, jak dużą kabinę chciałbyś umieścić w łazience – ile miejsca możesz na to wygospodarować. W ofercie masz kilka możliwości, w zależności od wielkości urządzenia.
Najmniejsze modele do 0,8 m² pasują do mieszkań typu kawalerka albo w stylu radzieckim. Takie modele często nie posiadają wielu udogodnień, do wyboru masz opcję otwartą, która nie posiada zadaszenia, lub zamkniętą, będącą swoistym monoblokiem (ta opcja zawiera ściany, paletę i dach, często wyposażona jest też w dodatkowe funkcje relaksacyjne).
Typ otwarty zainstalujesz przy ścianie lub w rogu, zdecydowaną zaletą jest tu również niski koszt i łatwy system instalacji. Możesz wybrać lekkie ścianki przesuwne montowane na podłodze lub proste kotary albo żaluzje, a jeżeli chcesz umieścić kabinę w kącie łazienki, postaw pojedynczą szybę z mlecznego szkła z niewielkim wejściem.
W przypadku nieco większej łazienki możesz wybrać średnią kabinę z metrażem sięgającym nawet do 1,5 m², albo pokusić się o wersję typu hydrobox, gdzie producenci oferują połączenie prysznica z wanną. Takie olbrzymy zazwyczaj wyposażone są w długą listę udogodnień, począwszy od opcji pionowego i poziomego hydromasażu, wbudowanej aromaterapii, radia, odtwarzacza i komunikacji mobilnej (to już w najdroższych modelach). Ponadto taka kabina może spełniać rolę jacuzzi, sauny parowej i łaźni tureckiej.
Ważną kwestią do rozważenia jest też wysokość palety wybranej kabiny. Jeżeli przewidujesz, że będziesz potrzebował prysznica do dłuższych posiedzeń albo marzą Ci się ziołowe kąpiele w stylu japońskim, wybierz najwyższą opcję – najgłębsze modele sięgają powyżej 40-50 centymetrów.
Niższe typy paneli od 5 do 20 centymetrów dobrze sprawdzą się w mieszkaniach o niższych sufitach oraz w domkach letniskowych, gdzie przewidziany jest naturalny odpływ wody.
W przypadku, gdy z łazienki korzystają osoby starsze bądź niepełnosprawne, rozważ opcję pozostawienia dużej kabiny otwartej bez dodatkowego panelu, który mógłby utrudnić przemieszczanie się i narazić takich użytkowników na niebezpieczeństwo poślizgnięcia się.
Materiały, z jakich skomponujesz swój prysznic, są ważne nie tylko z estetycznego punktu widzenia, ale również ze względu na to, jak będą pracować w przyszłości w wilgotnych warunkach.
Wybierz najpopularniejszą akrylową paletę, jeżeli zależy Ci na praktycznych korzyściach użytkowania. Akryl ma właściwości antypoślizgowe, jest przyjemny w dotyku i łatwy w utrzymaniu. Należy jednak pamiętać, że wymaga on instalacji w specjalnej ramie, która będzie go usztywniać.
Inną opcją są palety wykonane ze stali lub z żeliwa. Polecamy zwłaszcza żeliwo, które wprawdzie jest drogie, ale jest bardzo trwałe. Co prawda długo się nagrzewa, ale też długo oddaje ciepło.
Stal również jest trwałym materiałem, do tego dosyć tanim, jednak emalia, którą jest pokrywana, po jakimś czasie ulega zniszczeniu. Ponadto, w przeciwieństwie do żeliwa, jest to materiał, który szybko się nagrzewa i szybko to ciepło oddaje. Aby nadać stali właściwości antypoślizgowe możesz pokryć ją powłoką poliuretanową, co dodatkowo zabezpieczy ją przed zarysowaniami i wyciszy dźwięk spadającej wody. Warto więc dobrze rozważyć, która z opcji jest dla nas najlepsza.
Ciekawą alternatywą jest również – o ile nas stać – panel wykonany z bardziej ekskluzywnych materiałów. Ceramika pięknie podkreśli wyposażenie Twojej łazienki, jest reprezentacyjna i dobrze tłumi odgłosy spadającej wody. Niestety jest też delikatna i należy się z nią ostrożnie obchodzić.
Możesz też rozważyć produkt premium jakim jest sztuczny marmur (trwały i bardzo łatwy w utrzymaniu) albo drewno (tu wybierz opcję z impregnatem, aby chronić materiał przed wilgocią). Obie opcje wprowadzą duża dawkę elegancji i zadziwią gości luksusowym wykończeniem.
Pamiętaj, że nie bez znaczenia pozostaje również zadbanie o bezpieczeństwo korzystania z prysznica. Bardziej stabilne są panele wykonane z cięższych materiałów, takich jak żeliwo, marmur i ceramika, jednak może to utrudnić dostawę i późniejszą instalację.
Z drugiej strony lekkie w montażu akryle są dosyć śliskie. W takim przypadku zdecyduj się jeszcze na matę antypoślizgową, która pomoże Ci uchronić się przed niebezpiecznymi sytuacjami.
Fot. Sidekix Media/Unsplash