Jak wybrać idealny obraz do salonu? Podpowiadamy!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać idealny obraz do salonu? Podpowiadamy!
ZAINTERESOWANIA

Obrazy zmieniają wygląd pokoju i mogą dawać przeróżne efekty. W dzisiejszych czasach każdy może sobie wybrać dokładnie to, czego pragnie, w zależności od grubości portfela oraz swoich potrzeb. Jeśli obraz na ścianie jest źle dobrany może wiele zepsuć, lecz gdy jest dobrany trafnie, może spowodować znaczny wzrost przyjemnych doznań. Jaki zatem kupić obraz?

Kojąca przyroda

Jeśli mamy dużą, pustą ścianę, którą pragniemy urozmaicić obrazem, nie mając przy tym sprecyzowanych preferencji, zawsze bezpiecznie jest wybrać obraz z realistycznie namalowaną przyrodą. Widok pięknych, ośnieżonych gór, dostojnych dębów w borze, bukietu kolorowych, polnych kwiatów, albo krajobraz z rzeką umili każdy pokój. Widok pięknie namalowanej przyrody uspokaja człowieka i łączy nasze myśli automatycznie z przyjemnym, cichym miejscem. Odsyła wyobraźnię do kojących doznań. Nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy, nasz mózg rejestrując naturalne krajobrazy, produkuje endorfiny, tak jakbyśmy naprawdę słyszeli śpiewy leśnych ptaków, szum strumienia lub wiatru. Szczególny impakt będą miały duże obrazy, np. 1 m × 1 m i większe. 

W dobrym stylu

Jeśli pokój ma określony styl, warto dobrać obraz odpowiednio do stylistyki pomieszczenia. Nie chcemy przecież zgrzytu w postaci dostojnych starych mebli, a na ścianie, na przykład kolorowe stemple pastelowych papug brawurowo porozrzucanych po kwadracie. I podobnie jest na odwrót; nowoczesne, krzykliwe i w odważnej kolorystyce pomieszczenie nie będzie dobrze wyglądać z wielkim, ciemnym, klasycznym portretem przodka w rzeźbionej ramie. W pierwszym przypadku gustownie będzie zawiesić klasyczną martwą naturę z owocami lub kryształową karafką, albo też obraz w stylu Kossaka: konie w eleganckim zaprzęgu. A w drugim przykładzie można sięgnąć po coś o nasyconych barwach. Obraz z wariacjami geometrycznymi lub obraz abstrakcyjny dobrze się zgra z nowoczesnym pomieszczeniem.

Obrazy pasji

Obrazy pięknie podkreślają i wzmacniają nasze zainteresowania. Jeśli ktoś kocha zwierzęta, zawsze z przyjemnością popatrzy na obrazy ze zwierzakami. Wówczas styl pomieszczenia nie będzie miał większego znaczenia, gdyż każdy ciekawy i dobry portret konia, psa lub kolibra spełni swoją funkcję. Zapaleni podróżnicy chętnie oglądają widoki, na które patrzyli kiedyś w rzeczywistości, przypominając sobie wspaniałe przygody. Lubią też krajobrazy miejsc, o których dopiero marzą i gdzie planują pojechać. Dla nich trafnym wyborem będą obrazy przedstawiające architekturę miast. Na przykład subtelne akwarele z romantycznymi uliczkami Paryża, grafiki wiernie oddające detale ratuszy, zamków albo kościołów lub też impresje przyrodnicze pokazujące emocje związane z różnymi krainami i ich specyficzną fauną i florą. Przykładami są obrazy takie jak plaże Maroka z niezwykłym, niespotykanym nigdzie indziej światłem, panorama Bieszczad z ich dzikim, zielonym klimatem, zamglone klify u wybrzeży Anglii oraz widok wioski u podnóża Himalajów. I jeszcze jedna pasja, której obrazy wspaniale wyglądają na ścianach to motoryzacja. Bardzo ciekawie prezentują się w ramach portrety starych i nowych lokomotyw. Dynamicznie wyglądają zdjęcia, bądź obrazy kolorowych limuzyn i szybkich samochodów. Seria z motorami też przyniesie dużo radości fanom żelaznych koni.

Czego unikać?

Jest wiele motywów, które nie wpływają dobrze na nasz nastrój i nie przynoszą korzyści. Obrazy przedstawiające negatywne emocje, ból czy straszne postaci lub przerażające sceny rodem z horroru lepiej nie wieszajmy na ścianach w naszym domu. Postawmy na obrazy z ciekawym krajobrazem, martwą naturą czy portrety. Postawmy na piękno i harmonię i zadbajmy o dobry nastrój. 

Wielkość i forma ma znaczenie

Abstrahując od tematyki obrazu, jego kształt i wielkość też mają spore znaczenie. Wiele zależy od miejsca, w którym będzie wisiał. Wąska i wysoka powierzchnia umożliwia powieszenie jednego długiego pionowego albo kilku małych jeden pod drugim. Większe dzieła nie tylko wymagają odpowiednio dużej ściany do powieszenia, ale także samo pomieszczenie musi być wystarczająco duże, aby można było podziwiać obraz z odpowiedniej perspektywy. 

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*