Płaszcz na jesień – wybierz najlepszy do swojej sylwetki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Płaszcz na jesień – wybierz najlepszy do swojej sylwetki
GARDEROBA

Do kanonu damskiej mody weszły stylowe jesienne płaszcze. Jak dobrać go idealnie do naszej sylwetki? Oto kilka praktycznych wskazówek dotyczących wyboru jesiennych płaszczy.

Typ płaszcza a kształt sylwetki – czym się kierować? 

Płaszcze damskie nie od dzisiaj są bardzo popularne. Wyróżnia się różne ich typy w zależności od składu materiału, koloru oraz kroju. Ten zaś uzależniony jest od rodzaju sylwetki danej kobiety. Wyróżnia się pięć modelowych typów sylwetki:

  • jabłko – obwód brzucha jest większy, niż piersi, nie ma również oczywiście wyraźnego wcięcia w talii. Znanymi z ekranu ‘’jabłkami’’ są, np. Dorota Wellman oraz Whoopi Goldberg,
  • gruszka (lub ‘’A’’) – sylwetka o masywnych biodrach, szerokich udach i bywa też, że łydkach. Słynne ‘’gruszki’’ to Jennifer Lopez i Beyonce,
  • klepsydra- uważana za idealny typ sylwetki. Charakteryzuje się podobną wielkością biustu i bioder, gdzie wyraźnie zaznaczone jest wcięcie w talii. Do najsłynniejszych klepsydr w historii zalicza się Marylin Monroe i Salmę Hayek,
  • odwrócony trójkąt (‘’Y’’) – sylwetka o szerokich ramionach, które przeważają nad wąskimi biodrami i często również kształtnymi nogami. Figurę w kształcie odwróconego trójkąta mają Cameron Diaz i Charlize Theron,
  • kolumna (lub ‘’H’’) – ramiona i biodra są proporcjonalne, ale dużym problemem jest brak widocznego wcięcia w talii. Tego rodzaju sylwetkę mają, m.in. Nicole Kidman i Anja Rubik. 

Dla kogo dobry będzie płaszcz typu ‘’jajo’’?

Jednym z najbardziej lubianych i chętnie noszonych płaszczy jesiennych jest ponadczasowy płaszcz typu ‘’jajo’’. Charakteryzuje się zaokrągleniami i słabo zarysowaną linią ramion. Ceni się go przede wszystkim za wygodę, którą dają obszerny krój i swobodne zapięcie. Niestety, nie wszystkie panie powinny z tejże wygody korzystać. Taki fason odradza się przede wszystkim kobietom o sylwetce typu gruszka. Mocno zarysowane biodra nie sprawią, że będą dobrze wyglądać w takiej stylizacji.  W tym kroju płaszcza świetnie będą prezentować się Panie z figurą jabłka. Dlaczego? Płaszcz typu ‘’jajo’’ dobrze maskuje brak wcięcia w talii i wąskie biodra.

Na kim dobrze leży płaszcz typu ‘’szlafrok’’?

Do gorących trendów tego sezonu wpisuje się jesienny płaszcz  wiązany z boku. ‘’Szlafrok’’ wykonany z dobrej jakości materiału to must have modnej kobiety.  Podobnie jak ‘’jajo’’, także on nie na każdej sylwetce będzie się prezentował zjawiskowo. Z powodzeniem mogą go nosić klepsydry. Poleca się go również jabłkom, ale tylko wówczas, gdy posiadają obfity biust. Dobrze będzie się prezentował jeszcze na paniach o figurze w kształcie odwróconego trójkąta. 

Prosty płaszcz – dla kogo?

Wzorujące się na męskiej modzie proste płaszcze damskie to prawdziwa klasyka i stylizacyjny evergreen. Popularne są zwłaszcza długie egzemplarze, które sięgają za kolana. Brak rozporka z tyłu sprawia jednak, że nie będzie dobrym wyborem dla kobiet o obfitych pośladkach. Świetnie za to będzie wyglądał na kobietach z figurą klepsydry i odwróconego trójkąta. 

Płaszcz w kształcie trapezu

Krótkie płaszcze również cieszą się niesłabnącą popularnością – w tym popularny ‘’caban’’ w kształcie nieco zbliżonym do trapezu. Najczęściej jest to typ okrycia dosyć sztywnego, które zapina się dwurzędowo. Taki rodzaj płaszcza damskiego poszerza dodatkowo talię, co czyni go niewłaściwym dla niektórych typów sylwetki. W swoich wyborach modowych powinny go uwzględniać przede wszystkim odwrócone trójkąty, bo przy szerokich ramionach przywraca sylwetce odpowiednie proporcje. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*