Jak wybielić zęby? Najlepsze sposoby

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybielić zęby? Najlepsze sposoby
MODA I URODAPIELĘGNACJA

Lśniące i białe zęby dodają nam pewności siebie. Jeśli zauważasz dużą ilość płytki nazębnej oraz problem z utrzymaniem efektu białych zębów, warto wypróbować sposoby na przywrócenie im blasku.

Wybielanie zębów domowymi sposobami

Zabiegi wybielania zębów w gabinetach dentystycznych są dość drogie. Wiele osób decyduje się więc na domowe sposoby. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie wszystkie dostępne preparaty są bezpieczne dla naszych zębów. Jeśli koniecznie chcesz je wypróbować, kupuj je w sprawdzonych miejscach. Dentyści polecają takie firmy, które tworzą bezpieczną dla szkliwa gamę produktów. Podczas wizyty kontrolnej koniecznie o nie pytaj. 

Wybielanie zębów domowymi sposobami nie będzie możliwe w przypadku martwych zębów po leczeniu kanałowym. W tym wypadku należy skonsultować się ze stomatologiem, który zaproponuje skuteczniejszy zabieg wybielający. 

Najprostszym sposobem jest stosowanie pasty wybielającej, która dzięki składnikom aktywnym pomoże pozbyć się kamienia nazębnego i osadu. Można podzielić je na:

  • ścierne, posiadające składniki polerujące – krzemionkę, proszek perłowy, polimery ścierne lub aktywny węgiel; w sposób mechaniczny usuwa osad z zębów, nie jest polecana dla osób z wrażliwymi zębami oraz odsłoniętymi szyjkami zębowymi,
  • enzymatyczne – zawierają enzymy roślinne, które rozpuszczają przebarwienia i błonę białkową, nie są abrazyjne dla szkliwa, działają jedynie na jego powierzchni,
  •  z nadtlenkami – usuwają przebarwienia nawierzchniowe oraz wpływają na kolor zębów dzięki składnikom aktywnym, takim jak nadtlenek karbamidu; rozjaśniają zęby o kilka odcieni w stali VITA, a ich długotrwałe stosowanie porównuje się do zabiegów wybielających z użyciem profesjonalnych żeli.

Jednym z domowych sposobów wybielania zębów jest stosowanie nakładek z żelem wybielającym. Efekty są podobne jak po zastosowaniu pasków wybielających. Można j kupić za około 100 zł za 10 nakładek. Należy dokładnie przestrzegać instrukcji, ponieważ zbyt długie trzymanie nakładek na zębach powoduje uszkodzenia szkliwa.

fot. BillionPhotos.com/Adobe Stock

Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym

Najtrwalsze efekty dają zabiegi wybielające przeprowadzane w gabinetach dentystycznych.

Wybielanie za pomocą nakładek z żelem kosztuje od 400 do 800 zł. Na zęby stomatolog nakłada żel wybielający, który niweluje płytkę nazębną. Efekt takiego wybielania utrzymuje się rok.

Nowocześniejszym, ale też droższym sposobem jest wybielanie zębów laserem diodowym.  Przed zastosowaniem lampy utrwalającej, płytka nazębna pokrywana jest specjalnym żelem wybielającym. Zabieg z wykorzystaniem systemu Beyond trwa około 60 minut i jest całkowicie bezbolesny. Efekt wybielania utrzymuje się przez około 2 lata.

Wybielanie zębów można połączyć z procedurą naprawy szkliwa. Regeneracja Prevedent kosztuje od 1200 do 2000 zł. Efekt jest jednak wart tak wysokiej ceny. Na szkliwo nakładany jest preparat Prevedent, który wybiela i jednocześnie remineralizuje szkliwo przez zawarty w nim nan-hydroksyapat wapnia. Piana powstająca w trakcie nakładania go na zęby dociera głęboko do kanalików zębinowych, co skutecznie odbudowuje szkliwo i znacznie zmniejsza jego nadwrażliwość. Dodatkowo wybiela zęby nawet o 8%. Niestety ten preparat nie może być stosowany na zęby martwe.

Jednym z droższych sposobów na wybielenie zębów oraz poprawę ich wyglądu są licówki. Można je nakładać na ukruszone lub nierówne fragmenty szkliwa. To często stosowany zabieg u osób, które mają zęby leczone kanałowo. Koszt założenia pojedynczej licówki mieści się w przedziale od 800 do nawet 3000 zł.

Często stosowanym zabiegiem wybielającym jest Power Bleaching, nazywany również Walking Bleaching. To metoda wybielania zębów martwych. Środek wybielający jest umieszczany pod szkliwem martwego zęba. Dzięki temu nie ciemnieje i wygląda bardzo estetycznie. Koszt zabiegu zamyka się w 300 zł za jednego zęba.

Zdjęcie główne: Ovcharenko/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*