Spędzanie wolnego czasu pod namiotem i na łonie przyrody jest jednym z najchętniej wybieranych sposobów spędzania urlopu. Jak się do tego przygotować? Co ze sobą zabrać? Podpowiadamy.
Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest wybór miejsca na biwak. Możemy postawić na pole namiotowe, gdzie będziemy mieli dostęp do kuchni i łazienki, ale będziemy musieli też liczyć się z pewnymi niedogodnościami. W takim miejscu spotkamy wielu ludzi, będzie hałas, który niekoniecznie umili nam spokojny urlop. Dodatkowo może się okazać, że wybór miejsca na biwak jest mocno ograniczony, a my musimy za nie jeszcze dodatkowo zapłacić.
Alternatywą jest wybór miejsca biwakowania, które znajduje się na uboczu i jest dzikie lub odludne. Najpierw trzeba jednak sprawdzić, czy można w tym miejscu rozbić namiot. Jeżeli zakaz biwakowania tam nie obowiązuje, można cieszyć się upragnioną ciszą i spokojem. Oczywiście można tylko pomarzyć o toalecie i o prysznicu, warto więc radzić sobie samemu, choćby przez zabranie ze sobą prysznica turystycznego. Koniecznie trzeba też pamiętać o kuchence turystycznej.
Chyba najgorszym możliwym sposobem na przygotowanie się do biwaku jest pakowanie się dosłownie na godzinę przed odjazdem. W tym przypadku nie tylko chodzi o to, aby niczego nie zapomnieć, ale warto też przetestować sprzęt. Znajdź więc chwilę czasu na kontrolę stanu namiotu, oględziny kuchenki elektrycznej i przenośnego prysznica. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko jest w 100% sprawne.
Najbardziej oczywisty element biwakowego asortymentu, czyli namiot do spania, może przysporzyć wiele kłopotów. Warto postawić na konstrukcję, która już była rozkładana i sprawdzana w przydomowych warunkach, aby wykryć jego ewentualne wady. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą modelu nieco większego, niż liczba osób, które będą na biwaku. Dlaczego? Bo wygoda jest w cenie. Dodatkowa przestrzeń może się okazać szczególnie przydatna wtedy, gdy deszczowa pogoda zmusi uczestników wycieczki do zorganizowania sobie czasu wewnątrz namiotu. Świetnym rozwiązaniem jest model zaopatrzony w przedsionek, który pozwoli na przechowanie dodatkowych rzeczy i zapobiegnie przedostaniu się do środka komarom.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli namiotów. W ich wyborze najlepiej kierować się pragmatyzmem i postawić na takie modele, które oferują duża wszechstronność. Najlepiej, żeby był to rozpinany model, który posłuży nam w razie potrzeby jako kołdra lub okrycie podczas przebywania na zewnątrz. Do tego należy pamiętać również o karimatach. Niektórzy zabierają ze sobą zamiast nich matę samopompującą, ale czy taki poziom wygody nie zatraca czegoś z atmosfery biwaku i przebywania na łonie przyrody?
Poza wymienionymi już akcesoriami i pozytywnym nastawieniem koniecznie trzeba zabrać ze sobą apteczkę z najpotrzebniejszymi lekami, opatrunkami i przyborami koniecznymi do udzielenia doraźnej pomocy. Przydatna będzie też lodówka turystyczna – zwłaszcza w przypadku dłuższego biwakowania pozwoli nam na dłużej cieszyć się świeżością produktów spożywczych. Zawsze warto mieć latarkę, scyzoryk i mapę obszaru, gdzie się wybieramy. Oczywiście trzeba też zadbać o odpowiednią ilość zróżnicowanych ubrań, które pomogą zarówno w obliczu porannego i wieczornego chłodu, jak i przy upale. Bezwzględnie trzeba też pozostawić miejsce biwaku takim, jakie było przed naszym przyjazdem. Foliowe worki i pojemniki na śmieci też powinny znaleźć się w naszym wyposażeniu.