Jak myć panele podłogowe?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Jak myć panele podłogowe?
CZTERY KĄTYSPRZĄTANIE

Artykuł sponsorowany

Panele podłogowe i wilgoć to nie najlepsze połączenie. Pod wpływem wody podłoga wyłożona drewnianymi panelami niszczy się bardzo szybko, dlatego wiele osób boi się myć ją na mokro. Owszem, powinno się to robić rzadko, jednak nie da się nigdy nie umyć podłóg w domu. Jak zatem umyć podłogowe panele na mokro, by ich nie zniszczyć i nie doprowadzić do wybrzuszenia złączeń? Już opowiadamy!

Używaj jak najmniejszej ilości wody

Podczas mycia paneli podłogowych najważniejsze jest to, żeby używać do tego jak najmniejszej ilości wody, jak to tylko możliwe. Niestety tradycyjne mopy nanoszą na mytą powierzchnię bardzo dużo płynu, ponieważ nie da się ich skutecznie odcisnąć. Na dodatek nie są one tak chłonne, przez co mokre plamy czy rozlaną wodę trudno jest nimi zetrzeć, wilgoć po prostu rozciera się po podłodze. Narzędziem idealnym do mycia paneli i błyskawicznego ratowania ich przed rozlanym płynem jest mop obrotowy. Pozwala on na bardzo dokładne odciśnięcie i odwirowanie, dzięki czemu jego włókna pozostają zaledwie lekko wilgotne i nie moczą paneli w niebezpieczny dla nich sposób, ponieważ nie tworzą kałuż. Jego włókna są wykonane z mikrofibry więc są niezwykle chłonne, co w sytuacji, kiedy szybko trzeba zetrzeć z paneli rozlany sok, jest bezcenne. Mop obrotowy to najbezpieczniejsze dla paneli podłogowych urządzenie do ich pielęgnacji.

Używaj gorącej wody

Do mycia paneli stosuj jak najgorętszą wodę. Po pierwsze, zadziała ona dezynfekująco i zabije część drobnoustrojów na podłodze. Po drugie, gorącą wodą łatwiej jest rozpuścić uporczywe plamy i po trzecie, najważniejsze, gorąca woda szybko odparowuje i pozostawia panele suche i czyste. Woda chłodna lub w temperaturze pokojowej paruje bardzo powoli, przez co na podłodze tworzy się warstwa wilgoci, którą panele mogą chłonąć przez kilkanaście minut. Niestety tyle wystarczy, by panele zaczęły wybrzuszać się i rozchodzić na łączeniach. Obrotowy mop namoczony w gorącej wodzie bardzo szybko schnie, a na podłodze zostawia praktycznie tylko delikatny film momentalnie odparowującej wody. Jeśli chcesz, żeby podłoga służyła Ci przez lata i pozostawała w nienagannym stanie, używaj do jej mycia wyłącznie gorącej wody. 

Fot. Mariakray/Adobe Stock

Używaj płynu do podłóg z wysuszaczem

Jeśli nie chcesz używać gorącej wody lub po prostu chcesz upewnić się, że panele wyschną w kilka sekund i nie namokną, do wody dolej płyn do podłóg z dodatkiem wysuszacza. Taki płyn nie tylko myje i dezynfekuje podłogę, lecz także przyspiesza czas schnięcia podłogi. Taki osuszacz skraca okres parowania wody, przez co podłoga schnie szybciej, a panele w tak krótkim czasie nie nasiąkną wilgocią i nie zniszczą się. Płyny do podłóg pozwalają pielęgnować panele, niektóre z nich zwiększają na przykład ich elastyczność, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko popękania drewnianych płyt. Dzięki pielęgnacji paneli stają się one także bardziej odporne na ścieranie, a to wpływa na ich trwałość i sprawia, że mogą one wyglądać na podłodze pięknie przez bardzo wiele lat. 

Pielęgnacja paneli podłogowych to trudny temat, ponieważ panele, a zwłaszcza ich kontakt z wodą to ryzykowna sprawa. Jednak mycie podłogi na mokro bez jej zniszczenia nie jest niewykonalne. Ważne jest, by stosować się do podstawowych zasad, które pozwolą Ci utrzymać panele w nienagannym stanie przez wiele długich lat.

Zdjęcie główne: Fizkes/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*