Chociaż wszyscy lubimy odpoczynek na świeżym powietrzu i słońce, czasami utkniesz z dziećmi w domu. Niezależnie od tego, czy dzieje się tak z powodu brzydkiej pogody, nieoczekiwanego zamknięcia szkoły czy choroby dziecka, warto urozmaicić im czas. Sprawdź kilka naszych propozycji.
Dzieci mogą wykazać się kreatywnością reżyserując i odgrywając swoją ulubioną baśń, bajkę lub wymyśloną historię. Jeśli dzieciaki są nieco starsze, mogą nawet usiąść przy biurku i napisać krótki scenariusz. Po ustaleniu fabuły niech Twoje pociechy zrobią kostiumy z domowych przedmiotów lub materiałów. Jedno z dzieci może być kamerzystą. Jeśli chcesz, możesz im w tym pomóc, nagrywając przedstawienie. Istnieje wiele aplikacji, które pomagają edytować filmy na telefonie komórkowym. Kiedy wszystko będzie już gotowe, włącz film na komputerze.
Uporządkuj meble w salonie, aby wygospodarować więcej miejsca. Poproś dzieci, by stworzyły playlistę ulubionych piosenek. Taniec to nie tylko zabawa, ale też świetny sposób na aktywność fizyczną. Możesz też zorganizować konkurs taneczny. Dzieci będą ze sobą rywalizować na najciekawszą choreografię.
Chociaż praktyka wysyłania tradycyjnych listów i pocztówek nie cieszy się już tak dużą popularnością, nadal jest świetnym sposobem komunikowania. Jeśli masz rodzinę lub przyjaciół mieszkających daleko, poproś dzieci, by napisały do nich list lub kartkę pocztową. Niektóre sklepy oferują nawet pocztówki do pokolorowania.
Trudno jest wymyślić idealną aktywność, gdy nagle zostajesz w domu z dziećmi, więc przygotuj wcześniej specjalne pudełko. Warto je wyciągnąć wtedy, gdy pogoda za oknem nie rozpieszcza. Musi być na tyle duże, by zmieścić wszystkie drobiazgi. Pamiętaj, by systematycznie je uzupełniać. Dzięki niemu Twoje pociechy nigdy nie będą się nudzić. Oto kilka zabawnych pomysłów na Twoje pudełko:
• artykuły artystyczne i rzemieślnicze,
• nowe kolorowanki i zeszyty ćwiczeń,
• ołówki, kredki, flamastry, farby i kreda,
• niepotrzebny zestaw do makijażu,
• puzzle,
• stare czasopisma i gazety na kolaże, wydzieranki lub wyklejanki,
• akcesoria na przyjęcia, takie jak balony i dekoracje,
• talia kart,
• rodzinne gry planszowe.
Może Ci się wydawać, że jest to aktywność na świeżym powietrzu, ale w rzeczywistości możesz założyć piękny, mały ogródek ziołowy w swojej kuchni. Nasyp do starego kosza, miski do mycia naczyń lub wanienki ziemię i posadź zioła. Możesz poprosić dzieci o pomoc. Kiedy zioła urosną, możesz je wykorzystać do przygotowywania potraw. W ten sposób zachęcisz dzieci do wypróbowywania nowych smaków i dań.
Deszczowe dni to idealna okazja, by rozwinąć kreatywność w kuchni. Przygotuj wspólnie z dziećmi batoniki, babeczki, ciasteczka lub lody. Wielu rodziców rezygnuje z rodzinnego gotowania. Chcą bowiem uniknąć bałaganu. To jednak doskonały sposób na wspólne spędzenie popołudnia. Nauczysz dziecko nowych umiejętności a jednocześnie zachęcisz go do wypróbowania nowej potrawy.
Jeżeli przez kilka miesięcy bezskutecznie próbowałeś namówić malucha do zjedzenia jakiegoś warzywa lub innego produktu, wykorzystaj okazję i włącz ten składnik do przepisu.
Puzzle są świetne, ponieważ rozwijają zdolności przestrzenne dziecka. Po prostu rozłóż wszystkie elementy i zachęć domowników do wspólnej zabawy. Co ważne, nie musicie ułożyć wszystkiego na raz. Ponadto badania pokazują, że łamigłówki poprawiają umiejętności współpracy i twórczego rozwiązywania problemów.
Możesz przeprowadzić mnóstwo domowych eksperymentów naukowych przy niewielkim przygotowaniu. Często wystarczą rzeczy codziennego użytku, które znajdziesz w domu. Na przykład, jeśli umieścisz “chmurę” kremu do golenia w słoiku z wodą, a następnie dodasz krople kolorowej wody za pomocą pipety, to pojawi się niebieski deszcz i dostrzeżesz obieg wody w słoiku.