Balejaż w domu krok po kroku

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Balejaż w domu krok po kroku
FRYZURYMODA I URODA

Balejaż wykonany samodzielnie w domu może wyglądać prawie tak samo jak ten, stworzony przez profesjonalnego fryzjera! Jeśli szukasz sposobu na dobrze wykonaną koloryzację, chętnie Ci podpowiemy, co zrobić, by Twoje włosy olśniewały wyglądem!

Czego będziesz potrzebować?

Aby wykonać balejaż samodzielnie w domu, będziesz potrzebować:

 • ręcznika lub plastikowej peleryny na ramiona – kupisz ją w hurtowni fryzjerskiej;
 • lateksowych rękawiczek do ochrony dłoni;
 • plastikowej miseczki do mieszania farby oraz pędzla;
 • dobrze dobranych i sprawdzonych farb w kilku odcieniach.

W zależności od wybranej metody pracy potrzebne będą pędzle różnej grubości – w przypadku farbowania na folii przyda się płaski i szeroki pędzelek. Farbowanie włosów bez użycia folii aluminiowej wymaga zakupienia węższego pędzla.

Pierwsza metoda balejażu – na prostych i farbowanych włosach

Jeśli masz świeżo pofarbowane włosy lub ich kolor jest jednolity, nie musisz używać folii aluminiowej do balejażu. Efekt, jaki daje ten sposób, to naturalnie rozświetlone pasemka przypominające włosy rozjaśnione promieniami słońca. Wygląd fryzury jest delikatny i bardzo naturalny. Ten sposób może być odpowiedni w przypadku nieco cieńszych włosów, ponieważ nie wymaga wykonywania wielu warstw. Jest również mniej obciążający dla fryzury, dlatego jeśli masz włosy zniszczone ciągłym rozjaśnianiem pasemek, ta metoda okaże się idealna.

 1. Na początku umyj i wysusz włosy, a następnie dokładnie je rozczesz grzebieniem z szerokimi ząbkami.
 2. Zanurz jedynie czubek cienkiego pędzelka w wybranej farbie, a następnie rozprowadź ją bardzo cienko na włosach. Ważne, by kolejne jaśniejsze pasemka wykonywać w odstępach co około 1,5 cm. Wtedy efekt balejażu będzie nieco gęstszy, a jasne pasma będą bardziej widoczne. Możesz również rozprowadzać farbę w większym odstępie, np. 3 cm – refleksy będą nadal widoczne, ale już nie tak gęste.
 3. Koniecznie zadbaj, by farba dokładnie pokryła każde pasmo włosów. Produkt nakładaj od nasady po same końce. Na początku możesz dawać go zbyt wiele, jednak to nie problem – nadmiar po prostu zdejmij delikatnie palcami.
 4. Farbę należy trzymać tak długo, jak zaleca producent. Po upływie wyznaczonego czasu umyj głowę w letniej wodzie i nałóż odżywkę nawilżającą.
Fot. Anna Demianenko/Unsplash

Druga metoda balejażu – malowanie włosów na folii

Ta metoda jest nieco bardziej czasochłonna, ale z jej pomocą wykonasz bardzo naturalną i ciekawą koloryzację, nawet kilkoma odcieniami farby. Wybierając farby do balejażu wielokolorowego, pamiętaj, by pochodziły od jednego producenta. Wtedy masz pewność nie tylko co do ich odcienia, ale również czasu farbowania.

 1. Podziel włosy na 4 części – jedna część na czubku głowy, jedna z tyłu i dwie po bokach. Następnie wydzielone partie zepnij klamerkami, by nie mieszały się między sobą. Farbowanie zacznij od tylnej części włosów.
 2. Farbowaną część włosów podziel dodatkowo w poziomie na dwie części – pozostaw dolne pasma luzem, a górną część zepnij klamerką. Z wydzielonego luźnego pasma wybierz kilka pasemek, które są od siebie nieco oddalone. Pod nie podłóż folię aluminiową i za pomocą szerokiego pędzla pokryj je farbą w wybranym odcieniu. Następnie zawiń folię. Folia po zwinięciu włosów powinna być prosta. Dobrą metodą jest zamknięcie włosów w środku poprzez zgięcie folii w połowie pofarbowanych kosmyków. Jeśli folia nie chce się dobrze złożyć, możesz sobie pomóc za pomocą klamerek.
 3. Rozepnij wcześniej spięte klamerką pasmo włosów i podobnie jak poprzednio wydziel pojedyncze, cienkie pasemka. Jeśli balejaż ma mieć kilka odcieni, pomaluj je innym kolorem. W ten sposób na włosach powstanie widoczna granica między kolorami, co doda fryzurze nieco charakteru i oryginalności.
 4. Z kolejnymi wydzielonymi partiami włosów postępuj podobnie. Kiedy wszystkie wybrane pasemka będą już zawinięte folią, pozostaw je przykryte tak długo, jak sugeruje producent.
 5. Po wyznaczonym czasie delikatnie odwiń włosy z folii, a następnie zmyj farbę letnią wodą. Warto też nałożyć odżywkę nawilżającą.

O czym należy pamiętać, wykonując balejaż w domu?

Jeśli robisz balejaż samodzielnie, musisz pamiętać o kilku rzeczach:

 • wybieraj sprawdzone farby od znanych producentów – w tym celu udaj się do hurtowni fryzjerskiej;
 • dobieraj kolor farby, która będzie się różniła maksymalnie o 3 tony od naturalnego koloru Twoich włosów – w ten sposób uzyskasz bardziej naturalny efekt;
 • rozjaśniacz może zniszczyć włosy i sprawić, że będą wysuszone – zamiast niego wybierz farbę w jaśniejszym kolorze.

Zdjęcie główne: Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*