Farbowanie włosów w domu – o czym pamiętać?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis
Farbowanie włosów w domu – o czym pamiętać?
FRYZURYMODA I URODA

Są kobiety, które nigdy nie zdecydują się na samodzielne farbowanie włosów, powierzając swoją głowę wyłącznie profesjonalistom. Fryzjer nie tylko wie, jak dobrze zafarbować włosy, ale także zna wszystkie sekrety związane z tą procedurą. Usługa wykonana w salonie zwykle jednak sporo kosztuje, a im większą renomą cieszy się specjalista, tym będzie droższa. Jeśli nauczysz się samodzielnie farbować włosy, możesz sporo zaoszczędzić. 

Nie ma tak naprawdę nic skomplikowanego w tym zabiegu, jeśli odpowiednio przestudiujesz instrukcję. Trudności mogą pojawić się tylko przy pierwszym nakładaniu koloru, ale z każdym następnym razem procedura będzie dla Ciebie łatwiejsza i szybsza. Chcesz nauczyć się farbować włosy w domu? Przeczytaj, na co należy zwracać uwagę podczas tego procesu.

Domowe farbowanie – na co zwrócić uwagę?

Obecnie istnieje wiele sposobów farbowania włosów. Niektóre są tak proste, że nie wymagają wizyty u fryzjera. W drogeriach można znaleźć duży wybór farb i pianek koloryzujących, a także innych produktów, które mogą zainspirować do stworzenia nowego wyglądu. W przypadku zastosowania pianki sytuacja jest prosta, ponieważ wystarczy nałożyć ją jak szampon, aby uzyskać wybrany kolor. Jednak jeśli zależy Ci na trwałym farbowaniu specjalną farbą, będzie to nieco trudniejsze – należy dążyć do uzyskania równomiernego efektu koloryzacji, a także nie zniszczyć włosów. 

Rodzaje farb

Farby nowej generacji są tak nieszkodliwe, jak to tylko możliwe, a nawet pomagają utrzymać włosy w dobrej kondycji. Są podzielone na produkty z amoniakiem i na kosmetyki wolne od amoniaku. Jaka jest między nimi różnica? Podpowiadamy!

Farby z amoniakiem

Amoniak rozpuszcza się w wodzie, tworząc alkaliczny wodorotlenek amonu. Zadaniem tego składnika jest otwarcie łusek włosa i zniszczenie dotychczasowego pigmentu, tak aby jego miejsce zajął nowy. Dlatego barwienie farbami z amoniakiem jest najtrwalsze i skuteczne. Przed użyciem takiej farby należy jednak przetestować ją na niewielkim obszarze skóry, aby upewnić się, że nie jesteś uczulony na kompozycję składników.

Farby bez amoniaku

W farbach bez amoniaku nie ma tego składnika, więc praktycznie nie niszczą one naturalnego pigmentu. Dzięki temu zawsze można szybko wrócić do naturalnego koloru włosów. 

Po zastosowaniu takiej koloryzacji włosy zwykle wyglądają zdrowiej niż po zastosowaniu farby z amoniakiem, ale pigment nie utrzymuje się tak długo i wypłukiwany jest przy każdym użyciu szamponu. Farba bez amoniaku nie pokryje też siwych włosów i nie poradzi sobie z przebarwieniami.

Ogólne zalecenia przed farbowaniem

Biorąc pod uwagę fakt, że farbowanie włosów odbywa się przy użyciu środków chemicznych, należy nie tylko słuchać porad stylistów, ale także szczegółowo trzymać się zaleceń producenta. Jeśli koloryzacja się nie powiedzie, to w najlepszym przypadku nie będziesz zadowolona z koloru, w najgorszym – ryzykujesz alergią skóry i zniszczeniem włosów. 

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przed farbowaniem, jest wybór koloru. Jeśli kolor okaże się niewłaściwy, wszelkie wysiłki nie przyniosą rezultatów. Fryzjerzy zalecają wybranie koloru, który jest maksymalnie o dwa tony jaśniejszy lub o ton ciemniejszy od naturalnych włosów. Radykalne przemiany nie są odpowiednie dla wszystkich i farbując w ten sposób włosy w domu, możesz popełnić wiele błędów.

O czym należy pamiętać podczas farbowania włosów w domu?

Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami dołączonymi do każdego opakowania farby. Składniki wymieszaj w kolejności i proporcjach, które są zgodne ze wskazaniami producenta, ponieważ skład każdej farb jest inny. Nie farbuj świeżo umytych włosów. Najlepiej poczekaj 1-2 dni po umyciu. Naturalna warstwa ochronna, którą wytwarzają gruczoły łojowe, pomoże w utrzymaniu zdrowych włosów. 

Jeśli farbujesz siwe włosy, nie używaj farb półtrwałych

Podczas farbowania siwych włosów należy pamiętać, że najpierw farbuje się włosy przy nasadzie głowy, a następnie rozciąga farbę na całą długość pasm. W związku z tym, że farba przy głowie (czyli też np. na odrostach) pozostanie dłużej niż na reszcie włosów, efekt będzie lepszy. Włącz minutnik lub ustaw alarm, aby nie przekroczyć zalecanego czasu farbowania. Malując włosy na jasny blond i zmywając farbę przed czasem, możesz uzyskać zażółcenie i pomarańczowy odcień. Nie należy w tym przypadku również wydłużać czasu barwienia. 

Jak farbować włosy w domu?

Aby zacząć farbować włosy, zacznij od przygotowania wszystkich niezbędnych narzędzi i produktów. Nie zapomnij również sprawdzić reakcji alergicznych na farbę.

Fot. Tim Mossholder/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*