Zwyciężczynie tegorocznych Oscarów – poznaj artystki, które wróciły do domu ze statuetką

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Zwyciężczynie tegorocznych Oscarów – poznaj artystki, które wróciły do domu ze statuetką
KOBIETY Z PASJĄ

Za nami Oscary 2022! Znamy już wyniki i zwycięzców tegorocznych nagród przyznanych przez Akademię Filmową. Oto 4 artystki, które mogą pochwalić się prestiżową nagrodą Hollywood.

W tym roku czerwony dywan bezsprzecznie należał do ekipy filmu „Diuna”. Produkcja Denisa Villeneuve’a zgarnęła aż 6 statuetek! Z kolei najlepszym filmem roku została okrzyknięta „CODA”. My jednak skupimy się tutaj na tegorocznych zwyciężczyniach, które wróciły do domu ze statuetką. Poznaj laureatki Oscarów 2022!

Oscary 2022 – najlepszy reżyser: Jane Campion

Jane Campion to nowozelandzka reżyserka i scenarzystka, która ma już na swoim koncie Złotą Palmę zdobytą na 46. festiwalu w Cannes za film „Fortepian”. Zaś zeszłoroczna produkcja pt. „Psie pazury” przyniosła jej w tym roku Oscara! 

O ile dotychczas w swoich filmach Campion słynęła z przedstawień silnych kobiet walczących o niezależność, to w przypadku „Psich pazurów” pokazała nam swój kolejny talent – umiejętność zobrazowania powszechnej w naszej kulturze narracji o męskości. Ten pozornie męski film jest jednak nawiązaniem do jej wcześniejszych dzieł.

Oscary 2022 – najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Jessica Chastain

Jessica Michelle Howard vel Jessica Chastain to amerykańska aktorka i producentka filmowa, którą nominowano do Oscara już trzykrotnie – po raz pierwszy za drugoplanową rolę w produkcji „Służące”, a następnie za pierwszoplanową rolę w filmie „Wróg numer jeden”. Filmem, który zapewnił jej Nagrodę Akademii Filmowej, jest zaś produkcja w reżyserii Michaela Showaltera „Oczy Tammy Faye”. 

Swój pseudonim artystyczny aktorka stworzyła przez przybranie panieńskiego nazwiska swojej matki, Jerri Chastain. Jej kariera rozpoczęła się jeszcze wtedy, kiedy była nastolatką – występowała wówczas jako tancerka w sztukach Szekspira. Następnie dzięki stypendium ufundowanemu przez Robina Williamsa rozpoczęła naukę w Julliard School w Nowym Jorku.

Oscary 2022 – najlepsza aktorka drugoplanowa: Ariana DeBose

Amerykańska aktorka, piosenkarka i tancerka Ariana DeBose jest laureatką licznych nagród, takich jak: BAFTA, Nagroda Złotego Globu, nagroda Screen Actors Guild Award oraz nominacji do nagród Tony i Drama League. Podczas tegorocznych Oscarów Akademia Filmowa przyznała DeBose statuetkę dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w „West Side Story”.

Ariana DeBose zadebiutowała w telewizyjnym show „So You Think You Can Dance”. Kolejnym krokiem w jej karierze był Broadway i musical „Bring It On: The Musical”. Później zaczęła pojawiać się w kolejnych rolach na Broadwayu. W 2018 roku została nominowana do nagrody Tony dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za rolę Donny Summer w musicalu „Summer: The Donna Summer Musical”.

Oscary 2022 – najlepsza piosenka: Billie Eilish

Billie Eilish chyba nie trzeba przedstawiać – o młodej artystce od kilku lat jest nieprzerwanie głośno. Jej kariera rozwija się z dużym impetem, już pierwsza nagrana epka Eilish pt. „Don’t Smile at Me” zyskała status platynowej płyty w USA, Kanadzie, Australii i w Nowej Zelandii, zaś w Wielkiej Brytanii, Austrii i Danii dostała status złotej płyty.

Tegoroczna gala Oscarów przyniosła jej kolejny wielki sukces – do rąk Billie Eilish trafiła statuetka za najlepszą piosenkę za utwór „No Time To Die” promujący kolejny film o przygodach Jamesa Bonda o tym samym tytule („Nie czas umierać”). Kawałek Eilish pokonał m.in. „Be Alive” Beyoncé oraz „Down to Joy” Vana Morrisona.

Zdj. główne: Engin Akyurt/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*