Organizacja wolnego czasu i przygotowanie interesujących dla dziecka zabaw to wymagające zadanie dla każdego rodzica. Jak właściwie wykorzystać ten czas i połączyć przyjemne z pożytecznym?
Nauka koordynacji i sprawności ruchowej powinna rozpocząć się już od najmłodszych lat. Pomocne w tym procesie mogą się okazać wszystkie zabawki na kółkach, takie jak hulajnogi, rowery, rolki czy wrotki. Wyposażenie to można dopasować do wieku oraz potrzeb dziecka, co pozwala na stworzenie zabawy dla dzieci już w wieku przedszkolnym. Urozmaiceniem zabawy ruchowej, które pomoże rozwijać umiejętności koordynacji, utrzymania równowagi oraz sprawności fizycznej, jest między innymi przygotowanie krótkiego toru przeszkód. Na trasie powinny znaleźć się pachołki, które dziecko powinno omijać slalomem. Świetnie w tego typu atrakcjach sprawdzają się także wyścigi, w których dzieci pokonują przygotowaną trasę na czas.
Na wszechstronne rozwijanie dziecka w wieku przedszkolnym dobrze wpływa wykorzystanie do zabawy piłki. Nie musi to być ciężki model do gry w piłkę nożną. Świetnie sprawdzą się lżejsze i łatwiejsze do utrzymania piłki tenisowe, większe piłki gumowe wypełnione powietrzem czy dmuchane piłki do zabawy w basenie. Zabawy z piłką pomagają nie tylko w pracy nad koordynacją ruchową, ale są także dobrym elementem treningu celności i utrzymania koncentracji. W tej grupie zabaw nie może zabraknąć tzw. głupiego Jasia, rzucania do celu, na przykład do wiadra czy niskiego kosza, podawania piłki górą w siadzie, kopania piłki do niewielkiej bramki, odbijania piłki rękoma czy rzutu piłką w dal.
Zabawy ruchowe to nie tylko bieganie czy poruszanie się na rowerku, ale także podskoki. Doskonale wpisują się w trening równowagi, co pomaga rozwijać ogólną sprawność fizyczną przedszkolaka. Jednym z najprostszych ćwiczeń tego typu jest skakanie przez drabinkę. Można ją przygotować z wyciętych pasków gazety czy materiału, układając je na kształt drabiny. Zadaniem dziecka jest sprawne przeskakiwanie kolejnych szczebelków. W zabawach ruchowych opartych na skakaniu świetnie sprawdzają się także skakanka lub lina, gra w klasy oraz popularna guma do skakania, znana dobrze z podwórkowych zabaw starszego pokolenia. Interesującą propozycją jest również sprawdzanie możliwości wyskokowych dziecka. W tym celu należy poprosić malucha o podskakiwanie w miejscu przy ścianie. Osiągnięty wynik można zaznaczyć ołówkiem i aktualizować co kilka tygodni. Dzięki temu dziecko będzie widziało swoje realne postępy.
Zdj. główne: Kelly Sikkema/unsplash.com