Mały piesek w domu to ogromna radość, ale też wiele pytań i wątpliwości, czy zadbaliśmy o wszystko, co potrzebne nowemu członkowi rodziny. No właśnie, o czym należy pamiętać, przygotowując wyprawkę dla szczeniaka? Przeczytaj!
Rzeczą najistotniejszą jest oczywiście karma. Dowiedz się od hodowcy, czym i ile razy dziennie karmić szczeniaka, i trzymaj się tego przez pierwsze dwa–trzy miesiące. Przeprowadzka do nowego domu to dla psa wystarczający stres, i wszelkie dodatkowe zmiany w menu mogą źle wpłynąć na pracę jego żołądka. Lepiej nie ryzykować i nie spieszyć się z samodzielnym wyborem karmy. Zostaw tę kwestię na potem.
Szczeniak będzie też potrzebować misek, jedną do wody, a drugą – do karmy. Miski mają wysokie brzegi, dzięki czemu szczeniak ich nie przewróci i nie będzie wysypywać karmy na podłogę. Do suchego jedzenia nadaje się miska plastikowa, a do wody lepiej zainwestować w tę ceramiczną, gdyż plastik może wydzielać szkodliwe substancje przy dłuższym kontakcie z cieczą.
Zanim szczeniak nauczy się czystości, czyli tego, gdzie i kiedy ma się wypróżniać, minie nieco czasu, a zanim zacznie kontrolować proces oddawania moczu, warto uchronić meble i podłogę przed nieczystościami. Pamiętaj, że pielucha jest tylko tymczasowym rozwiązaniem i absolutnie nie może zastąpić procesu nauki załatwiania się na dworze!
Choć niektóre rasy nie wymagają codziennego czesania, zalecamy mimo wszystko czesać psa raz na trzy dni, w przeciwnym razie za rok będziesz miał do czynienia z linieniem, a pies nienawykły do wyczesywania może się zachowywać, łagodnie mówiąc, nieposłusznie.
Nie inwestuj dużych pieniędzy w zakup smyczy i obroży, bo okres szczenięcy trwa na tyle krótko, że nie zdążysz się obrócić, a Twój pupil z nich wyrośnie. Na początek wystarczy Ci lekka, regulowana obroża z klamrą i podstawowa smycz. Nie kupuj na pewno szelek, gdyż te mogą negatywnie wpływać na postawę młodego psa. O długości, materiale wykonania i jakości materiału smyczy zadecydujesz później, gdy już lepiej poznasz temperament psa i charakter waszych spacerów.
To, na czym na pewno nie warto oszczędzać, to preparat na pchły i kleszcze. Lepiej zainwestować w produkt z górnej półki, rekomendowany przez weterynarzy, niż kupować tańsze odpowiedniki. Stawką w grze jest tutaj zdrowie i życie czworonoga! Preparaty na pchły i kleszcze mają postaci sprayów, obroży i tabletek. Do Ciebie należy decyzja, jaką formę ochrony przed pasożytami wybierzesz.
Szczeniak powinien mieć swoje miejsce do odpoczynku, miękkie, przytulne i ciepłe, dlatego warto poszukać czegoś adekwatnego w sklepie dla zwierząt lub zmajstrować coś własnymi rękoma.
Psy uwielbiają się bawić, a szczeniaki w szczególności! Koniecznie kup zabawkę z lateksu do gryzienia, żeby szczeniak „piłował” ząbki, i dobrą piłeczkę, najlepiej dość twardą, żeby jej nie przegryzł i – nie daj Boże – nie połknął. Zwracaj uwagę na to, czym bawi się Twój pupil. Czasem jakiś połknięty element może mu zaszkodzić, dlatego na podłodze nie powinno być żadnych drobnych przedmiotów czy plastikowych zabawek dla dzieci.
Zaszczepione psy cieszą się zwykle dobrym zdrowiem i chorują rzadko. Przy jakiejkolwiek dolegliwości należy od razu udać się do weterynarza. Niemniej warto mieć pod ręką psią apteczkę, w której znajdzie się środek do normalizacji mikroflory jelitowej (na wypadek nudności i wymiotów), immunostymulator, podawany przy obniżonej odporności, i lek wzmacniając.
Zdjęcie główne: muhannad alatawi/pexels.com